TFF'nin zorlu fikstür sınavı

SPORCOPE DETAY HABER - Fransa'da düzenlenecek olan EURO 2016 Avrupa Futbol Şampiyonası'na katılma hakkı kazanan A Milli Futbol Takımımız 22 Mayıs'ta İngiltere ile bir hazırlık maçı yapacak.
TFF'nin zorlu fikstür sınavı
SPORCOPE DETAY HABER - Fransa'da düzenlenecek olan EURO 2016 Avrupa Futbol Şampiyonası'na katılma hakkı kazanan A Milli Futbol Takımımız 22 Mayıs'ta İngiltere ile bir hazırlık maçı yapacak.

Buraya kadar her şey normal. Fakat Türkiye Futbol Federasyonu'nun resmi sitesinden açıkladığı 34 haftalık Spor Toto Süper Lig'in bitiş tarihi de 22 Mayıs olarak görünüyor.

İşte olay burada düğümleniyor. Çünkü federasyonun resmi internet sitesindeki fikstür bölümündeki açıklamaya göre, ligdeki tüm takımların 34. hafta maçları aynı günde oynanacak.

Zorlu şampiyona öncesi son ve en ciddi hazırlığını İngilizler ile yapacak olan Türkiye'nin bu fikstür sorununa nasıl bir çözüm bulacağı ise merak konusu.

Futbol Federasyonu resmi sitesinde ise İngiltere maçıyla ilgili şu açıklama yer alıyor.

"A Milli Takımımız, 2016 Avrupa Şampiyonası hazırlıkları kapsamında 22 Mayıs 2016 Pazar günü İngiltere'yle bir hazırlık maçı oynayacak. İngiltere'nin Manchester kentinde yer alan City of Manchester Stadyumu'nda oynanacak karşılaşmanın başlama saati önümüzdeki günlerde kamuoyuyla paylaşılacak.

Müsabakanın tarihiyle ilgili oluşabilecek yanlış anlaşılmaların engellenmesi amacıyla aşağıdaki açıklamayı kamuoyunun bilgilerine arz etmek isteriz:

"2016 Avrupa Şampiyonası hazırlık sürecinde oynanacak tüm karşılaşmalar ve tercih edilen rakipler, Milli Takımımızın hazırlık stratejileri için hiç kuşku yok ki çok büyük önem arz etmektedir. Hazırlık dönemi planlama çalışmaları sürerken, İngiltere Futbol Federasyonu'ndan gelen hazırlık karşılaşması teklifi; uygun bir tarih bulunması için yapılan karşılıklı değerlendirmeler sonucu kabul edilmiştir. Federasyonumuz, herhangi bir kulübümüzün hakkına dokunmadan, herhangi bir kulübümüzü mağdur etmeden, Spor Toto Süper Lig'deki yarışma dengelerini bozmadan ve A Milli Takımımızın geniş kadrosundan faydalanılarak bu karşılaşmanın 22 Mayıs 2016 tarihinde Manchester kentinde oynanmasının uygun olacağını düşünmüştür."

A Milli Takımımız tarihinde İngiltere'yle 10 kez karşı karşıya geldi. Tamamı resmi olan bu müsabakaların ikisi beraberlikle sonuçlanırken 8 karşılaşma İngiltere'nin galibiyetiyle sonuçlandı. 22 Mayıs'ta oynanacak karşılaşmayla A Milli Takım tarihinde İngiltere'yle ilk kez özel bir maçta karşı karşıya gelmiş olacak."

tff
Haber  - Serhat Karakaş