Sharapova'dan şok açıklama

Dünya kadınlar tenisinin en önemli figürlerinden biri olan Mario Sharapova, Avustralya Açık'ta doping testinden geçemediğini açıkladı.
Sharapova'dan şok açıklama
Dünya kadınlar tenisinin en önemli figürlerinden biri olan Mario Sharapova, Avustralya Açık'ta doping testinden geçemediğini açıkladı.

Los Angeles'ta düzenledği basın toplantısında konuşan Rus tenisçi, aile doktorunun 10 yıldır verdiği ilacın içinde meldoniium diye bir madde olduğunu belirtti. Dünya doping ajansını aldığı kararla bu madde 1 Ocak 2016 'dan bu yana yasaklı maddeler arasına alınmıştı.

Kariyerinde 5 grand slam şampiyonluğu bulunan Sharapova, "Doping testim pozitif çıktı ve tüm sorumluluğu alıyorum. 'Mildronat' denen bu ilacı, doktorumun gözetiminde 10 yıldır kullanıyorum. Birkaç gün önce Uluslararası Tenis Federasyonundan (ITF) bir mektup aldım ve bu maddenin diğer adının da 'meldonyum' olduğunu öğrendim. Fakat 1 Ocak'tan itibaren yasaklı maddeler listesine alındığını bilmiyordum" ifadelerini kullandı.

Rus tenisçi ayrıca "Yasaklı maddeler listesinde yapılan güncellemelerle ilgili 22 Aralık'ta Dünya Dopingle Mücadele Ajansından bir e-posta geldiği ve oradaki linke girmediği" itirafında da bulundu.

"Çok büyük hata yaptım"

19 Nisan'da 29 yaşına girecek Sharapova, son olarak şunları söyledi:

"Çok büyük bir hata yaptım. Dört yaşımdan beri oynadığım tenise ve beni sevenlere düş kırıklığı yaşattım. Bunun sonuçları olacağının farkındayım ama kariyerimin bu şekilde bitmesini istemiyorum. Umarım yeniden tenise dönme fırsatı verilir."

Sharapova'dan birkaç saat önce de Rus buz patenci Ekaterina Bobrova da doping testi sonuçlarında yasaklı meldonyum maddesinin bulunduğunu açıklamıştı.

2016'nın ilk grand slam turnuvası Avustralya Açık'ın çeyrek finalinde Serena Williams'a elenen Sharapova, 2015'in eylül ayında sol kolundan sakatlanmış ve bir ay kortlardan uzak kalmıştı. Rus tenisçi, aynı sakatlık yüzünden bu sezonun başındaki Brisbane Turnuvası'nın yanı sıra şubat ayındaki Katar Açık'ı da kaçırmıştı.

Lisansı askıya alındı!

Uluslararası Tenis Federasyonu, resmi internet sitesinden yaptığı açıklamada Rus tenisçinin lisansının 12 Mart tarihinden itibaren askıya alındığını açıkladı.

Yapılan açıklamada; Avustralya Açık Tenis Turnuvası öncesinde Sharapova'dan 26 Ocak tarihinde doping numunesi alındığı, yapılan incelemelerin ardından meldonyum bulgusuna rastlanıldığı ve numunenin WADA'ya gönderilerek yeniden analiz edildiği belirtildi.

Rus tenisçinin TADP'nin 8.1.1 maddesi uyarınca 2 Mart tarihinde dopingten resmen suçlandığı ve lisansının 12 Mart itibariyle geçici olarak askıya alındığı ifade edildi.

Nike ilişkileri durdurdu

Tenisin yanında sahip olduğu sponsorluklar ile de yüksek ücretler kazanan Maria Sharapova'ya bir darbe de Nike firmasından geldi.

Firmadan yapılan resmi açıklamaya göre, doping soruşturması süresince Sharapova ile olan sponsorluk ilişkileri askıya alındı. Çıkacak nihai sonuca göre Rus raket ile yapılan anlaşmanın iptal edilip edilmeyeceği belli olacak.

Kaynak: Sporcope ve AA