Spor Toto Süper Lig’in 22. haftasında oynanan Galatasaray – Trabzonspor maçında yaşanan hakem hataları gündeme bomba gibi düştü. Maçın hakemi Deniz Ateş Bitnel’in tartışmalı yönetimi gündeme maçın tekrarı oynanır mı sorusunu getirdi. Eski FIFA kokartlı hakem Ali Aydın merak edilen sorunun cevabını Sporcope’a verdi.

“Trabzonspor tekrar için başvuru yapabilir” 

“Kuralda her iki yarının sonlarına ayrı ayrı hakem tarafından eksik süreler eklenmeli der. Eklenmedilir demez. Eklenmeli der. Burdan yola çıktığın zaman dün akşam 4 kırmızı kart 2 şer dakikadan desen 8 dakika yapar. Biraz mütevazi olalım 6 diyelim. Penaltının yapılması nerden baksan 2 dakika. 6 oyuncu değişikliği var genelde 3 dakika eklenir. 16 dakika yapar. Hadi sen 10 dakika ver. Hiç olmadı ölmüş hali 5 dakika ver. 1 dakika nedir? O 1 dakikanın da sadece 29 saniyesi oynandı. Futbolcuların pas yapması hakemi ilgilendimez. Kalan 30 saniyeyi oynatması gerekirdi. Bu hakem hatasına sokulabilir. Maç 2-1 devam ediyor. Kalan süre içinde Trabzonspor gol atabilirdi. Atmayacağının bir garantisi var mı? O yüzden Trabzonspor kural hatası diyerek maçın tekrarı için TFF’ye başvuru yapabilir”

Salih’e kaç maç ceza gelir?

Bana göre Salih iki maç ceza alır. Orada bir sportmenliğe aykırı hareket var. Hakem dağıldı orada. Salih de psikolojik olarak o hareketi yaptı. Ben olsam ben de yapardım.

Deniz Ateş Bitnel’in hakemlik kariyeri bitti mi?

Hakemlik kariyeri bence bitmedi. Uzun bir süre dinlenir. MHK kendini kurtarmak için Bitnel’i biraz kızağa çeker. Ama bu hakeme FIFA kokartı da yeni takıldı. Alper Ulusoy ile birlikte ilk yarının iki hakeminden biriydi.

Yakup Çınar

Cevap ver