Röportaj krizi!

Alman kanalı Deutsche Welle (DW) ile Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç arasında röportaj krizi çıktı.
Röportaj krizi!
Alman kanalı Deutsche Welle (DW) ile Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç arasında röportaj krizi çıktı.DW Conflict Zone programının sorularını makamında yanıtlayan Kılıç o gün, 15 Temmuz darbe girişimi, görevden almalar gibi konulara değindi.

İddiaya göre röportaj tamamlandıktan sonra programcılar binayı terk etmek üzereyken Bakan'ın basın danışmanı kayıtların yayınlanmamasını ve kendilerine teslim edilmesini istedi.

Röportaj krizi diye adlandırılan bu olay DW Genel Müdürü Peter Limbourg'un bugün yaptığı açıklama sonunda patladı. Limbourg, "Bu Türkiye'deki basın özgürlüğünün bir kez daha apaçık şekilde ihlal edilmesi demektir. Bir bakanın rızasıyla söyleşi verdikten sonra sorular hoşuna gitmediği için söyleşinin yayınlanmasını bu şekilde önlemeye kalkışması kabul edilemez. Video kayıtlarımızın derhal teslim edilmesini talep ediyor ve atılabilecek hukuki adımları inceliyoruz" diye konuştu.

BAKANLIK AÇIKLAMA YAPMAKTA GEÇ KALMADI


Bakan Kılıç, kasetlere kendileri tarafından el konduğu iddialarını yalanladı. Yazılı bir açıklama yaparak şu ifadeleri kullandı:
"

Gençlik ve Spor Bakanımız Sayın Akif Çağatay Kılıç'ın uluslararası bir medya kuruluşu ile yaptığı röportajla ilgili "Kayıtlara el konulduğu" ifadesi gerçeği yansıtmadığı için aşağıdaki açıklamanın yapılmasına gerek görülmüştür.

Bant kaydı olarak gerçekleştirilen röportaj sırasında sunucu tarafından "Maksadını aşan ifadeler ve ithamlar" kullanılması üzerine ilgili televizyon yetkililerine söz konusu röportajın yayınlanmaması talebimiz iletilmiştir. Talebimiz üzerine Röportajın yayınlanmamasıyla ilgili tasarrufumuz, söz konusu medya kuruluşunun yayın merkezi olan ülkede hassasiyetle uygulanmakta olan "Authorization/Yetkilendirme" kuralının yerine getirilmesidir." dedi.

Hürriyet