Riekerink: 'O transfer bizim için fırsattı'

Jan Olde Riekerink, kulüp dergisinin Ekim sayısına konuk oldu...
Riekerink: 'O transfer bizim için fırsattı'
Jan Olde Riekerink, kulüp dergisinin Ekim sayısına konuk oldu...

Galatasaray Teknik Direktörü Jan Olde Riekerink, sarı-kırmızılı kulübün dergisine konuşurken, Wesley Sneijder ve Bruma'yla ilgili dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

Ajax altyapısındayken beraber çalıştığı Sneijder'in aradan geçen yıllarda hiç değişmediğini vurgulayan Riekerink, "O, benim için hâlâ aynı Wesley; değişen hiçbir şey yok. Eğer bir çocukla o yaşta tanışıyorsanız, öncelikli özelliği sahada sergilediği değildir. Onun aslında kim olduğunu, en saf hâlini görürsünüz. Ve onunla 20 yıl sonra karşılaştığınızda, o hâlâ aynı insansa bu size büyük mutluluk verir. Wesley de benim için öyle. O zamanlar da aynıydı; şakalar yapardı, mücadele etmeyi severdi, oyundan ve daha iyi olmaktan asla vazgeçmezdi. Ben onun antrenörü olarak; karşımda her zaman neşeli bir insan ve harika bir oyuncu gördüm zamanla. Tabii ki zorluklar da yaşadı Ajax Futbol Akademisi'nde; çünkü hep kendisinden güçlü ve büyük oyunculara karşı mücadele etmek zorundaydı. Hiç yılmadı ve herkes onu çok sevdi." dedi.


"BRUMA, TECRÜBELİ OYUNCULARDAN DERS ALMAYA DEVAM ETMELİ"

Sezonun flaş ismi Bruma'yla ilgili de değerlendirmelerde bulunan Hollandalı teknik adam, "Bruma, bizim takımımızın en genç oyuncularından biri; aynı zamanda ligin de öyle. Kariyeri adına önemli bir aşamada şu an. Hâlihazırda olduğu pozisyonu korumalı ve tecrübeli oyunculardan ders almaya, onları izlemeye devam etmeli. Sadece Bruma için değil; Sinan Gümüş ve o yaş grubundaki diğer oyuncular da öyle. Bu sezon veya gelecek sezon değil sadece. 25-26 yaşına kadar devam edebilecek bir süreç bu. Tercihler, atılacak adımlar, yapılacak hatalar, tecrübeler… Hepsi birlikte gelebilir." diye konuştu.

"DE JONG TRANSFERİ, BİZİM İÇİN FIRSATTI"

Yeni sezon öncesi yapılan transferleri de değerlendiren Riekerink, "Takımın hangi noktalarda problemleri olduğunu analiz ettik. Savunmada bir oyuncuya ihtiyacımız vardı, sağ bek için alternatif bir isim düşünüyorduk ve forvet almamız gerekiyordu. Orhan Atik, Ayhan Akman, yönetim ve diğer unsurlarımızla birlikte çok sayıda oyuncu üzerinde düşündük. Ben bu dönemde oldukça iyi bir iş birliği yaptığımıza da inanıyorum. En sonunda ihtiyacımız olan noktalara gerekli takviyeleri yaptık. Finansal olarak doğru dengeyi de yakalamamız gerekiyordu. Ayrıca bir oyuncu üzerine yoğunlaşırken diğer ihtimalleri de göz önünde bulundurmalısınız. Transfer sezonunun son günlerinde, Nigel de Jong'un takımımıza katılabileceğini öğrendik, bizim adımıza bir fırsattı. Ve hızlı bir şekilde bu transfer gerçekleşti." ifadelerini kullandı.