Vodafone İstanbul Yarı Maratonu'na sayılı günler kaldı

Vodafone İstanbul Yarı Maratonu'na sayılı günler kaldı


Vodafone Türkiye ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi Spor AŞ iş birliğiyle düzenlenen Vodafone İstanbul Yarı Maratonu'nun tanıtım toplantısı yapıldı.

İstanbul'da 24 Nisan Pazar günü koşulacak yarı maratonun Çırağan Sarayı'nda düzenlenen tanıtım toplantısı, Spor AŞ Genel Müdürü İsmail Özbayraktar, Türkiye Atletizm Federasyonu Başkanı Fatih Çintimar ile Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Ender Buruk'un katılımıyla gerçekleştirildi.

Toplantıda konuşan İsmail Özbayraktar, organizasyonun, yarı maraton, çeyrek maraton, business maraton ve bayrak yarışı kategorilerinde gerçekleştirileceğini söyledi.

Özbayraktar, yarı maratona katılımın bu sene daha fazla olacağını dile getirerek, "Türk katılımcılarda da geçen seneye göre yüzde 25 bir artış var. Bu artışın bir mesaj verdiğini düşünüyoruz. Biz olimpiyatlara giden yolda çipli koşucuların artmasını planlıyoruz. Bununla beraber biz hem İstanbul Maratonu'na hem de yarı maratona destek veren bazı organizasyonlar yapıyoruz." diye konuştu.

Yarı maratonda bu yıl dünya rekortmeni atletlerin de koşacağını ifade eden Özbayraktar, şunları kaydetti:

"21 kilometrede dünya rekortmeni Eritreli Zersenay Tadesse ile 10 ve 15 kilometre dünya rekortmeni Kenyalı Leonard Patrick Komon ilk defa aynı organizasyonda yarışacaklar. Bu çok önemli bir şey. Bizi gerçekten çok heyecanlandırıyor. İstanbul'da dünya rekorunun kırılması bizim hayalimizi süslüyor. Şimdiye kadar bir saatin altında bir derece alınmamıştı İstanbul'da parkurlarında. Bir saatin altında bir derecenin gelebileceğini düşünüyoruz."

2016 Rio Olimpiyatları'nda mücadele edecek Avrupa şampiyonu milli atlet Ali Kaya'nın da yarı maratonda koşacağını dile getiren Özbayraktar, "Ali Kaya'nın iyi bir derecesi var. Bizim parkurumuz hızlı ve düz bir parkur. Onun için Avrupa rekorunun gelebileceğini ümit ediyoruz. Bütün planlarımızı elit atletlerimizin daha rahat koşabileceği bir şekilde yapıyoruz." diye konuştu.

İsmail Özbayraktar, İstanbulluları hem yarışa katılmaya hem de izlemeye davet etti.

Türkiye Atletizm Federasyonu Başkanı Fatih Çintimar da İstanbul'da düzenlenen maraton ve yarı maratonun Türk atletizminin gelişimine önemli katkı sağladığını vurgulayarak, "Avrupa rekortmenimiz Ali Kaya buradaki yarış için gelecek. Olimpiyatlarda Türkiye'nin madalya umutlarından birisidir. Maratonda da ipi göğüsleyen Ali Kaya'nın olmasını diliyorum. Bütün emeği geçenlere teşekkür ediyorum" değerlendirmesinde bulundu.

BURUK: " DÜNYA REKORUNUN GELECEĞİNE İNANIYORUZ"

Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Ender Buruk da yarı maratonda bu yıl dünya rekoru kırılacağına inandıklarını söyledi.

Buruk, ekonomik gelişimin yanında sosyal gelişime değer katma hedefiyle toplumları birleştiren spora da destek verdiklerini dile getirerek, şöyle konuştu:

"2014 yılı itibariyle sponsorluğunu üstlendiğimiz Vodafone İstanbul Yarı Maratonu'na bu yıl üçüncü kez sponsor olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Vodafone İstanbul Maratonu'nun tamamlayıcısı niteliğinde olan yarı maraton bu yıl yine yerli ve yabancı binlerce sporseverin katılımıyla dünyanın sayılı parkurlarından biri olan Tarihi Yarımada'da koşulacak. Dünyanın en düz ve en hızlı parkurlarından birine sahip olan Vodafone İstanbul Yarı Maratonu, bu yıl da elit atletlerin rekor mücadelesine sahne olacak. Yarı maratonda bu yıl bir dünya rekorunun geleceğine inanıyoruz."

Toplantının sonunda Özbayraktar, Çintimar ve Buruk, yarı maratonda kullanılacak göğüs formalarıyla basın mensuplarına poz verdi.

VODAFONE İSTANBUL YARI MARATONU

Vodafone İstanbul Yarı Maratonu için bu yıl 55 ülkeden 500'ü yabancı toplam 7 bin 500 kişi kayıt yaptırdı.

Yarı maratonda 40'ı yabancı olmak üzere toplam 50 elit atlet mücadele edecek. Yarı maraton dünya rekortmeni Eritreli Zersenay Tadesse ile 10 ve 15 kilometre dünya rekortmeni Kenyalı Leonard Patrick Komon'nun yanı sıra Avrupa şampiyonu milli atlet Ali Kaya da yarışta ter dökecek.

Vodafone İstanbul Yarı Maratonu, Yenikapı Miting Alanı'nda başlayıp Eyüp istikametinden dönüşle yine Yenikapı'da son bulacak 21 kilometrelik parkurda koşulacak.