Selçuk'a meydan okudu

SPORCOPE ÖZEL RÖPORTAJ - Torku Konyaspor'un Arnavut oyuncusu Alban Meha, Kosova'nın Mitroviça şehrinde dünyaya geldi. 1992'deki Sırp katliamından bir yıl önce yalnızca 5 yaşındayken ülkesinden göç etmek zorunda kaldı.
Selçuk'a meydan okudu
SPORCOPE ÖZEL RÖPORTAJ - Torku Konyaspor'un Arnavut oyuncusu Alban Meha, Kosova'nın Mitroviça şehrinde dünyaya geldi. 1992'deki Sırp katliamından bir yıl önce yalnızca 5 yaşındayken ülkesinden göç etmek zorunda kaldı.

Savaşın en şiddetli yıllarını Almanya'da televizyondan izleyen Meha, eniştesinin de Sırplar tarafından öldürülüşünün acısını yaşadı. Futbola ülkesi yerine göç ettiği Almanya'da başlayan frikik ustası, Stuttgarter Kickers'te profesyonel kariyerine başladı. Bu sezon başında da Paderborn'dan Konyaspor'a transfer oldu.

-Mitroviça doğumlusun. Almanya'ya gidişin ve futbola başlangıç hikayeni senden dinleyebilir miyiz?
Yugoslavya'nın dağılması ve ardından çıkan savaş nedeniyle Almanya'ya göç etmek zorunda kaldık. Savaşın en şiddetli yıllarının yaşandığı 1992'den bir yıl önce Almanya'ya gittik.

-Savaş dönemini hatırlıyor musun? Ailenin bununla ilgili anlattıkları nelerdi?
Ülkemdeki savaşı, Almanya'da televizyondan takip ettik. Savaş tam olarak şiddetlenmeden ülkeden ayrılmıştık, daha sonra şiddetli çatışmalar başladı. O zaman internet bu kadar gelişmiş değildi, akrabalarımla ilgili çok zor haber alıyorduk. O zamanları korku ve endişe dolu yıllar olarak hatırlıyorum.

-Savaşta kaybettiğin yakının oldu mu?
Eniştem savaşta, Sırplar tarafından öldürüldü. Onun dışında çok yakın akrabalarımdan çok şükür kayıp vermedik. Akrabalarımın büyük bölümü savaştan önce Mitroviça'yı terk etmiş ve Avrupa'nın farklı yerlerine kaçmıştı.

-Kendi ülkende yetişmemenin burukluğunu yaşıyor musun?
Mutlu kalmak için bunu fazla düşünmemeye çalışıyorum. Beş yaşıma kadar oradaydım, ülkemde kalsaydım belki bir şeyler kaçırmış olabilirdim. Belki kötü şeyler benim ve ailemin başına gelebilirdi. Almanya'da genel olarak iyi bir çocukluk geçirdim. Mitroviça'daki akrabalarım ile bağlantım hala var. Tabii ki doğduğum toprakları özlüyorum ve her fırsatta gitmeye çalışıyorum.


-Attığın frikik golleri mükemmel. Bununla ilgili özel çalışmalar yapıyor musun?
Çocukluğumdan beri özel frikik çalışmaları yapıyorum. Her futbolcunun yeteneği olabilir ama bu yeteneklerini çalışarak üst seviyeye çıkartabilirsin. Çok çalıştım ve bugün başarılı bir frikikçi haline geldim.

-Frikiklerini geliştirirken örnek aldığın bir isim var mıydı?
Ben çocukken Rivaldo çok meşhurdu, onun vuruşlarını çok izlerdim. Çocukluğumda çok büyük frikikçiler yoktu. Bir de tabii ki Juninho'yu sayabilirim. Onun vuruşlarında top yükselir ve birden aşağıya düşerdi. Ronaldo ve diğer isimler sonraki yıllarda ortaya çıktı. Antrenmanlarda çalışa çalışa şut tekniğimi oturttum.

-Çok iyi frikik atan ve oyunu iyi okuyan bir oyuncusun. Bu sezon yaptığın beş asistle de takımın en fazla asist yapan ismisin. Bu yeteneklerine rağmen Almanya'da büyük takımların ilgisini neden çekemedin?
Bu soruya cevap verebilmem çok zor. Bu biraz bulunduğunuz takıma ve teknik adama bağlı. Ben her zaman elimden gelenin en iyisini yapıyorum, gerisi kısmet.

"FRİKİK ŞAMPİYONASI YAPILSA BİRİNCİ OLURUM"

-Geçmiş yıllarda dünya frikik şampiyonası yapılırdı. Böyle bir şampiyona yeniden yapılsa, kendine birincilik konusunda güveniyor musun?
Keşke yapılsa. Kesinlikle katılırdım. Günümüzde çok büyük frikik ustalarının olduğunu düşünmüyorum. Bu nedenle birinciliğe ulaşacağıma olan inancım tam olurdu.

-Süper Lig'de de Selçuk İnan, Wesley Sneijder, Mehmet Ekici ve Jose Sosa gibi iyi frikik atan isimler var. Sanırım onları da kendine rakip olarak görmüyorsun?
Tabii ki çok yetenekli futbolcular ama bu yarışma biraz da o günkü performansınıza bağlı. Bir sezon iyi form yakalayıp, 3-4 frikik golü atıp, ondan sonra üç sene ortada olmayan bir oyuncuysa, ona frikik ustası demem. Öyle bir turnuvaya katılsam rakiplerime saygı duyarım ama birinci olurum.

"MUSLERA'NIN SÖZLERİ BENİ GURURLANDIRDI"

-Muslera, senin attığın frikik golünden sonra "Yediğim en güzel gollerden biriydi" açıklamasında bulunmuştu...
Bu açıklamayı ilk önce duymamıştım. Abimle beraber internette dolaşırken Muslera'nın bu sözlerini gördüm. Muslera gibi dünya çapında bir kaleciden bunu duyduğum için gurur duydum.

-Süper Lig'in ilk yarısında 6 asisti bulunan Sneijder'den sonra 5 asistle bu alanda ikinci sırada yer aldın. İkinci yarıda Konya taraftarlarının senden beklentisi büyük...
Sadece taraftarların değil, kendi beklentim de ilk yarının üzerine çıkmak. Futbolda dün yoktur, ligin ikinci yarısında da iyi performans göstermezsem ilk yarıda yaptıklarım çabuk unutulur. Futbol böyle bir şey. Bu nedenle hep iyi olmak ve takıma katkı sağlamak zorundayım. Umarım bunu başarabilirim.

-Konyaspor'un Avrupa kupalarına katılma şansını nasıl görüyorsun?
Avrupa kupalarına katılacağımıza inanıyorum. Savunmada daha iyi durursak ve üst sıralardaki takımlardan daha fazla puan alırsak bu iddiamız güçlenecektir.

-Katar'dan teklif aldığın yazıldı. Bu iddialar doğru muydu?
Menajerimden bana böyle bir teklif gelmedi.