Büyük İflas!

25 Mart 2017 Cumartesi 18:35
Geçtiğimiz günlerde futbolumuzun en önemli isimleri ve yurt dışından gelen misafirlerimiz, bu sene ikincisi yapılan zirvede bir araya geldi. Organizasyon gerçekten mükemmeldi ancak katılımcı sayısı için aynı şeyi söyleyemeyeceğim çünkü Sayın Cumhurbaşkanı konuşurken 3000 olan katılımcı sayısı, konuşma biter bitmez 150 kişiye düştü.
Bir katılımcı vardı ki zirvede, o konuşurken herkes koltuklarına gömüldü. Tahmin ettiğiniz üzere Sayın Andrea Traverso'dan bahsediyorum. Sayın Traverso son yıllarda sıkça duyduğumuz UEFA Finansal Fair Play'in Direktörü. Yani kulüplerimiz mali açıdan denetleyen yetkili kişi. Öyle tablolar serdi ki önümüze Sayın Traverso, aslında nasıl kandırıldığımızı bize çok güzel anlattı. Konuşmasında bahsettiği konular bir futbolsever olarak beni utandırdı, düşündürdü. 
2009 yılından bu yana Avrupa kulüpleri zararlarını %80 azaltırken, biz %500 arttırmışız. Maaş ve bonservis ücretlerinin gelirlerimizdeki payı %89. Bu rakam futbolcu fabrikası olan Portekiz'de ise %27. Daha da vahimi kulüplerimiz bütün mal varlıklarını satsa ve bütün gelirlerini borç ödemeye ayırsa bile, borçlar yine bitmiyor. Bunun adı Dünya'nın her yerinde iflasdır! Peki nereye gitti bu paralar? Tesis desen, Devlet yaptı. İyi kadro kurup Avrupa'da başarı elde edildi desen, o da yok! Demek ki kulüplerimiz fakirleşirken birileri zenginleşiyor.
Bu bilançoya rağmen hala aynı haberler dönüyor gazetelerde. İbrahimovic Galatasaray'a geliyor! Mesut Özil Fenerbahçe ile anlaştı! Lütfen taraftarların zekasıyla dalga geçmeyin. 
Bir de yabancı sınırlaması konuşuluyor bu aralar. Siz istediniz federasyon 14 yaptı sınırı. Şimdi paralar bitince geri diyorsunuz ki, yabancı sınırı düşsün! Futbolcunun yerlisi yabancısı olmaz, iyisi kötüsü olur.
Sayın kulüp başkanları! Lütfen kendi şirketinizi nasıl yönetiyorsanız, kulüplerimizi de öyle yönetin. Hepinizin çok başarılı iş adamları olduğunuzu biliyoruz. Aynı başarıyı kulüplerimizde de göstermenizi bekliyoruz.
twitter.com/oguzhankutluu
YAZARIN SON YAZILARI