‘Şenol Güneş’in önünde saygıyla eğiliyorum’

0

Mehmet Demirkol, Napoli-Beşiktaş maçı ile ilgili olarak NTV Spor’da yaptığı yorumda Şenol Güneş’e övgüler yağdırdı.

Beşiktaş’ın Napoli gibi zorlu bir rakibi deplasmanda mağlup etmesi tüm Avrupa’yı sallarken, yorumcu Mehmet Demirkol, NTV Spor’da yaptığı değerlendirmede siyah beyazlıların teknik patronu Şenol Güneş’i ön plana çıkardı. Güneş için övgü dolu ifadeler kullanan Demirkol’un yorumları şöyle:

“Napoli zaferi, aslında çok tedbirli bir oyunun sonucu gibi görünse de büyük riskler alınarak geldi. Şenol Güneş, abartmıyorum kendi jenerasyonunun dünyadaki en iyi hocalarından biri. Bunu çok net söylüyorum. Tabii dünya futbolunu başka yere götüren hocalar var; Mourinho gibi, Guardiola gibi, Koeman gibi, Klop gibi. Ama bunlar 40-50’li yaşlarda. Bunlar trendi belirleyenler.

60’lı yaşların ortasındaki bir teknik direktörün bu kadar trend belirleyici olması az rastlanır bir durumdur. Bunu Lucescu’da görüyorduk. Mesela şu anda Simeone gibi bir vaka varsa, bunda Lucescu’nun büyük payı vardır.

Şenol Güneş gibi bu yaşta böylesine yeniliklere açık, risklere açık, bu kadar belirleyici çok az hoca var. Pellegrini vardı, şimdi Çin’de. Şenol Güneş aktif hocalar arasında dünya çapında. Şenol hocanın önünde saygıyla eğiliyorum.

Bunları neden söylüyorum; kimse kırılmasın, yanlış anlamasın; Fabri, Necip ve Aboubakar… Bu oyuncuları böyle bir maçta sahaya sürmek cesaret işidir. Necip’i, sadece Şenol Güneş değil Bilic de oynattı, Şenol Güneş de oynattı ama Fenerbahçe ve Galatasaray’da 18’e bile giremez. Hak etmediği için değil. Fenerbahçe ve Galatasaray kamuoyu onu dışarı atar. ‘Ya bu adam bizim takımda oynar mı’ der.

Napoli zaferinin bu oyuncularla gelmesi bu açıdan çok büyük iş. Herkes şimdi ‘Şenol hoca çok güzel kadro çıkardı, çok güzel oyun planladı’ diyor ama maç öncesi bu kadroya kimse okey de demedi. Büyük çoğunluk ‘Gökhan İnler dururken Necip niye kadroda? Talisca niye yok?’ dedi. Çok büyük risk aldı Şenol hoca.

Şenol hoca aldığı bu büyük riskin karşılığında cezalandırılabilirdi de Beşiktaş. İlk 15 dakikada 6 tane korner verdi. Ama plan eninde sonunda tuttu. 12. dakikada golde tuttu. Adriano’nun golü çok yüksek kaliteyle planlanmış ve uygulanmış bir plan. Beck’in çıkışı, Tolgay’ın pası, Quaresma’nın ortası ve Adriano’nun orada bitişi. Bu, rakibi iyi anlayıp bunun üzerine plan işletmektir.” (Hürriyet)

Cevap ver