"Yapılamaz denenleri yaptım"

Rio Olimpiyatları'na A barajını geçerek katılmaya hak kazanan ilk ve tek erkek yüzücü Nezir Karap: "Antrenörüm bana olimpiyatlara A barajını geçerek gidebileceğimi söylediğinde, kendisine gülmüştüm" - "Başarımı bir çok şeye borçluyum ama bunların en başında ailem geliyor" dedi.
Rio Olimpiyatları'na A barajını geçerek katılmaya hak kazanan ilk ve tek erkek yüzücü Nezir Karap: "Antrenörüm bana olimpiyatlara A barajını geçerek gidebileceğimi söylediğinde, kendisine gülmüştüm" - "Başarımı bir çok şeye borçluyum ama bunların en başında ailem geliyor" dedi.

İstanbul Yüzme İhtisas Spor Kulübünde başlayan yüzme serüveninin, bu noktalara kadar gelebileceğini hiç düşünmediğini anlatan 22 yaşındaki sporcu, "Yüzmeye sağlıklı olmak için gidiyordum. Aslına bakarsanız 2012 Londra Olimpiyatları'na kadar pek de bir başarım yoktu. Beni olimpiyatlara gidebileceğime, hiç yapılmamış bir şeyi yapabileceğime inandıran kişi, eski antrenörüm Ali Özüak'tı" diye konuştu.

Bir şeyi başarmak istediğinde, çok çabaladığını ve elinden gelenin fazlasını yaptığını dile getiren Nezir, şunları kaydetti:

"Sabah 07.45'te uyanıp ufak bir kahvaltıdan sonra 09.00'da havuz antrenmanına başlıyorum. Haftanın 3 günü kuvvet çalışmam var. Öğlen 12.00'deki kuvvet antrenmanından sonra 17.00'de 2. havuz çalışmasına geçiyorum. Tesis, malzeme gibi konularda hiç sıkıntımız olmuyor. Burada her şey olması gerektiğinden bile güzel. Bu kadar yoğun çalışmanın arasında beslenme ve dinlemeyi kesinlikle ihmal etmiyorum. Toparlanma sürecinin kilit nokta olduğuna inanıyorum."

"Yapamaz dedikleri her şeyi yaptım"

ABD'deki çalışmalara, 2 yıl önce Bob Bowman ve olimpiyat şampiyonu ABD'li yüzücü Michael Phelps ile başladığını anımsatan Nezir, "Buraya gelirken bana inanmayanlar vardı. Çok çalıştım. Yapamaz dedikleri her şeyi yaptım" dedi.

Rio Olimpiyatları'na A barajını geçerek giden ilk Türk erkek sporcu olmanın gururunu yaşadığını ifade eden Nezir, şunları söyledi:

"İlk ve tek olmak, başarımı daha da önemli yapıyor. İlk hedefim, mayıstaki Avrupa Şampiyonası'nda ülkemi en iyi şekilde temsil etmek ve 400 metre serbest dışındaki diğer kategorilerde de olimpiyat barajını geçmek. Bunu başaracağıma inanıyorum. Rio Olimpiyatları zevkli ve güzel geçecek. Oradaki amacım da sıralamada daha da yükselmek olacak."

200, 400, 800 ve 1500 metrelerde Türkiye rekortmeni Nezir, Türkiye'de yüzme sporunun 2012 Londra Olimpiyatları'ndan sonra büyük ilerleme kaydettiğini vurgulayarak, sözlerini şöyle tamamladı:

"Federasyon başkanımız Ahmet Bozdoğan, milli takımlar menajerimiz Erdem Sezer ve federasyondaki herkes, sporcular ve kulüpler için ellerinden geleni yapıyor. Yüzme tarihimize bakıldığında zirvede olduğumuz açıkça gözleniyor. Bir çok güzel dereceler geliyor. Başarıların devam edeceğine inanıyorum."

Kaynak: AA