Türkiye gruptan nasıl çıkar?

EURO 2016'da mücadele eden Türkiye Milli Takımı, İspanya'ya farklı mağlup olarak gruptan çıkma şansını zora soktu.
Türkiye gruptan nasıl çıkar?
EURO 2016'da mücadele eden Türkiye Milli Takımı, İspanya'ya farklı mağlup olarak gruptan çıkma şansını zora soktu.

Ancak UEFA'nın yeni kuralına göre gruplarda ilk ikiye giren takımların yanı sıra 6 gruptan, en iyi 4'e girmeyi başaran üçüncü takımlar da ikinci tura çıkmaya hak kazanacak.

D Grubunda puanı bulunmayan ve averajı -4 olan Milli Takımımız, son maçta Çek Cumhuriyeti ile karşılaşacak. En iyi üçüncülük şansımız olması için grubumuzda 1 puanı olan Çek Cumhuriyeti'ni yenmemiz hatta farklı galip etmemiz gerekiyor. Böyle bir sonuç durumunda diğer gruplardaki maçların sonuçlarını beklemeye koyulacağız.

Çekleri 2 farklı yenersek...

Arnavutluk'un Romanya'yı 1-0 mağlup etmesinin ardından millilerimiz için bu grupla alakalı hesaplar değişti. Türkiye için en iyi sonucun beraberlik olduğu mücadeleyi Arnavutluk'un kazanmasıyla millilerimiz, eğer Çek Cumhuriyeti'ni 2 farklı mağlup ederse en iyi üçüncülük yarışında Arnavutluk'un üstüne çıkacak.

A

Galler yenilmez, İngiltere kazanırsa...

B Grubu'nda oynanan üçüncü karşılaşmalarda Galler 6 puanla lider olarak tur atladı. İngiltere 5 puanla ikinci olarak üst tura yükseldi. Slovakya ise İngiltere beraberliği il puanını 4'e yükseltti ve Milli Takımımız'ın Slovakya'yı en iyi üçüncüler sıralamasında yakalama şansı kalmadı.

B

Almanya farklı kazanırsa...

C Grubunda Ukrayna'nın elenmesi kesinleştikten sonra, buradaki rakibimiz Kuzey İrlanda olarak görülüyor. Son maçta Almanya ile karşılaşacak olan ve +1 averajı bulunan Kuzey İrlanda'nın panzerler karşısında alacağı olası farklı mağlubiyet umutlarımızı arttıracak.

C

İtalya ve Belçika kaybetmez ise...

E Grubunda, İtalya bir üst tura çıkmayı garantiledi. Grupta 1'er puanı bulunan İsveç ve İrlanda Cumhuriyeti son maçlarından grubun favorileri İtalya ve Belçika ile karşılaşacak. İtalya, İrlanda Cumhuriyeti'ne Belçika ise İsveç'e kaybetmez ise Türkiye, bu takımları geride bırakma şansına sahip olacak.

E

Portekiz kaybeder veya İzlanda berabere kalırsa...

F Grubunda ise son maçlarda alınacak sürpriz bir sonuç, milli takımımızın son 16'ya kalmasını sağlayabilir. Grubun favorisi olmasına rağmen ilk iki maçında iki beraberlik alan Portekiz, Macaristan'a kaybederse millilerin Çek Cumhuriyeti karşısında alacağı bir galibiyet üst tur için büyük fırsat olacak. Portekiz'in kazanması durumunda ise İzlanda - Avusturya maçından çıkacak bir beraberliği bekleyeceğiz. Ancak bu durumda 0 averajı olacak İzlanda'yı geride bırakmamız zor gözüküyor. Bu yüzden Avusturya'nın İzlanda karşısında 1 farklı galibiyeti de işimize yarayabilir.

F

A Milli Takımımız, Çek Cumhuriyeti karşısında kazanır, bu 5 ihtimalden de 2'si gerçekleşirse bir mucizeyi daha gerçekleştirebiliriz...