SPORCOPE İNCELEME HABER – Avrupa kulüplerinin yaşadıkları mali sıkıntılar nedeniyle UEFA ile yaşadığı sorunlar, bugünlerde spor kamuoyunun sıkça işlediği bir konu. Zira Galatasaray’ın içinde bulunduğu ekonomik durum Finansal Fair Play (FFP) konusunu tekrar gündeme getirdi. Türk futbol kamuoyunun bir süredir unuttuğu bu mevzu geçmişte de birçok kulübün başını yakmıştı.

İşte kulüplerin mali yapılarını düzlüğe çıkarma konusunda hiç şakası olmayan UEFA’nın geçmişte verdiği kararlar…

Malaga

Futbol kulüplerinin son 3 yıla ait mali durumlarını mercek altına alan UEFA, belirlediği ölçütleri gerçekleştiremeyen takımlara; puan silme’den, UEFA organizasyonlarından men etme’ye kadar 9 farklı ceza belirlemiş durumda.

2011 yılından Katar Kraliyet Ailesinin kontrolüne geçen La Liga ekibi Malaga, peş peşe yaptığı flaş transferlerle herkesin dikkatini çekmişti. Daha sonra UEFA radarına giren kulüp, mali yeterliliğe ulaşamadığı gerekçesiyle 1+1 yıl UEFA ornagizasyonlarından men edilmişti. CAS’a yaptığı başvuru sonrası cezayı 1 yılla sabitleyen Malaga katılma hakkı elde etmesine rağmen 2013 sezonunda Avrupa’da mücadele edememişti.

PSG ve Manchester City

Arap sermayesi sayesinde atağa kalkan iki kulüp de UEFA tarafından gelirleri yüksek olmasına rağmen, bu gelirlerin kulüp sahipleriyle doğrudan ilişkili olması nedeniyle cezalandırılmıştı. Sermayedarların kulübe yaptıkları katkıları da ayrı bir piyasa/değer araştırması yaparak inceleyen UEFA, bu gelirler çıkarıldığında gerekli şartları sağlayamayan iki kulübü men cezasına çarptırmak istemişti. Daha sonra bu kararını yumuşatan UEFA, 60 milyon pound’la kısıtlanan bir transfer bütçesi, kadro kısıtlaması ve ekstra 60 milyon euro para cezası ile iki kulübü cezalandırmıştı.

Dinamo Moskova Panathinaikos

Rusya Premier Lig ekiplerinden Dinamo Moskova da, geçtiğimiz yıl ligi dörüdüncü sırada bitirerek Avrupa’da mücadele etme hakkı kazanmasına rağmen, FFP şartlarını sağlayamadığı gerekçesiyle 1 yıl men cezası aldı. Ayrıca Yunan ekibi Panathinaikos da 2012 yılında men cezası alan bir başka takım olmuştu.

Türkiye

Galatasaray’ın daha önce Ünal Aysal döneminde FFP kapsamında 200 bin euro para cezası alarak gelecek 3 yıl için bazı taahhütlerde bulunduğu UEFA, yakın geçmişte yine bazı Türk takımlarının canını yakmıştı. 3 sene önce Bursaspor, Beşiktaş ve Gaziantepspor takımları da Avrupa’dan birer yıl men cezası almıştı. 2014 yılında ise kulüp hesaplarında yapılan inceleme sonrası FFP kriterlerine uymayan Trabzonspor 200 bin euro ceza almıştı.

Beşiktaş kulübü ayrıca UEFA ile 2018/19 sezonu sonuna kadar kadro kısıtlaması kapsamında bir anlaşma yaptığını da taahhüt etmiş ve gelirine göre harcayacağını açıklamıştı. Siyah beyazlılar bu şartlara uyması halinde, verilen 5.5 milyon euro para cezasının 4 milyonunu ödemekten kurtulabilecek.

Avrupa’da Romanya’dan, Rusya’ya, İspanya’dan, İngiltere’ye kadar FFP kriterlerine uymayan onlarca kulübe para cezası, transfer kısıtlaması ve men cezası getiren UEFA’nın uyguladığı ceza sistemi ise toplam 9 maddeden oluşuyor.

İşte UEFA’nın ceza aşamaları;

1) İkaz – Uyarı cezası,
2) Kınama cezası,
3) Para cezası,
4) Puan silme cezası,
5) UEFA organizasyonlarından kazanılan para ödüllerinden alıkonulma cezası,
6) UEFA organizasyonlarında çıkılacak müsabakalara yeni transfer eklemenin yasaklanması,
7) Kulübün, UEFA karşılaşmaları için A-listesi kapsamında kaydedilmiş oyuncuların toplam giderlerinin masrafına kısıtlamalar konulması da dahil olmak üzere; UEFA organizasyonlarında yer almak üzere kaydettireceği oyuncu sayısına sınırlama konulması,
8) Kriterleri karşılayamayan kulübün devam eden UEFA müsabakalarından diskalifiye edilmesi ya da sonraki müsabakalara kabul edilmemesi
9) Kulübün kazandığı şampiyonluk (unvan) ya da ödülün geri alınması.

Haber – Serhat Karakaş

 

Cevap ver