UEFA'dan Galatasaray'a men

Galatasaray'da uzun zamandır konuşulan Finansal Fair Play konusunda karar alındı. UEFA, Finansal Fair Play'de yükümlülüklerini yerine getirmemesi sebebiyle Galatasaray'ı Avrupa kupalarından 1 yıl men ettiğini açıkladı.
UEFA'dan Galatasaray'a men
Galatasaray'da uzun zamandır konuşulan Finansal Fair Play konusunda karar alındı. UEFA, Finansal Fair Play'de yükümlülüklerini yerine getirmemesi sebebiyle Galatasaray'ı Avrupa kupalarından 1 yıl men ettiğini açıkladı.

Yapılan açıklamada Galatasaray'ın UEFA Kulüp Finansal Kontrol Organı (CFCB) tarafından gelecek iki yıl içinde katılma hakkı kazanacağı ilk Avrupa kupasından men edileceğini açıkladı. (Galatasaray, 2016/17 ve 2017/18 sezonlarından hangisinde ilk olarak bir Avrupa kupasına katılım hakkı elde ederse, o turnuvadan men edilecek ve cezasını çekecek)

Açıklamanın devamında Galatasaray'ın Mayıs 2014'te ödeme planına dair yapılan anlaşmanın 15. maddesine uymadığını ve kararın bu nedenle alındığı belirtildi. Galatasaray'ın gelecek iki raporlama periyodunda oyunculara ve çalışanlara ödenen ücretlerini sınırlaması da istendi. ( Raporlama 2016 sonu ve 2017 sonunda yapılacak.)

Öte yandan Galatasaray Kulübü de, söz konusu cezayı doğruladı ve detaylarına ilişkin resmi bir açıklama yayınladı.

"Galatasaray Sportif A.Ş. ile UEFA arasında Finansal Fair Play kapsamında devam eden süreçte, UEFA Finansal Kontrol Kurulu (CFCB) Yargı Komisyonu'nun verdiği karar bugün itibariyle kulübümüze bildirilmiştir. UEFA'nın kararı, "Kulübümüzün 2012-2013, 2013-2014 ve 2014-2015 sezonlarında mali kriterlere uymadığı gerekçesiyle 1 yıl süreyle UEFA turnuvalarından men edilmesi" yönündedir."

"Söz konusu ceza, Galatasaray Profesyonel Futbol Takımı UEFA turnuvalarına katılım hakkı elde ederse 2016-2017 sezonunda geçerli olacaktır. Elde edemezse 2017-2018 sezonunda uygulanacaktır. Şayet her iki sezonda da Avrupa kupalarına katılım sağlanamazsa ceza çekilmiş kabul edilecek ve 2018-2019 sezonundan itibaren kupalara katılmama gibi bir yaptırım söz konusu olmayacaktır. UEFA Finansal Fair Play İnceleme Kurulu'nun tavsiyesinde yer alan cezanın "+1"lik bölümü ise son dönemde kulübümüzün mali yapısındaki düzelme dikkate alınarak kaldırılmıştır. Ancak UEFA, önümüzdeki dönemde de Galatasaray'ın mali yapısını ve maaş giderlerini izlemeye devam edecektir."

"Gelinen nokta itibariyle çıkan sonucu kötünün iyisi olarak değerlendirmek mümkün olsa da, bu karar hem bu süreci cezasız olarak geçmek adına çaba sarf eden yönetimimizi, hem de kuruluş ilkesi Türk olmayan takımları yenmek olan köklü camiamızı derinden üzmüştür."

"Kararla ilgili CAS'a gidilip gidilmeyeceği yönündeki durum, hukukçularımızın 21 sayfalık metin üzerinde yapacakları çalışma neticesinde kamuoyuyla paylaşılacaktır."