Spor yazarları, Medipol Başakşehir - Fenerbahçe maçını yorumladı

Spor Toto Süper Lig'in 32. haftasında Medipol Başakşehir'in, Fenerbahçe'yi 2-1 mağlup ettiği karşılaşmayı spor yazarları değerlendirdi.
Spor yazarları, Medipol Başakşehir - Fenerbahçe maçını yorumladı
Spor Toto Süper Lig'in 32. haftasında Medipol Başakşehir'in, Fenerbahçe'yi 2-1 mağlup ettiği karşılaşmayı spor yazarları değerlendirdi.

MEHMET DEMİRKOL

Abdullah Avcı'nın top rakipteyken mükemmel daralan takımı, Fenerbahçe'ye nefes alacak yer bırakmadı. İlk yarıda yapamadığını, ikinci yarıda çok iyi yapıp buna çok iyi açılmayı da ekleyince sonuç aslında belli oldu. Ancak Abdullah Avcı bununla yetinmedi. Ek bir hamlesi daha vardı. Volkan Şen'in karşısında olağanüstü oynayan Bekir'e Mahmut'u destek adamı olarak verdi, Nani'nin kanallarını Mossoro'nun da desteğiyle kapattı. Volkan adam geçemez oldu.

Mehmet Topal ve Souza adam geçme ve ara paslar konusunda tedirgin davranıp alan boşaltamayınca da Fenerbahçe son 20 dakikaya kadar oyunu hiç ama hiç akıtamadı. Artanları da Volkan kapattı. Babacan olanı. Van Persie ve Fernandao'nun çıkması imkansız kafa vuruşlarını çizgi üzerinde çıkarmakla kalmadı... Van Persie'nin penaltısını kurtarmakla da yetinmedi, penaltı şutunu tuttu. Ve milli takım eldivenleri tartışmasını da toptan kapattı.

kralspor8883-658x370-1

UĞUR MELEKE

Tek sakat Markovic iken, kulübede oyunu değiştirebilecek tek bir adamın, Fernandao'nun oturuyor oluşu, kadro mühendisliği hatasının ispatı gibi. Sezon başı gönderilen Sow'la Kuyt kulübede olsalar, sezonun öyküsü farklı olabilirdi... Premier Lig'i dikkatli takip edenler hatırlarlar; herkes Tony Pulis'in Stoke City'sinin nasıl bir futbol oynayacağını ve büyükleri nasıl bozacağını bilirdi. Ama hiç kimse bir türlü bu sıkıcı savunmaya bir çare üretemezdi.

Stoke City yıllar içinde evrildi-değişti; Türkiye'deki muadili Başakşehir hiç değişmedi, hatta gelişti. Ülkenin en kompakt topunu oynamayı sürdürüyorlar, hâlâ bütünlükleri bozulmuyor, hâlâ hiç boşluk bırakmıyorlar. Dün 60 dakika boyunca Fenerbahçe topla oynuyor gözüktü ama çaresizce ikinci bölgede dolaştılar aslında. Topu üçüncü bölgeye soktukları anda
bozuldular, alan bulamadılar, çaresizce geriye döndüler. Televizyon başındaki binlercesiyle beraber Pereira da seyretti bu tabloyu.

Ayrıca sezon başında gönderilen Kuyt ve Sow'la devam edilse hücumda bu kadar çaresiz kalınır mıydı? Koca Fenerbahçe'nin şampiyonluk maçında 2-0 mağlupken oyuna sokabileceği ikinci adam seçeneklerinin Ozan ve Diego olması, kadro mühendisliğinin yanlışlığının özeti zaten.

Screenshot_1-1-555x370

RIDVAN DİLMEN

Ligde hak edilmiş bir tablo var. Şu anda bu tablo futbolun adaletli bir oyun olduğunu bizlere gösteriyor.

Dünkü maç aslında akşam 8'de değil, önceki akşamki derbide başladı... Şenol Güneş'in rakibin o dakika itibariyle 4 puan önündeyken çift forvete dönmesiyle başladı esas olarak. Güneş, Cenk ve Gomez'e döndü, golü buldu. Sonrasında Necip'i soktu ve skoru tuttu. Dünkü yazımda şunu yazmıştım, Samandıra'da 76-77 dakika, "Evet puan kaybı geliyor" derken oyuncuların enerjisi düşmüştür, takımın motivasyonu kalmamıştır. Fenerbahçe adına deplasmanlarda bu takıma 28 puan çok bile. Beşiktaş 36'yı hak etti ama Fenerbahçe adına çok.

Başakşehir'de iyi bir iskelet var. Kaleci Volkan Babacan'dan önündeki savunma hattına, ileriye dek... Böyle bir takıma gidiyorsun, iki seçenek var: A- Aynı düzende devam edeyim, B - Risk alayım, kazanma şansımı artırayım. Ben antrenör olsam gerekirse 2-0 kaybetmeye oynarım, çift forvet oynarım, yetmedi orta sahaya da Ozan'ı koyarım.

20. haftada olsak böyle çık Başakşehir deplasmanına ama artık her şey elden gidiyor, teknik direktör risk almalı. Başakşehir'in ilk golü klasik kontrataktı, Visca'nın vuruşunu güzelleştirdi Volkan. Kenardan gelen toplarda enteresandır, Fenerbahçe avantaj sağladı. 75'te penaltı geldi, daha da zaman var, 2-1 olabilir derken penaltı kaçtı. Bu saatten sonra şampiyon Beşiktaş'tır.

ridvan-dilmen_04.10.20151-1

AHMET ÇAKAR

Fenerbahçe dün şampiyonluğu kaybederken Fırat Aydınus da hakemlik kariyerini noktaladı. Skora göre kart ver, konjektüre göre faul çal!

Ve dün gece Fenerbahçe havlu attı... Beraberlikte bile çok ciddi sıkıntılar çekecekken, maçı kaybettiler. Sorumsuzca oynadılar, mücadele etmediler ve 25 milyon Fenerbahçeli'ye büyük bir hüsran yaşattılar... Bu tablo kimin eseri ilerleyen haftalarda bunu tartışacağız... Ama milyonlarca para verilip alınan oyuncuların dün geceki haline baktığımızda "Bu paralar nereye harcanıyor" demekten kendimizi alamadık.

İlk yarı kötü oynayan bir Fenerbahçe ve çok önemli bir pozisyonu kaçıran Başakşehir vardı...
Bu pozisyonda top biraz geriye atılmış ya da Volkan biraz geç çıksa Başakşehir skor avantajını daha ilk yarıda eline geçirebilirdi. İkinci yarı yine değişen birşey olmadı. Ta ki sahneye Edin Visca çıkana kadar... Uyuyan maçı uyandırdı. Art arda iki tane benzer gol attı ve Fenerbahçe'nin şampiyonluk umutlarını bitiren isim oldu... Fenerbahçe camiası çok ciddi bir özeleştiri yapmak zorunda.

Terraneo'ya birçok şeyi teslim ettikten sonra hala kamuoyunca bilinmeyen bir nedenle kovulması, Vitor Pereira'nın getirilmesi, Van Persie gibi ahı gitmiş, vahı kalmış bir eski yıldıza milyon Euro'ların verilmesi hangi felsefenin ürünüdür. Konuşacak çok şey var. Ama şimdi değil. Fenerbahçe'nin sadece kötü futbolunu eleştirmiyoruz. Aynı zamanda vurdum duymaz mücadelesi, sorumluluk mücadelesi zayıflamış bazı oyuncular ve pek tabii ki bir çok hayati konuda yanlış kararlar vermiş yönetim Fenerbahçe'nin şampiyonluğuna kan doğradı.

260820131511110437482-658x370-1

ERMAN TOROĞLU

Fırat Aydınus, F.Bahçe'yi arkadan itmesine rağmen Başakşehir söke söke 3 puanı aldı. Böyle yönetecekseniz artık defolup gidin! F.Bahçe'de akıllı bir hoca olsa şimdi şampiyonluğunu kutluyordu

Fırat Aydınus, maça yüzde 100 tesir etti. Verdiği ve vermediği kararlarla Fenerbahçe'yi anormal şekilde arkadan itmesine rağmen Başakşehir resmen söke söke 3 puanı aldı.
Bakınız, Türkiye'de bu tarz eyyam düdükler olduğu müddetçe biz Türk futbolunda bir yere gelemeyiz.

Başakşehir takımıyla, Fenerbahçe takımı arasında futbol açısından, fizik açısından, oyun planı açısından ne derseniz deyin büyük fark var. Ama bu büyük fark sahaya yansıyamıyor.
Neden? Bizim eyyamcı hakemlerden… Fırat Aydınus, FIFA hakemliğinden gittikten sonra tamamen eyyama başladı. İnanılmaz derecede hesaplı maç idare ediyor.

Bu 7-8 hakeme büyük miktarda maaş bağlandığı için bu hakemler artık 'Tüccar Hakem' sınıfına girdiler. Tüccarlar, ne olursa olsun kendileri kazanmak isterler, kaybetmek istemezler. Tüccar, kuvvetliden yana olur.

s-120aea16884ca9fc965d8c9b09cf71bd5c105698-1