TFF 1.Lig\'deki yayın skandalı sabırları taşırdı

16 farklı şehir takımının yer aldığı TFF 1.Lig'de yayın skandalı devam ediyor. 3. hafta oynanacak, ancak maçlar hâlâ televizyonda verilmiyor. Taraftarlar isyan bayrağını açarken, kulüpler de hayli tepkili...
TFF 1.Lig\'deki yayın skandalı sabırları taşırdı
16 farklı şehir takımının yer aldığı TFF 1.Lig'de yayın skandalı devam ediyor. 3. hafta oynanacak, ancak maçlar hâlâ televizyonda verilmiyor. Taraftarlar isyan bayrağını açarken, kulüpler de hayli tepkili...Türk futbolunda son yılların en büyük skandalı TFF 1.Lig'de yaşanıyor. Bugüne kadar naklen yayın konusunda TRT ile Türkiye Futbol Federasyonu anlaşma zemini bulamazken, başka herhangi bir kanaldan da talep gelmiş değil.

Sezon başlayalı 2 hafta oldu, ancak milli arada da bu sorun çözülemedi. 16 farklı şehir takımının mücadele ettiği ligde taraftarlar karşılaşmaları televizyondan izleyemiyor, futbolseverler bu duruma isyan ediyor.

Geçtiğimiz günlerde twitter'da "milletkendiliginiizlemekistiyor" etiketiyle kampanya başlatılırken, binlerce mesaj atılmış, naklen yayın konusu sosyal medyada trend olmuştu. 1980'li yıllardaki gibi taraftarlar, maçları TRT radyodan takip ederken, TFF 1.Lig kulüpleri de isyan bayrağını açtı. Kulüpler, sosyal medya hesaplarından attıkları mesajlarla yayın isteklerini dile getirdi.

Telefondan çekiyorlar

Teknik direktörler de mevcut ortamda bir hayli sıkıntı yaşıyor. Naklen yayın olmadığı için görüntülü analiz yapılamıyor. Federasyon statlara kamera sokulmasına izin vermediği için hocalar kendi ekiplerine maçları çektiremiyor.

Yalnızca telefon aracılığıyla karşılaşmalar görüntüye alınırken, mecburen rakiplerin maçlarına izleme ekibinin çalışanları gönderiliyor. Kısacası değeri yaklaşık 160 milyon Euro olan TFF 1.Lig'de ciddi bir kriz var.

Bu duruma hocalar ne diyor?

Federasyona yakışmıyor (İrfan Buz - Yeni Malatyaspor)

Federasyon bu konuda bizi sahipsiz bıraktı. Kulüpler olarak yatırım yapıyoruz, yurt dışından programlar satın alıyoruz; sadece rakiplerimizi değil, kendi oyuncularımızı izlemek için de çaba gösteriyoruz. Ancak federasyon bizi inanılmaz zor duruma düşürdü. Tıpkı 1970-1980'lerdeki gibi rakiplerimizi analiz etmek için adam gönderiyoruz. En az 10 takımın şampiyonluk iddiasının olduğu bir ligde bu durumun yaşanması skandal. Hâlâ ortada bir sonuç yok. Maç takvimlerimiz de belli değil. Bu yüzden oyuncularımıza bayram izni bile veremiyoruz. Bu plansızlık TFF'ye yakışmıyor.

Gençleri göremiyorlar (Okan Buruk - Göztepe)

Sadece Göztepe değil, bütün takımlar için aynı şeyi konuşuyoruz. Herkesin bir hedefi var. Sezon öncesi ‘Son yılların en güzel ligi olacak' deniyordu. Taraftar sayıları bir çok takımda Süper Ligi geçiyor. Ama insanlar canlı olarak maçları izleyemiyor, özetleri bile göremiyor. TFF 1. Lig'e ‘Süper Lig'e oyuncu yetiştiren lig' gözüyle bakılıyor. Kadrolarımızda birbirinden potansiyelli genç yetenekler var. Ama yayın olmadığı için kimsenin bunlardan haberi yok. Acilen bu konuya bir çözüm üretilmeli. Aksi takdirde buradaki oyuncular da kendilerini gösteremediği için yerinde sayacaklardır.

(Fanatik)