Sultanlar olimpiyatlar için hazır

Avrupa Voleybol Konfederasyonu (CEV) tarafından Türkiye Voleybol Federasyonu'nun ev sahipliğinde, 6 gün sürecek organizasyonda, 8 ülke takımı olimpiyat vizesi alabilmek için mücadele edecek.
Sultanlar olimpiyatlar için hazır
Avrupa Voleybol Konfederasyonu (CEV) tarafından Türkiye Voleybol Federasyonu'nun ev sahipliğinde, 6 gün sürecek organizasyonda, 8 ülke takımı olimpiyat vizesi alabilmek için mücadele edecek.

A Milli Kadın Takımı'nın, Hollanda, Hırvatistan ve Almanya ile A Grubu'nda yer aldığı elemelerde, B Grubu'nda Polonya, Rusya, İtalya ve Belçika bulunuyor.

Toplam dört gün sürecek grup maçlarının ardından yarı final ve finallerin sonunda 1. olan ekip, 2016 Rio Olimpiyatları'na katılma hakkı kazanacak. Elemelerde 2. ve 3. olan takımlar ise, Mayıs ayında Japonya'da yapılacak Dünya Elemeleri'nde vize arayacak.

Grup aşamasında günde üçer maç yapılacak. Karşılaşmalar 14.00, 16.30 ve 19.30'da yapılacak. Türkiye, 3 maçını da saat 19.30'da oynayacak. A Milliler, ilk maçında yarın Hırvatistan ile karşılaşırken, 5 Ocak Salı günü Almanya, 6 Ocak Çarşamba günü ise Hollanda ile mücadele edecek.

- Ay-yıldızlı ekip 2012'de tarih yazdı
A Milli Kadın Takımı, 1-6 Mayıs 2012'de yine Ankara'nın ev sahipliğinde düzenlenen Avrupa Kıta Elemeleri'nde oldukça başarılı bir performans sergileyerek tarihinde ilk kez olimpiyatlara katılma hakkı elde etmişti.

TVF Başkent Salonu'nda, Bulgaristan ve Hırvatistan'ı 3-0, Almanya'yı ise 3-1 yenerek, A Grubu'nu namağlup lider tamamlayan ay-yıldızlı ekip, yarı finalde dünya şampiyonu Rusya'yı 3-1 devirerek finalde Polonya ile eşleşmişti. Finalden 3-0'lık net bir skorla galip çıkan milliler, hem Türk voleybol tarihinde bir ilki gerçekleştirmiş hem de 52 yıldır, takım sporlarında olimpiyatlara gidemeyen Türkiye'nin, bu özlemine son vererek 2012 Londra Olimpiyatları'na katılmıştı.

Olimpiyatlarda ise aynı başarıyı gösteremeyen milli takım, B Grubu'nda 2 galibiyet ve 3 yenilgiyle 5. olarak, ilk 8 takım arasına kalamadı. A Milliler, 2012 Londra Olimpiyatları'nı genel klasmanda 9. sırada tamamladı.

- Takım kadrosu
2016 Rio Olimpiyatları Avrupa Kıta Elemeleri'nde, başantrenör Ferhat Akbaş yönetiminde mücadele edecek milli takımda şu oyuncular yer alıyor:

Naz Aydemir Akyol, Özge Kırdar Çemberci, Eda Erdem Dündar, Kübra Akman, Büşra Cansu, Bahar Toksoy Guidetti, Gözde Kırdar, Gözde Yılmaz, Güldeniz Önal, Neriman Özsoy, Neslihan Demir Güler, Hande Baladın, Polen Uslupehlivan, Gizem Karadayı, Hatice Gizem Örge.