Bu Kafayla Olmaz!

17 Mart 2017 Cuma 18:03
Marka değeri çok yüksek olan(!) Seyretmesi insanları mest eden(!) ligimizde maalesef yanlışlar doğrulardan çok daha fazla. Bunun baş sorumlusunun ise kulüplerin transfer komiteleri olduğu kanaatindeyim.
Aslında yıllarca alıştık gazetelerde şu yıldız gençken bilmem hangi kulübün kapısından döndü haberlerine. Duyumlarıma göre birçoğu da doğru maalesef. Listede kimler mi var? Yaya Toure'den tut da Brezilyalı Kaka'ya kadar ne yıldızlar, şimdi kulüplerimiz için sakız parası diyebileceğimiz paralar yüzünden başka takımların yolunu tutmuş. Zaten gelenler de sakız parası yüzünden ayrıldı(Bkz:Ribery) 
Şimdiki sorum, değerli kulüp başkanlarına. Çok mu zor oyuncu izlemek? Çok mu zor altyapıya yatırım yapmak? Senede 2 maç oynayan oyuncuya ödediğiniz milyon euro maaşları, altyapıya harcamak gerçekten bu kadar zor mu? Menajerlerin getirdiğini almak kolayınıza geliyor olabilir ancak bu kafayla olmaz! An itibariyle Süper Lig kulüplerinin borçları rekor kırdı. Böyle giderse yeni rekorlar da gelir. 
Uefa gözetiminde olan kulüpler paralarını doğru harcaması gerekirken daha fazla savurmaya başladılar. Örnekleri neler mi? Trabzon'un elinden bedavaya çıkarmaya hazır olduğu Cavanda'ya 1.8 milyon euro bonservis ödeyen Galatasaray. 2 senedir Türkiye'de tatil yapan Van Perise'ye senelik 5 milyon euro maaş veren Fenerbahçe. Galatasaray'a gelene kadar kariyerinin zirvesi Yunan liginin ortalama takımlarından birinde ortalama bir futbol oynamak olan Garry Rodrigues'e 2.5 milyon euro bonservis ödeyen Galatasaray. 2.5 milyon euro az diyebilirsiniz lakin size şöyle bir örnek vereyim. Euro 2016'da İtalya milli takımının banko oyuncusu Emanuele Giaccherini, turnuva sonrası 1.5 milyon euro bonservis bedeliyle Napoli'nin yolunu tuttu. Benim sorguladığım mesele bu. Bizim kulüplerimizin parası bu kadar değersiz mi? O paralar nasıl geliyor bir düşünün isterseniz. Asgari ücretle geçinen insanlar kulüplerine yardım etmek için kombine alıyorlar, forma alıyorlar siz de o paraları çok güzel savuruyorsunuz. Biraz vicdanınızın sesini dinleyin o paraları harcarken. Yanlış anlaşılmasın kimsenin aldığı maaşta gözümüz yok yalnızca tüyü bitmemiş yetimin hakkını savunuyoruz.
Oğuzhan Kutlu-Sporcope
twitter.com/oguzhankutluu
YAZARIN SON YAZILARI