Soruşturmada sürpriz karar!

FIFA'ya yönelik devam eden şike ve yolsuzluk soruşturması kapsamında sürpriz bir gelişme yaşandı.
Soruşturmada sürpriz karar!
FIFA'ya yönelik devam eden şike ve yolsuzluk soruşturması kapsamında sürpriz bir gelişme yaşandı.

FIFA Temyiz Kurulu, futboldan sekizer yıl men cezası alan eski FIFA Başkanı Sepp Blatter ve görevi askıya alınan UEFA Başkanı Michel Platini'nin cezalarını altışar yıla indirdi.

Yapılan açıklamada, her iki futbol adamının bahsi geçen men cezalarının kaldırılmasına yönelik yaptıkları itirazların gerçekleştirilen toplantılar neticesinde reddedildiği ancak hafifletici unsurlar sebebiyle ikişer yıllık indirim yapıldığı belirtildi.

Aynı açıklamada ayrıca alınan cezaların, hediye teklif etmek ve kabul etmek, genel kuralları çiğnemek ve çıkar çatışması gerekçeleriyle verildiği kaydedildi.

Öte yandan hem Michel Platini hem de Sepp Blatter'e yöneltilen rüşvet ve yolsuzluk suçlamalarının hala kanıtlanamaması gerekçesiyle ömür boyu ceza almaları yönündeki talepler ise reddedildi.

FIFA, Platini'nin 8 Ekim 2015 tarihinden başlayarak 6 yıl boyunca uluslararası ve ulusal düzeyde tüm futbol organizasyonlarından men edilmesine ve 80 bin İsviçre frangı ceza ödemesine, Blatter'in de 8 Ekim 2015 tarihinden itibaren 6 yıl boyunca uluslararası ve ulusal düzeyde tüm futbol organizasyonlarından men edilmesine ve 50 bin İsviçre frangı ceza ödemesine karar verdi.