UEFA ne ceza verecek?

Olaylı Lyon-Beşiktaş maçının ardından UEFA Disiplin Komitesi'nin yapacağı açıklamaya gözler çevrilirken, Beşiktaş'ın maçtan iki hafta önce UEFA'ya ihbarda bulunması ve UEFA'nın emsal kararları siyah-beyazlı yönetimi biraz da olsa rahatlatıyor.
UEFA ne ceza verecek?

Olaylı Lyon-Beşiktaş maçının ardından UEFA Disiplin Komitesi'nin yapacağı açıklamaya gözler çevrilirken, Beşiktaş cephesinden yapılan açıklama sonrası akıllara geçmişte yaşanan olaylar ve UEFA'nın bu tip maçlar için belirlediği kural geldi.

BEŞİKTAŞ'I "UEFA İHBARI" KURTARABİLİR

Beşiktaş Yöneticisi Metin Albayrak, "Bizim resmi olarak 3 bin kişilik ayrılan yer dışında giren taraftarlar, bizim yetkimiz dışındadır. UEFA'ya bildirdik. Dün bunu UEFA'ya tekrar gösterdik, maç gözlemci ve yetkililerine. UEFA, bunu Lyonlu yetkililere deklare etti. Onlar ceza alacaklar. Ceza alacaklarını bildiklerinden böyle davranıyorlar. O biletleri biz satmadık. Onları Lyon kulübü satmıştır. Maçın bütün güvenliğini onlar sağlamak zorundalardı." ifadelerini kullandı.

AKILLARA 2012/13 VE FENERBAHÇE GELDİ

Daha önce 2012/13 sezonunda UEFA Avrupa Ligi'nde yarı finale kadar yükselme başarısı gösteren Fenerbahçe, 14 Şubat'ta Kadıköy'de oynadığı BATE Borisov maçında dışarıdan gelen havai fişekler nedeniyle UEFA'dan ceza aldı. 1 maç seyircisiz oynama cezasının yanında Fenerbahçe'ye 2 yıl içinde saha olayı yaşanması halinde, UEFA müsabakalarından 1 yıl men cezası verilmişti.

Bu ceza üzerine teyakkuza geçen Fenerbahçe, 7 Mart'ta Çek Cumhuriyeti'nden oynanan Viktoria Plzen maçı için aldığı istihbaratı UEFA'ya iletti. Fenerbahçeli bazı taraftarların, sahte biletlerle stadyum kapılarına dayanacağı ve burada olay çıkaracağı bilgisini veren kulüp, olayın yaşanması üzerine UEFA ile istihbarat paylaşımına ve işbirliğine gittiği için sadece para cezası aldı.

EN CAN ALICI UEFA'NIN O TALİMATI

Beşiktaş Kulübü de, UEFA'ya fazladan satılan biletleri haber verip bu konuda işbirliğine gittiği için Fenerbahçe benzeri bir şekilde cezadan kurtulabilir.

Ayrıca, UEFA Disiplin Kuralları'nın 16. maddesinde, "Ev sahibi kulüp ve ev sahibi federasyon, maç önü, sırası ve sonrasında saha içi ve saha dışının güvenliğini ve düzenini sağlamakla sorumludur." ifadelerine yer verilmesi siyah beyazlıları rahatlatan bir başka konu oldu.

Beşiktaş'ın gol sonrasında yakılan meşaleler nedeniyle emsal kararlar göz önünde bulundurularak UEFA Disiplin Kurulu'ndan, ufak bir para cezası almasının ise ihtimal dahilinde olduğu öğrenildi.

UEFA'NIN VERDİĞİ EMSAL KARARLAR

-Lyon'un 2. golü sonrası taraftarların sahaya girmesi

*UEFA, Barcelona-PSG maçı sonrası gol sevincinde sahaya giren taraftarlar nedeniyle İspanyol kulübüne 19 bin euro para cezası verdi.

-Babel'in golü sonrası yakılan meşaleler

*UEFA, Son 32 Turu'nda Manchester United ile Saint-Etienne arasındaki mücadelede Fransız taraftarların yaktığı meşaleleler nedeniyle 50 bin euro para cezası verildi.

-Taraftarlar arasında çıkan kavgalar

Dinamo Kiev - Beşiktaş maçı sonrası UEFA, topluma rahatsızlık vermek, çevreye zarar vermek, sahaya yabancı maddeler atmak suçlarından her iki kulübe de 60'ar bin euro para cezası verdi.

(Sporx)
HABER YORUMLARI