SPORCOPE ANALİZ HABER –  “UEFA’dan ceza almayacağız”, “Ceza beklemiyoruz”, “2016’da Avrupa’ya bir takım gidecekse, o Galatasaray olur”… Bu gibi birçok cümleyi birbiri ardına sıralamak mümkün. Ama gelinen noktada 111 yılı deviren ve Avrupa’da Türk futbolunun marka değerine en çok katkıda bulunan kulübü olan Galatasaray’a, Avrupa’dan “bana 1 yıl gelme” cevabı verildi.

Galatasaray’ı bu noktaya getiren birçok sebep ve birden fazla sorumlu var. Bunların muhasebesi kulüp yönetimi ve G.Saray’ın iç dinamikleri tarafından yapılacak mı, bilemiyoruz.

Gündemdeki sıcaklığını koruyan ve koruması gereken bir başka detay var. UEFA’nın Cimbom’a verdiği cezanın karar metninde bulunan, “futbolcu ve personel giderlerinin kısıtlanması” ibaresi sarı kırmızılılar için belki de cezadan daha hayati bir önem taşıyor.

Bahar aylarına yoluna 3 kulvarda devam etmeye alışmış olan kulübün elinde şu anda sadece Türkiye kupası kaldı. Avrupa’da kendi liginde vasat bir grafik çizen Lazio’ya elenen ve Süper Lig’de yarıştan haftalar önce kopan bu takıma 140 milyon liradan fazla ödeniyor.

Başkan Dursun Özbek’in daha önce yaptığı “Ben futbolcu sözleşmelere sadık kalırım, kimseden indirim isteyemem” gibi cümleleri ise herkesin hafızasındaki tazeliğini koruyor. Fakat mevcut durumda, kadrosunda 40 civarı oyuncu bulunan Galatasaray, bir şekilde mali disiplin sağlamak zorunda.

Avrupa Ligi gelirlerinin düşük olması ve sarı kırmızılıların da bu sezon Şampiyonlar Ligi şansını mucizelere bırakması nedeniyle, mevcut ceza -eğer akıllıca davranılırsa- bir fırsata dönüştürülebilir.

Kiralık verdiği oyuncuların bile maaşlarını ödeyen kulübün gelecek yaz kadrosu yeniden planlanmak zorunda. Yüksek maaşlı futbolcularından “zoraki feda” beklemek durumunda. Fakat şu ana kadar herhangi bir futbolcu tarafından yönetime yapılmış bir indirim talebi bulunmuyor. Profesyonel sözleşmelerinin karşılığını almaya devam eden futbolcular gelecek yaz da mevcut tutumlarını sürdürürse, önümüzdeki yaz sarı kırmızılılar yine sancılı bir süreç geçirebilir.

Kadrosu, oynatamadığı halde milyon euro’lar kazanan futbolcularla dolu olan kulüp, bazı yıldızlarını da belini doğrultmak amacıyla elinden çıkarabilir.

Haber – Serhat Karakaş

 

Cevap ver