Deplasman yasağının kaldırılma kararını değerlendiren Muharrem Usta, “Aslında geç alınmış bir karar. Türkiye’de 15 Temmuz’dan sonra, ülkedeki bütün insanların siyasi görüş farklılıklarını bir tarafa bırakıp, hep birlikte hareket ettiği dönem bir fırsattı. Artık bu fırsatın kaçırılmaması gerekiyor. Burada sadece kulüp başkanlarının aldığı karar yetmez. Ülkedeki tüm spor kulüplerinin taraftarlarına da sesleniyorum. Yarından itibaren el ele kol kola, yıllar öncesinde yapabildiğimizi tekrar yapabileceğimiz bir platforma ulaşmamız lazım.” dedi.

Deplasman yasağının ülkemize yakışmadığını kaydeden Usta, “Bugüne kadar taraftarın deplasmanlara gidememesi ülkemize yakışan bir durum değildi. 15 Temmuz’la birlikte, madem ki ülke böyle bir bütünlük sergiledi. Artık bizim de bütün futbol takımları olarak bu yasakları ortadan kaldırmanın zamanı gelmişti. Emniyetin de vermesi bir karar; ama böyle bir ortamda bu yönde karar verilmesi lazım.” diye konuştu.

Bursaspor ile Kasımpaşa Stadı’nda oynayacakları hazırlık maçında bunun ilk örneğini sergileyeceklerini kaydeden Muharrem Usta, “Bursaspor Başkanı sayın Ali Ay ile konuştum ve Bursaspor taraftarıyla Trabzonspor taraftarı iç içe, el ele, kol kola, yanyana Kasımpaşa’da birlikte bir maça girmiş olacağız. İlk başlangıcı orada olacak. Belki de bu bir milat. Bu işi gerçekten halletmemiz lazım. Doğrusu da buydu ve olması gereken karar verildi.” görüşlerini aktardı.

Son olarak Porto’dan golcü oyuncu, Hyun-Jun Suk’un transferinin sorulması ve takımdan beklentileriyle ilgili olarak Trabzonspor Başkanı Muharrem Usta, “Trabzonspor, aslında zor bir süreçten geçiyor. Biz, bu sene kulübümüzü yeniden yapılandırıyoruz. Yapılandırırken, ihtiyaçlarımızı da bir bütçe doğrultusunda çözmeye çalışıyoruz. Çok kritik olan şey bizim için şuydu; bir önceki yıl Trabzonspor’un yıllık futbolcu bütçesi 45 milyon Euro civarındaydı. Bunu bu sene 22 milyon Euro yapacağız diye bir sözümüz vardı. Bu önemli bir farklılık ve şu an itibariyle yaptığımız transferlerle, elimizden ayırıp sattığımız transferlerle, olağanüstü bir şey olmasa bu bahsettiğim rakama takımı oturtmuş oluyoruz.” ifadelerini kullandı.

“TRABZONSPORLULAR İÇİN KOLAY BİR SÜREÇ OLMAYACAK”

“Trabzonspor’dan taraftarın bu sene çok büyük beklenti içine girmemesi lazım.” diyen Usta, şöyle devam etti, “Bizim yapmamız gereken aslında şu. Yeni bir stat, yeni bir takım, genç ve dinamik bir takım; ama onların alışması lazım. Bu sene bizim iyi seyir zevki yüksek, koşan, mücadele eden, Trabzonspor’un temel ruhuna yatkın takım oluşturma çabamız var. Asla ve asla sıralamada bir hedef koymayacağız. Bütün taraftarlarla, yönetimle beraber Trabzonspor’un arkasında durmamız gerekiyor. Durduğumuzda, sıralamamızı da sene sonunda görmüş olacağız. Ama yapmamız gereken her yönüyle kulübümüze sahip çıkmak. Sonunda iyi şeyler olacağına inanıyorum. Ama Trabzonsporlular için kolay bir süreç olmayacak. Hiçkimsenin bu transferlerle birlikte hadi şampiyonluk geliyor, bu hayale de kapılmaması lazım. Bu bir süreç, bunu iyi sevk ve idare etmesi lazım. Taraftarımızın da iyi iş çıkaracağına güveniyorum. Onlara, hep birlikte iyi yerlere getirelim diye hitabım olmuş olacak.”

FENERBAHÇE VE ŞİKE AÇIKLAMALARI

“Fenerbahçe ile FETÖ arasında bir durum, konu var.” diyen Usta, “Bir de Türkiye’nin FETÖ ile ilişkili bir durumu var. Trabzonspor ile de Fenerbahçe arasında şike diye bir konu var. Bunları çok kısa kısa ve klişe cümlelerle kapatmak istiyorum. Türkiye’nin meselesi, bütün kulüplerin ve Trabzonspor’un meselesidir. Orada konuşacak hiçbir şey yok. 79 milyonla bu ülkenin tarafındayız ve orada sapasağlam bir duruş sergilememiz gerekiyor.” dedi.

“ŞİKE KONUSUNU HİÇ KİMSE KARIŞTIRMASIN”

“Fenerbahçe’nin FETÖ ile bir sorunu varsa, açık ve net söylüyorum. Eğer ki varsa ve Fenerbahçe’ye bu anlamda haksızlık yapıldıysa ben de Fenerbahçe’nin arkasında dururum.” ifadelerini kullanan Muharrem Usta, “Ama Fenerbahçe ile Trabzonspor arasındaki şike konusunu hiç kimse karıştırmasın. Orada ise Trabzonspor sonuna kadar hakkının peşinde olur. Trabzonspor ile Fenerbahçe arasındaki şike konusuyla şu andaki FETÖ’yü kimse karıştırmasın. O başka bir şey. Bir daha söylüyorum. Eğer Fenerbahçe’yi FETÖ’nün ele geçirmesi var ve Fenerbahçe bu konuda acizse ben de arkalarındayım. Ama Trabzonspor ile Fenerbahçe arasındaki şike konusundaysa, orada duralım. Trabzonspor sonuna kadar hakkının savunucusudur. Bunu her yerde söylüyorum. Son günlerde yaşanan bu dalga içerisinde Trabzonspor ile Fenerbahçe arasındaki şike konusunu da bohçalayıp bir kenara atmaya kimse yeltenmesin. Hiç doğru ve şık değil. Hiç yakışmıyor. Bunu da doğru bulmuyorum.” diyerek sözlerini noktaladı.

Cevap ver