Türk oyuncuların yolu açılıyor

SPORCOPE - 
Türk oyuncuların yolu açılıyor
SPORCOPE - 

Bursaspor gençlerini Avrupa'ya gönderdi
Sezon başında Fenerbahçe'ye 4 yıldızını gönderen Bursaspor, genç yıldız adaylarını da Avrupa'ya gönderdi. Fernandao, Volkan Şen, Şener Özbayraklı ve Ozan Tufan'ı sezon başında Fenerbahçe'ye satan Bursaspor'un genç gözde oyuncularına şans vermesi beklenirken, Batuhan ve Enes Ünal gibi geleceğin yıldızları olarak gösterilen oyuncuları da yurt dışına gönderme kararı aldı.

Bursaspor yönetimin aldığı kararı bekletmeden yürürlüğü sokmasının ardından Avrupa'ya iki genç oyuncusunu satan yeşil beyazlılar, Batuhan Altıntaş'ı 400 bin euro'ya Hamburg'a, Enes Ünal'ı ise dünya devi Manchester City'ye 3 milyon euro'ya sattı.

Beşiktaş 12 milyon euro kazandı
Demba Ba'yı Çin'e 13 milyon euro'ya satarak büyük bir gelir sağlayan Beşiktaş, genç savunma oyuncusu Atınç Nukan'ı da Avrupa'ya gönderdi. Beşiktaş ve Türk Milli Takımı'nda geleceğin stoperi olarak bakılan Atınç Nukan için Alman kulübü Beşiktaş'ın kapısını çaldı. Genç oyuncu için Almanya 2. Lig ekibi RB Leipzig, Beşiktaş ile 5 milyon euro bonservis bedelinde anlaştı.

Son yılların Beşiktaş'ta dikkat çeken bir diğer Türk oyuncusu olan Ersan Adem Gülüm için ise ara transfer döneminde Çin'den teklif geldi. Çin kulübü HB China Fortune'nin 7 milyon euro'luk teklifi karşısında adeta çaresiz kalan siyah beyazlı yönetim, savunmasının değişilmez oyuncusunu satma kararı aldı.

Galatasaray'ın tek ismi Burak Yılmaz
Son yıllarda Avrupa'ya Türk oyuncu satmakta zorlanan Galatasaray'da Beşiktaş gibi yıldız oyuncusu Burak Yılmaz'ı Çin'e sattı. Türkiye'de ara transfer döneminin sona ermesinin ardından Çin'den Burak Yılmaz için gelen sarı kırmızılı camiayı ikiye böldü. Yönetimde, "forvetsiz kalırız" düşüncesinde fikir ayrılığı yaşansa da son karar milli yıldızın satılmasından yana oldu. Burak Yılmaz, Beijing Guoan takımına 8 milyon euro'ya satılmasına rağmen henüz resmi imza atılmadı.
Ahmet Öksüz