Snooker hayranının etkileyici hikayesi

SPORCOPE DIŞ HABERLER - Dünya Kupası heyecanı tüm snooker kamuoyunu sararken Avustralya'da yaşayan David Jackson isimli bir snooker hayranı spor tarihine geçecek bir hikayenin baş rolünü üstleniyor.
Snooker hayranının etkileyici hikayesi
SPORCOPE DIŞ HABERLER - Dünya Kupası heyecanı tüm snooker kamuoyunu sararken Avustralya'da yaşayan David Jackson isimli bir snooker hayranı spor tarihine geçecek bir hikayenin baş rolünü üstleniyor.

Dünya Kupası'nı yerinde izlemek için 1996 yılından itibaren her yıl düzenli olarak Sidney'den Sheffield'e seyahat eden David Jackson, bugüne kadar toplam 17.702 kilometre yol katetti. Emekli bir bilgi-işlem çalışanı olan Jackson, bu tutkusu için sadece binlerce kilometreyi aşmakla kalmadı aynı zamanda cebinden 242 bin TL harcama yaptı.

Son 20 yılda hiçbir Dünya Kupası'nı kaçırmayan ve hatta televizyondan dahi izlemeyerek, dev turnuvayı 17 gün boyunca en önden takip eden 67 yaşındaki Jackson, yaptığı bu fedakarlık ve harcama için hiç pişman değil.

Snookerın kendisi için bir tutku olduğunu belirten Jackson, belki işin maddi boyutunun canını sıkabileceğini söylüyor ancak bunun çözümünü de rakamları düşünmemek olarak bulmuş. Jackson, "Eğer harcadığım paraları düşünseydim ciddi manada üzülebilirdim" diyor.

1853

En beklenmeyen anda yapılan 147'lere, Jimmy White'ın büyülü oyunlarına ve Stephen Hendry'in 7 şampiyonluğundan 2 tanesine en ön sıradan tanıklık eden David Jackson için bu hikayenin en unutulmaz anları şaşırtıcı bir şekilde bunlar değil. Jackson, snookerın unutulmaz anını kendince şöyle tanımlıyor; "Snooker son derece sakin bir oyun. Eğer iki oyuncudan biri çıplak şekilde seyircinin önüne çıkarsa o zaman unutulmazlar arasına girer..."

Hobi olarak amatör şekilde snooker hakemliği de yapan Jackson, Dünya Kupası'nı yerinden izlemek için Sidney ile Sheffield arasında mekik dokumaktan şimdilik vazgeçecek gibi durmuyor. Ömrü ve imkanları el verdiğince turnuvayı yerinden takip edeceğini söyleyen 67 yaşındaki Jackson, "17 günün nasıl daha değerli geçirileceğini düşünemiyorum" diyor.

Bu yıl vatandaşı Neil Robertson'ın şampiyon olmasını isteyen David Jackson'ın telefon numarasının son 3 hanesi; 147...

* 147: Snookerda yapılabilecek en yüksek seriye 147'lik seri denir. 147'lik bir seri yapabilmek için hiç top kaçırmadan bir kırmızı ve bir siyah şeklinde sırasıyla sokulmalıdır. Turnuvalarda 147'lik seri yapan oyunculara ayrı para ödülü verilir.