Zeki Sıkılgan için 'boyu kısa' dediler, o şampiyon oldu

Zeki Sıkılgan için 'boyu kısa' dediler, o şampiyon oldu

Boyunun kısalığı nedeniyle arkadaşlarının dalga geçmesine aldırış etmeden çalışmalarını sürdüren 12 yaşındaki Zeki Sıkılgan, muay thaide Türkiye ve Avrupa şampiyonluğunun yanı sıra dünya ikincisi olmayı da başardı.Kırşehir Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürlüğü Kulübü sporcusu Zeki Sıkılgan, muay thai branşında minikler Türkiye, Avrupa ve Dünya Şampiyonalarında kazandığı başarıyla göz kamaştırıyor.  İlk olarak kick boksa başlayan ancak boyunun kısa olması nedeniyle arkadaşlarının dalga geçtiği Zeki, çalışmalarını aksatmadan sürdürdü.

Antrenörünün bile "Bu yapamaz, bir haftada kaçar." dediği Zeki, kick boksu bırakarak başladığı muay thai branşında, 2015'te Türkiye ve Avrupa şampiyonluğu ile dünya ikinciliği elde etti.

Zeki Sıkılgan, yaptığı açıklamada, muay thai merakı nedeniyle beden eğitimi öğretmeninin kendisini bu spora yönlendirdiğini belirtti.

Boyunun kısalığı yüzünden ilk başlarda arkadaşlarının kendisiyle dalga geçtiğini ifade eden Zeki Sıkılgan, antrenörü Osman Çevik'in bile, "Bu yapamaz, bir haftada kaçar." diye olumsuz baktığını ancak ilerleyen zamanda gösterdiği azim ve hırsla başarıyı yakaladığını dile getirdi.

Dünya şampiyonluğunu hedefleyen Zeki Sıkılgan, "2009 yılında okulda bizi kick boks sporuna yönlendirdiler. Burada kick boksa başladım. Boyum 1,50 metre olduğu için arkadaşlarım benimle dalga geçti. Antrenörümüz de ilk başlarda 'Bu yapamaz, bir haftada kaçar.' demiş aileme. Gayret ettim, başardım." dedi.

"ZEKİ BİZİ MAHCUP ETMEDİ"

Zeki Sıkılgan'ın antrenörü Osman Çevik de spora başladığında Zeki'nin 5-6 yaşlarında bir çocuk olduğunu ifade ederek, başarılarıyla adeta tarih yazdığını dile getirdi.

Zeki Sıkılgan

Zeki'nin hırslı bir yapıya sahip olduğunu anlatan Çevik, şunları kaydetti:

"Zeki buraya geldiğinde 5-6 yaşındaydı. Diğerleri sokağa çıkmaya çekinirken bu çocuk azimle salona gelmeye başladı. 'Bir hafta gelsin, çocuktur belki bu işten kaçar.' diye düşündüm. Bir hafta denedik. Zeki de bizi mahcup etmedi. Yaşının üstünde gelişim sağladı. Bölge ve Türkiye şampiyonluklarından sonra İstanbul'da düzenlenen çocuklar muay thai şampiyonasında dünya ikincisi oldu. Mersin'de yapılan şampiyonaya katıldı. Miniklerde dünya ikinciliğini elde etti. Avrupa Şampiyonası'nda miniklerde birinci oldu. Kırşehir ve Türkiye'yi başarıyla temsil etti."


 Kaynak: AA