Sevgi ve Barış için rekora dalacak

Çanakkale Zaferi'nin 100. yılında kendisine ait 91 metrelik dünya rekorunu 100 metreye çıkarmak için gerçekleştirdiği dalışta başarısız olan dünya serbest dalış rekortmeni ve milli dalgıç Şahika Ercümen, bu kez "sevgi ve barış" temasıyla yeniden rekor denemesi yapacak.
Sevgi ve Barış için rekora dalacak
Çanakkale Zaferi'nin 100. yılında kendisine ait 91 metrelik dünya rekorunu 100 metreye çıkarmak için gerçekleştirdiği dalışta başarısız olan dünya serbest dalış rekortmeni ve milli dalgıç Şahika Ercümen, bu kez "sevgi ve barış" temasıyla yeniden rekor denemesi yapacak.

Çanakkale şehitlerine ithafen kendisine ait 91 metrelik dünya rekorunu geliştirmek için Antalya'nın Kaş ilçesindeki Hidayet Koyu'nda 100 metreye inen ancak çıkışa birkaç metre kala fenalaşınca rekoru geliştiremeyen Ercümen, yeniden rekor denemesine hazırlanıyor.

Ercümen, AA muhabirine yaptığı açıklamada, en son yaptığı rekor denemesinde bir talihsizlik yaşadığını, şu an sağlık durumunun iyi olduğunu ve antrenmanlara yavaş yavaş başladığını söyledi.

Antrenmanların oldukça verimli geçtiğini aktaran Ercümen, bu yaz Antalya'da düzenlenmesi planlanan Dünya Serbest Dalış Şampiyonası'nda yeniden rekor denemesi yapacağını belirterek, "Hem ülkeme yeni bir rekor kazandırmak hem de madalya kazanarak ülkemi gururlandırmak istiyorum" dedi.

Geçen yıl antrenmanlarda 110 metreye kadar dalışlar yaptığını dile getiren Ercümen, "Resmi olarak rekor hala 91 metreyle bana ait. Amacım 100 metreyi geçebilmek. Rekorları sadece metreleri geçmek için değil, başka yaşamlara dokunabilmek ve bir fark yaratabilmek için kırıyorum" diye konuştu.

Her rekor denemesinin bir sosyal sorumluluk projesiyle bağlantılı olduğuna dikkati çeken Şahika Ercümen, bir sonraki rekor denemesini ise "sevgi ve barış" için gerçekleştireceğini ifade etti.

Rekor denemelerinin her seferinde Türkiye ve dünyadaki üzücü olaylarla aynı güne rastlamasının talihsizliğinden yakınan Ercümen, şunları kaydetti:

"İlk rekor denememde Van depremi, sonraki denemede Gezi olayları yaşandı. Bir sonraki rekor denememde Gazze'de olaylar oldu. 'Gazze nefes alsın' diye daldım. Çanakkaleli bir sporcu olarak geçen sene Avustralya'da Venezuelalı dalgıçlarla dalarak tüm dünyaya barış mesajı verdik. Barış hepimiz için çok önemli. Tek çözüm bence sevgi ve barış. Bu nedenle bu kez daldığımda sevgi ve barışa değineceğim."

Astım, başarısına engel olmadı
Milli sporcu Şahika Ercümen, astım hastalığı nedeniyle ilk başta kendisine destek vermeyen ailesinin sporun hayatına olumlu yansımalarından sonra bu kararını değiştirdiğini anlattı.

Hastalığının üzerine gittiğini dile getiren Ercümen, "Doğru tedaviyle çalışarak, nefes egzersizi ve düzenli antrenmanlarla dünya rekoru deniyoruz. Çok ironik aslında, nefesle yapılan bir sporda rekor kırmaya çalışmam. Astım hiçbir zaman engel olmadı. Astıma rağmen rekor kırabiliyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

Diyetisyen olmasının da başarısında çok büyük payı bulunduğunu vurgulayan Ercümen, şöyle devam etti:

"Beslenme bir sporcu için olmazsa olmaz. En az antrenman kadar önemli. Dolayısıyla ben diyetisyen olmasaydım mutlaka bir diyetisyenimin olması gerekirdi. Her profesyonel ve başarıya ulaşmak isteyen sporcuya diyetisyen desteği almasını tavsiye ediyorum. Çünkü doğru beslenmeyi bilmemiz gerekiyor. Bu bizim bütün yaşamımızı etkiliyor. Sağlıklı beslenmenin başarımda çok büyük payı var."