''Terim'e belden aşağı vuruyorlar'

TFF milli takımdan sorumlu yönetim kurulu üyesi Ali Dürüst, Fatih Terim ve Arda Turan'la ilgili çok önemli açıklamalar yaptı.
''Terim'e belden aşağı vuruyorlar'
TFF milli takımdan sorumlu yönetim kurulu üyesi Ali Dürüst, Fatih Terim ve Arda Turan'la ilgili çok önemli açıklamalar yaptı.

Ajansspor'dan Özgür Sancar'ın sorularını yanıtlayan Dürüst, ''Fatih hocayla yol arkadaşıyız. Ama bugün yapılan eleştiti değil. Ben buna karşıyım. Arda'yla ilgili ortada ciddi bir sorun yok. Çözülmeyecek bir şey değil. İyi günler bizi bekliyor' dedi.

Maksadını aşan bir anlayış
"Şimdi ben orada bir yorum yaparken, teknik direktörlük mesleğinin zor olduğunu ve yalnız olduğunu, aldıkları kararlarının zor olduğunu genel bir değerlendirme yaptım.

Böyle bir anlam çıkmış. Maksadını açan bir anlayış olarak çıkmış. Dolayısıyla biz Fatih Terim ile yol arkadaşıyız, beraber hep önemli badirelerden geçtik. Dolayısıyla Fatih hocanın içinde bulunduğu durumun ne kadar zor olduğunu ve bunu da içinde barındırdığını söylemek istedim.

Teknik direktör Fatih Terim'in de kararlılıkla sonuna kadar gideceği adına söylemek istediğim cümleydi. Yanlış çıkarımlar olmuş. Dolayısıyla biz hep beraber bu işte yürüyoruz.

"Fatih Terim'e haksızlık"
Fatih hocanın da sonuna kadar arkasındayız. Çünkü o Milli Takımı, iyi günlere iyi yollara taşımak için oraya geldi. İçinden geçtiğimiz sürecin zor olduğunu; teknik direktörlerin tercihlerini değerlendirmekten öte olduğunu söylemek için ortaya koydum.

Bunu söylerken, teknik direktörler tabii ki aldıkları kararlardan dolayı tenkit edilirler. Bugünkü ortam bunun ötesine geçti. Bunu söylemek adına söylediğim cümleydi. Milli Takıma, bir maçla ilgili böyle kötü yorumlarda bulunmak, hem oyunculara hem de yaşamını Türk futbolunun başarılarına adamış Fatih Terim'e haksızlık. Bunu ortaya koymak için bu açıklamayı yapmaya ihtiyaç duydum.

Tabi mili takımın olduğu yerde başarı hedeflenir ama zaman zamanda gençlere yatırım da olabilir. Fatih Terim'in de en büyük amacı; hem bu başarıyı getirelim, hem de  başarıyı getirirken Milli Takıma yeni oyuncular yetiştirelim. Teknik olarak karar Fatih hocanındır, idari olarak biz bu anlayışın sonuna kadar arkasındayız, sonuna kadar bunu takip edeceğiz.

"Benim isyanım... Belden aşağı vuruyorlar" 
Alınan kararlar kişisellikten öte Mili Takımı daha iyi günlere taşımak için alınan kararlardır. Zaten bunun aksi Fatih Terim'den beklenmez, bu geçmişte de böyledir. Onun için burada bir yanlış anlaşılma var. Bazı sularda dalgalanmadan durulmuyor. Benim de bu açıklamam bazı şeylere vesile olur. Onun için biz olayı zaman mahrecine sokarız. Şimdi Fatih hocaya eleştiri rüzgarı için; Fatih hoca her zaman açıktır. Yani bu eleştiri farklı bir boyuta gidiyor.

Eleştiriler olabilir ama benim anlatmak istediğim farklı bir yola gidilmesi ve Fatih Terim'in de buna alet edilmesi. Benim isyanım, buna karşıydı. Yaptığım açıklamalardan sonra benim üzerimden ve  dostluğumdan dolayı  böyle bir oyun oynama devam ediliyor. El birliğiyle bu oyunları önleyeceğiz. Bugünkü yapılanlar eleştiriden öte, kimse kendi kişisel hesapları için Milli Takımı kullanmasın, seçilen ve seçilmeyen oyuncularla hepimiz Milli Takıma hizmet için buradayız. Bunun üzerine de konuşmak istemiyorum"

"Arda Turan meselesi çözülmeyecek bir mesele değil" 
Arda Turan ile ilgili ise; Arda Dünya'ya mal olmuş oyuncumuzdur, ülkesine hizmetlerde bulunmuştur. Kişiselleştirmemek için ben olaylara girmek istemiyorum. Abdurrahim Albayrak'ın ve kimsenin bugün devreye girmeye ihtiyaç yok. Teknik direktör ile oyuncusunun arasına girmek gibi bir şey söylemek yanlış bir şeydir. Öyle bir şey söz konusu değildir. Biz bir takımız. Bu takım içerisinde olaylar çözülür. Çözülmeyecek bir olay da değil. Bir olay, bir sorun, bir problem yok çünkü. Bunu da ortaya koyalım. Bundan sonra daha iyi günlere gideceğiz.

"Kötü niyet"
Oynadığımız 3 tane maçın 1'i sahamızda 2'si deplasmandaydı. Hedeflediğimiz 5 puandı. Çok yanlış bir şey değildi hedefimiz. Bizim burada 3 puan eksiğimiz bulunuyor. Tabi ki Türk Milli Takımı her gittiği yere kazanmak için gidecektir. Bu puan sisteminde bu kadar eleştiri olması kötü niyeti de ortaya koyuyor. Bu puan krizinden de bu teknik krizden de öteye gidiyor. İnşallah son olur. Elbette, Kosova ve Finlandiya'yı yenerek, puan olarak moralimizi düzeltecek noktaya geleceğiz. Bu takım hem yarışmacı olup başarıyı kovalayacak, hem de yeni jenerasyona ulaşacak dönüşümü sağlayacak" AJANSSPOR