SPORCOPE DIŞ HABER – Geçtiğimiz ay akciğer kanserine yenik düşen Johan Cruyff’ın ölümünden sonra Amsterdam Arena’ya ismini verilmesi gündeme geldi.

Johan Cruyff’un hayatını kaybetmesiyle Ajax’ın maçlarını oynadığı Amsterdam Arena’ya isminin verilmesi şu günlerde yeniden gündeme geldi. Amsterdam Belediye Başkanı Eberhard van der Laan bu kez stadın adını Johan Cruyff Arena olarak değiştirmekte kararlı olduğunu açıkladı. Başkan Eberhard, Ajax Spor Kulübü’nün ve 837.000 Amsterdamlı’nın da desteğini alacağını inandığı projesine şimdiden bir çok kuruluştan destek aldığını ifade etmeye başladı.

BÜROKRATİK ENGELLER VAR

Hollandalı futbol efsanesinin adının Amsterdam Arena’ya verilmesinde prosedürler gereği belirli zorluklar bulunuyor. Amsterdam Arena’nın Ajax Spor Kulübü’ne ait olmaması ve belirli izinlerin alınarak isim verme olayının gerçekleşmesi için büroratik engellerin bulunduğu Hollanda basını tarafından yazılmaya devam ediyor. Bürokratik engellerin yanı sıra bu kararı uygulamak için stadın hissedarlarının da ikna edilmesi gerektiği belirtiliyor.

YAŞARKEN DE GÜNDEME GELMİŞTİ AMA…

Yıllar önce, Arena’nın açılışında stada Johan Cruyff adını vermek isteyenler olmuştu ancak kabul görmemişti. Bunun üzerine Johan Cruyff’e bu konu sorulduğunda “Buna karar vermek zorunda olmayan herkes mutlu olmuştur. Ben bu duruma çok üzüldüm” ifadelerini kullandı.

Johan Cruyff’un yakın arkadaşı olan Hollandalı yazar Jaap de Groot ise “Stad yeterli olmaz, bence Schiphol havaalanına Johan Cruyff’ın adını vermeliyiz. Onu her gün hatırlamalıyız. O sadece Ajax’ın değil herkesin” diyerek konuyla ilgili kamuoyu oluşturmaya devam ediyor.

Cevap ver