Deplasman yasağı kalkıyor mu?

Yıldırım Demirören'in açıklamalarından Sporcope'un derledikleri;
Deplasman yasağı kalkıyor mu?
Yıldırım Demirören'in açıklamalarından Sporcope'un derledikleri;
Oyuncunun cezalarına erteleme alması için 8 madde var. Mesela sicili temiz olmalı. Daha önce ceza almamış olmalı. Eğer kulüpler bundan dolayı rahatsızsa kaldırırız. Kulüpler birliğiyle biz koyduk yine kaldırırız.

Avrupa'da hocalar yöneticiler maçtan sonra konuşuyor mu gören var. Madem birileri bir şeyleri örnek alacak o zaman herkes alsın. Bu durumu hep beraber düzelteceğiz. Hafta sonu 20 tane maç seyrediyoruz. Dün akşam mesela Manchester City'nin yüzde 100 penaltısı verilmedi. Bir tane yöneticisi çıkıp konuşmadı.

Biri ceza alıp biri almıyorsa biz şeffafız demektir. Maddeler ortada.

"Trabzonspor'a daha çok hata oldu"
Hakem hataları oldu. Takımlarımızın 3 puanı ve daha fazlasına mâl oldu. 38 hakemi 22 hakeme düşürdük. Genç hakemlerimizle yola devam ediyoruz. Hatalar olacaktır. Gençlerin önünü açıyoruz. Gene hatalar olacak. Biz hakemlerin hatasını değil hakemleri tartışıyoruz. Hakemlerin kişiliklerine kadar giriyoruz. Şimdi İtalya'dan Rosetti geliyor. Çalışmalarımız geliyor. Avrupa'dan 50 tane de hakem gelse hata olacaktır. Hata yapıldığında biz de üzülüyoruz. Hata ortalamasına baktığımız vakit geçen seneyle aynı. Malesef Trabzonspor lehine daha fazla oldu. Hem Trabzonsporumuza hem de Kasımpaşamıza kimsenin kasti bir hareketi olmadı. Bunların sonucunda MHK kendi içinde değerlendirme yapıp ceza veriyor ve vermeye devam ediyor. Ulemberg gitti, Rosetti geldi. İnşallah daha iyi olacak. Bunlar hep eğitimle oluyor. Elimizden geleni yapacağız.

"İlk gün hakemlere "vicdanınız rahat yatın" dedim"
Biz hakemlerimize güveniyoruz. Kamuoyundan gelecek mesajlar çok önemli. İlk gün ben hakemlerimize "beyniniz ne diyorsa onu verin gece evinize gittiğinizde vicdanınız rahat olsun" dedim. Ellerinden geleni yapıyorlar. Sahadaki oyuncunun karşısındakinin hem hakem hem ağabeyi olduğunu bilecekler.

"Futbolumuzda kötü bir dönem geçirdik"
"Türk futbolu kötü bir süreç geçirdi ve sponsorlarımız da o dönem azalma oldu. O dönem bir futbol kavgası hakimdi ve markalar, bu kavga ortamında bulunmak istemedi. Şimdi tekrar geriye dönüş var ve sponsor konusunda yavaş yavaş eskisi gibi olmaya başladık. Bu kademe kademe olacaktır. Futbolda güven ortamının yavaş yavaş oluştuğuna inanıyorum."

"İngiltere'de zemin namustur, bizde zihniyet oturmadı"
"Zemin genellikle kulüpler sorumludur. Biz sezon başında veya belirli aralıklarda inceliyoruz rapor yapıp iletiyoruz. Uygulamaları tamamen zihniyetlerine bağlı. Zemin kulüpler için ne kadar önemli onlar karar veriyor. Kulüpler artık bu zihniyete önem vermeli. İngiltere'de kulüpler zemine namus gözüyle bakıyor. Biz kulüplere rapor tutarak bunları göndererek zorluyoruz."

"Hakem semineri yapıyoruz hocalar gelmiyor"
"Hocalarımız için çalışmalar yapalım diyoruz hakemler için çalışmalara yapalım diyoruz. Hakemlerimiz için seminer yapıyoruz. Topu topu 8 hocamız geliyor. Hakemlerimizi tanıyalım, yakından görüşelim ama gelen yok. Yazın takımların PTT 1. Lig ile birlikte 36'sı da Antalya'da ama gelmiyorlar"

Sadece bir şampiyon çıkacak
"Bu sene iki takım başa baş gidiyor. Arkadan gelen 3. takım hedeflerini koydu devam ediyor. Sezon sonunda bir şampiyon çıkacak ama bunun için büyük bir yarış olacak. Futbolumuz gelişiyor. FIFA'da Türk futbolu artık değer görüyor. Futbolumuz geliştiğini görüyorlar. Bizim projelerimiz gelip alıp Avrupa'ya sunacaklarını söylediler. Başkanlarımız yüzde bire bakarak iş peşine düşmeyecekler o zaman olmaz. Kendi futbolumuz gelişmez. Bayern Münich kendi payından 20 milyon euro'dan vazgeçti diğer kulüpler alsın diye. Bu mantıkla hareket ettiğimiz zaman ülke olarak futbolumuz geliştirebiliriz. Yüzde yarımın peşine düşmekle olmaz"

"'Biz Türk değiliz' diye mektuplar vardı"
"Almanya'da oyuncularımızı kadromuza katmaya devam ediyoruz. Artık 'Almanya istemezse geliyorlar' mantığını geçtik. Bunlar yavaş yavaş oluyor. Ülke futbolu olarak gelişirseniz, milli takımınız yükselirse tercih ederler. Bizlere eski milli oyunculardan ne mektuplar geldi. Biz Türk değiliz diye mektuplar vardı"

"Milli takımın Fransa'da olması mucize değil"
"Hocamız Fatih Terim, Türk Telekom Arena'daki Kazakistan maçından sonra tüm maçlarımızı kazanacağız dedi ve kazandık. Bizim Fransa'ya gitmemiz mucize değildir. Çalıştılar, kazandılar ve başardılar. Kazakistan, Letonya'yı deplasmanda yendi. 6 yıldır deplasmanda ilk maçlarını kazandılar. Bu bizim için değil onlar için bir mucize oldu."

Statlar ve seyirci sorunu

"Stada seyircinin gelmemesiyle Passolig'in ilgisi yok. Futbola şiddeti getiren stada gelmesin. Ortalamanın düşük olduğuna inanmıyorum. UEFA'yla çalışmalarımız devam ediyor. Bu konuda bir tek TFF'ye yüklenilmesi doğru değil. Herkesin ortak hareket etmesi lazım. Gündüz maçlarını artırmak için uğraşıyoruz. Tribün kapatmayı kaldırdık. Futbolun sadece sahada oynandığı ve maç bittikten sonra sadece güzelliklerinden bahsedersek stada seyirci gelir. Deplasman yasağının TFF ile bir alakası yok. Giden deplasman seyircisinin futbola katkısı ne? Gerçekleri konuşalım. Hangi derbide deplasmanda seyirci olaysız gitti? Otobüs yakmak, koltuk yakmak, vapur yakmak, tribünde rakibe küfretmek... Neredeyse tüm polisler taraftarı deplasmana götürmek için çalışıyor. Derbilerde deplasman yasağının kalkmasına hazır değiliz.

"Donk ve Fernandao oynayabilir"

"Yaş ortalaması en yüksek Türk Milli Takımı yarattık. Milli takıma devşirme oyuncu gelmesine karşı değilim. Fatih Terim isterse Donk ve Fernandao gibi isimler oynayabilir. Dünyada bunun örnekleri var. 'Siyaset futbola karışıyor diyorlar, tam tersine biz onlara giidyoruz yardımcı olsunlar diye. Türk futbolunda yavaş yavaş güven ortamı sağlanıyor. Fikstürün erken açıklanması da buna yardımcı oldu. Bu kademe kademe sağlanacaktır. Daha iyi olacaktır. Bizim en büyük avantajımız futbolu çok seven bir Cumhurbaşkanımız'ın olması, futbola ilgi duyan bir Spor Bakanımız'ın olması."