Vitor Pereira için ilk değil

Vitor Pereira için ilk değil


SPORCOPE DETAY HABER- 2014/2015 sezonunda Yunanistan 1. Lig takımlarından Olympiakos'u çalıştıran Vitor Pereira, o dönem takımının Panathinaikos ile oynadığı derbi mücadelesinde Fenerbahçe ile Trabzonspor arasında oynanan maçta yaşanan gerginliklerin benzerini yaşamıştı.

Maçın hemen başında sahaya girmek isteyen Olympiakos Başkanı Evangelos Marinakis'i meşale yağmuruna tutan Panathinaikos taraftarı mücadelenin geç başlamasına neden olmuştu. İlk yarısı zorlukla tamamlanan maçta ikinci yarı da olaylı başladı. İkinci yarının hemen başında bu kez Olympiakos forması giyen Pajtim Kasami'yi hedef alan Panathinaikos taraftarı, sahaya attığı meşaleyle oyuncunun sakatlanmasına ve maçın bir süre daha durmasına neden oldu.

Maçın tekrar durmasının ardından Panathinaikos'un ünlü kale arkası tribünü Gate 13'ün önüne giden o dönemki Olympiakos Teknik Direktörü Vitor Pereira, tribünlere bir şeyler söylemeye çalıştı. Portekizli teknik adamın bu hareketine sinirlenen Panathinaikos taraftarı, önce sandalye ardından da meşalelerle Pereira'ya saldırmaya başladı. Bununla da yetinmeyen holiganlar, bir anda sahaya indi ve Pereira'nın peşine düştü. Güvenlik güçlerinin de yardımıyla zor bela soyunma odasına giden Vitor Pereira, taraftarın linç girişimden güçlükle kurtuldu.

Maçın ardından taraftarı provoke etmekle suçlanan Vitor Pereira, "Amacım onları provoke etmek değildi. Sadece onlardan korkmadığımızı göstermek istedim." ifadelerini kullandı. Düzenlenen basın toplantısında da yaşananlarla ilgili konuşan Pereira, "Hayatım boyunca böyle bir şey görmedim. Ortalık savaş alanına döndü. Futbol bu değil. Benim ülkemde böyle şeyler yaşanmış olsaydı emin olun bu maç sonlanmazdı." açıklamasında bulunarak tepkisini dile getirmişti.

Yaşanan olaylara rağmen devam ettirilen maçta Olympiakos, ezeli rakibine 2-1 yenilmesine rağmen Vitor Pereira önderliğinde sezonu şampiyon tamamlamıştı. Olaylı maçın ardından Yunanistan Futbol Federasyonu, Panathinaikos'a 100.000 euro para ve saha kapatma cezası verdi.

panathinaikos-olympiakos-11pereira1