Türk Sporu'nda doping sorunu! Kullanım yaşı 13'lerde...

Kırkpınar başpehlivanlarından Recep Kara, doping kullanımına ilişkin, "Türkiye'de maalesef 13 yaşına kadar düşmüş. Branş ismi vermeyeyim ama Türkiye'de 13 yaşında doping kullandığı belirlenen arkadaşlarımız var." dedi.
Türk Sporu'nda doping sorunu! Kullanım yaşı 13'lerde...
Kırkpınar başpehlivanlarından Recep Kara, doping kullanımına ilişkin, "Türkiye'de maalesef 13 yaşına kadar düşmüş. Branş ismi vermeyeyim ama Türkiye'de 13 yaşında doping kullandığı belirlenen arkadaşlarımız var." dedi.Başpehlivanlar Recep Kara, Mehmet Coşkungönül, Ahmet Gülhan ve aynı zamanda Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Öğretim Üyesi Ahmet Şahin, Burdur Spor Lisesi tarafından düzenlenen söyleşiye katıldı.

Kara, burada yaptığı konuşmada, spora ilk başladığı dönemde kendisine bir hedef koyduğunu ve bu hedefinin büyük bölümünü gerçekleştirdiğini söyledi. Öğrencilere tavsiyelerde bulunan Kara, şunları kaydetti:

"İlk önce bir hedefiniz olsun. Kendinize kısa, orta ve uzun vadeli hedef çizin. Herkes şampiyon sporcu olamayabilir. Herkes kimyager, doktor, profesör olacak diye bir kaide yok. Ne olursa olsun, hangi işi yaparsanız yapın, ilk önce kendinize hedef koyun. Çünkü hedefiniz olmazsa, planınız olmazsa, planı olan insanların planına dahil olursunuz."

"DOPİNGE BULAŞMAYIN"

Kara, dopingin ahlaki bir mesele olduğunu, başarı elde etmek için dünyada ve Türkiye'de de bu yola başvuran sporcular bulunduğunu belirtti.

Doping kullanıp yarışmalarda başarılı olmuş sporcuların ibretle izlenen hayat hikayeleri olduğuna değinen Kara, şöyle devam etti:

"Daha 40 yaşını görmeden hastalanan, kanser olan, yataklara düşen ve hayatını acı çekerek sonlandıran birçok örnek var. O yüzden bu bir illettir. Bir hastalıktır. Hiç tavsiye etmeyeceğimiz bir durumdur. O yüzden dopinge bulaşmayın. Çünkü belli bir yaşta sağlık elden gittikten sonra şampiyon olsan neye yarar. Türkiye'de maalesef 13 yaşına kadar düşmüş. Branş ismi vermeyeyim ama Türkiye'de 13 yaşında dopingden yakalanan arkadaşlarımız var."

Söyleşide ayrıca, başpehlivanlar Coşkungönül, Gülhan ve Şahin de öğrencilerin sorularını yanıtlayarak spora başlama hikayelerini anlattı.


 Kaynak: AA