Türkiye Futbol Federasyonu'nda doping krizi perde arkası

Beşiktaş'ın Osmanlıspor ile yapacağı maç öncesi dün Ümraniye Nevzat Demir Tesisleri'ne yapılan doping baskını büyük tepki çekmişti. Gelen tepkiler üzerine bugün TFF Doping Kurulu Başkanı ve üyeleri toplu halde istifa etti.
Türkiye Futbol Federasyonu'nda doping krizi perde arkası
Beşiktaş'ın Osmanlıspor ile yapacağı maç öncesi dün Ümraniye Nevzat Demir Tesisleri'ne yapılan doping baskını büyük tepki çekmişti. Gelen tepkiler üzerine bugün TFF Doping Kurulu Başkanı ve üyeleri toplu halde istifa etti.
TFF'den yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı.Doping krizi

'Randevu almak şart değil'

Program dahilinde olan gelecek sene uygulanması düşünülen, bu seneki uygulamalarda da nasıl yapıldığının eğitiminin bir çok takımda yapılmış olduğu bir uygulamaydı. Geçen seneden itibaren FIFA dedi ki, WADA'dan almış olduğu talimat gereği bütün dopingle mücadele kurulları sadece maçtan önce değil de antrenmanlarda da tesislere randevu alarak giderek, gerektiğinde randevu almadan da ama yani istisnai durum olarak değerlendirilmesi itibariyle randevu almadan da gidilebilir diye yapmış.

'Osmanlıspor'dan da numune alındı'

Bu arkadaşlar Osmanlıspor'a gitmeye karar vermişler. Tamam olabilir bunda sorun yok. Ama Osmanlıspor'a gidildi diye randevu almadan ki Osmanlıspor'a da randevu alınmamış. Böyle gidildi diye Beşiktaş'a gitmek zorunluluğu diye bir şey yok. Yani bu maçta iki taraftan da örnek almayla eşdeğer bir program değil bu. Böyle olduğu zaman da Osmanlıspor'a alındı hadi gidelim Beşiktaş'tan da alalım denilince sanki bu şekilde bir istisnai durum oluşmuş, bu oyuncular acaba doping yapabililer mi şeklinde gereksiz bir işgüzarlık olmuş.

'Demirören çok kızdı, istifa ettiler'

Belki onlar da bu kadar büyük bir infial olacağını bilmiyor olabilirler. Bu yaşananlardan sonra bu hata sebebiyle yanlış yaptıklarına kanaat getirdiler. Hatamızı biliyoruz istifa etmemiz gerekiyorsa edelim, başkan da kabul etti. Kendileri oluşan tepkilerden dolayı yanlış yaptıkları kanaatine varmışlar ama Demirören, 'kalın devam edin' demedi. Zaten Yıldırım Demirören de bu durumdan hiç hoşlanmadı. Gereksiz yere TFF ile Beşiktaş'ı karşı karşıya getirmeye çalıştılar.

'Mali şube baskını gibi tesis bastılar'

Euro 2016'ya katılan ülkelerin federasyonlarına da dediler ki biz sizin gerek Fransa'daki kampınıza gerekse oyuncularınızın şuan oynadığı kulüp takımlarına gidebiliriz bize yerlerini bildirin. Hatta ilk haber geldiğinde biz zannettik ki Alman Milli Takımı nedeniyle Gomez'e gelindi. Bizimkilerin tutupta böyle bir işe kalkışması işgüzarlık yapacakları ihtimalini bile düşünmedim. UEFA'dan Gomez'e geldiklerini düşündüm. Aklıma bile gelmiyor şampiyonluk maçından önce mali şube baskını yapar gibi tesislere gelmeleri.

'Yanlış yaptılar, cezalarını çektiler'

Yanlış yaptılar cezalarını çektiler. Tepkiler sonrası yanlış yaptıklarının da farkına vardılar. Her maça kimin gideceğine kendi içlerinde karar verip yapıyorlar.

'Yerlerine yeni isimler görevlendirilecek'

Her maçtan evvel örnek alınıyor diye bir şey yok. Bir sezon içinde bir takıma belki 3-4 defa geliniyor. Son maçta doping kurulu belki de çalışmaz o kadar da önemli değil.
Küme düşme hattı riskli diye gidip kimseden örnek alınmıyor. Zaten bunların sonuçları 3 aydan önce gelmiyor. 3 ay sonra çıkacak sonuç o maçı etkilemiyor. İki takım küme düşecek ben gidip numune alayım dopingi engelleyeyim diye bir durum olmuyor. 3 ay sonra sonuç açıklanınca sen doping yaptın küme düş, diğeri lige geri gelsin diye de bir durum olmuyor.

Kaynak: Yeni Şafak