Volkan Şen Pubis olmasına rağmen üstün performans sergiliyor!

SPORCOPE ÖZEL - Son haftalarda yükselen form grafiği ile dikkatleri üzerine çeken Volkan Şen'in büyük bir fedakarlık yaptığı ortaya çıktı.
Volkan Şen Pubis olmasına rağmen üstün performans sergiliyor!
SPORCOPE ÖZEL - Son haftalarda yükselen form grafiği ile dikkatleri üzerine çeken Volkan Şen'in büyük bir fedakarlık yaptığı ortaya çıktı.

Pubis sakatlığı bulunan başarılı oyuncunun, ağrılarına rağmen hiçbir antrenmanı kaçırmadığı ve oldukça hırslı olduğu öğrenildi. Son dönemde maç performansı da bir hayli yüksek olan yetenekli futbolcunun kendine has bir önlem aldığı ve bu sayede forma giyebildiği bilgisine ulaşıldı.

Sakatlığının olduğu bölgeyi periyodik aralıklarla aktif dinlendiren Volkan Şen, ağrılarının şiddetlenmesini ve nüksetmesini önleyerek takımını yalnız bırakmıyor. Yetenekli oyuncu, ligde forma giydiği son 2 maçta 3 gol atma başarısı gösterdi.

Ziraat Türkiye Kupası ve Spor Toto Süper Lig olmak üzere iki farklı kulvarda bir hafta içerisinde 3 resmi müsabakaya çıkan Volkan Şen, 7 günlük bu süreçte tam 4 gol kaydetti. Bir hafta içerisinde 197 dakika sahada kalan Volkan Şen, rakip filelere gönderdiği 4 gol ile 49 dakikada 1 gollük ortalama yakaladı.

PUBİS NEDİR?

Pubis, futbolcular başta olmak üzere sporcularda kasık bölgesinde görülen aşırı zorlamaya dayalı sakatlıklarından biridir. Uyluk iç yan kaslarının kasığa yapıştığı bölgede ağrı ile sakatlık hissedilir.

Bu bölgede hem karın kasları hem de uyluk iç yan kasları kasıkta pubis adı verilen kemiğe yapışırlar. Tendon hasarı yanında asıl olarak pubis kemiği içinde ödem gözlenir. Tanı için mr oldukça yararlıdır. Bölgedeki diğer olası hastalıkları ekarte etmek oldukça önem taşır. Başlangıç döneminde özellikle antrenman sonrası ağrılar ile seyreden osteitis pubis zamanla antrenman sırasında da ağrı oluşturur.

İlerlemiş durumlarda karın kası zorlamalarında da ağrı oluşur. Osteitis pubis, simfizis pubisin enfeksiyonuna bağlı oluşan bir kasık ağrısı çeşididir. Bu durumun altında yatan ana neden kesin olarak bilinmemekle birlikte tekrarlayan travmaların ya da makaslamanın neden olduğu düşünülmektedir. Kasık ve uyluğun iç kısmındaki bu ağrı, erkeklerde kadınlara oranla daha sık görülür. Ancak kadınların aktif yaşama ve özellikle futbola artan ilgisine bağlı olarak kadınlarda görülme oranı da artmaktadır. Osteitis pubis durumunda bir aydan uzun süreli koşma, dönme, topa vurma, ağrılı yan tarafa yatma, öksürme ve hapşırma ile artan kasık ağrısı görülür.

Kuvvetsizlik ve hareket etme de ciddi güçlükler ortaya çıkabilir. Her ne kadar sporculara özel bir durum olarak gözükse de; Hamilelik ve doğum, Jinekolojik veya ürolojik cerrahiler, Majör travma, Tekrarlayan küçük travmalar, İltihaplı romatizmal hastalıklar, Sportif olaylarda da (koşma, futbol, teniste sıktır) görülebilir. Sporcu eğer tek bacağı ile aynı şekilde topa vuruyorsa, sıkça hız ve yön değiştirme yapıyorsa, zorlu bacak açma ve düşmeye maruz kalıyorsa osteitis pubis (kasık ve uyluk iç kısmında ağrı) oluşma ihtimali fazladır.

Bu hareketleri içeren sporlarda özellikle sporcularda bu durum daha fazla görülür. Bu tür yaralanması olan sporcularda bacak uzunluk farkı da araştırılmalıdır. Ayrıca kuyruk sokumu kemiği ve leğen kemiğinin bir bütün halinde halka oluşturduğu ve birinin sorununda diğerlerinin de etkilenebileceği unutulmamalıdır.

*Bu haber kaynak gösterilmeden kullanılamaz.