Ricardo Quaresma: "Sezonun yıldızı Vodafone Arena"

Beşiktaş'a taraftarların yoğun isteğiyle ilk olarak 2010 senesinde gelmişti... 2 sezon siyah-beyazlı formayı giydi, zaman zaman çok eleştirildi, zaman zaman da büyüleyici performanslar ortaya koydu, taraftarın gönlünde taht kurdu, fakat başarı eksikti.
Ricardo Quaresma:
Beşiktaş'a taraftarların yoğun isteğiyle ilk olarak 2010 senesinde gelmişti... 2 sezon siyah-beyazlı formayı giydi, zaman zaman çok eleştirildi, zaman zaman da büyüleyici performanslar ortaya koydu, taraftarın gönlünde taht kurdu, fakat başarı eksikti.

2012-13 sezonunda olaylı şekilde ayrıldı yollar, önce Birleşik Arap Emirlikleri'ne, oradan da ülkesi Portekiz'e gitti. Ancak yarım kalan bir işi vardı Beşiktaş'ta...

‘OH BE!.. EVİMDEYİM'

Sezon başında yuvasına dönmek istedi. Bunu açıkça ortaya koydu ve kapıdan içeri ilk girdiğinde "Oh be! Evime geldim" diye haykırdı.

Ricardo Quaresma... Siyah-beyazlı taraftarların ‘trivelası', ilk döneminde şampiyonluk yaşayamamıştı ama bu defa ilk senesinde başarıyı yakaladı. Üstelik bu zaferde çok büyük de payı vardı.

Portekizli yıldız şampiyonluk kutlamaları öncesinde Vatan Gazetesi'ne açıklamalarda bulundu. Sezonun yıldızını açıkladı, ilk dönemiyle bu dönemini kıyasladı ve merak edilenleri yanıtladı.

İşte Q17'nin o sözleri:

"KADROMUZ ÇOK KALİTELİ"

Bu başarıdaki en büyük faktör son maçlara yetişen stadımız oldu. Stadımız bizim bu sezonki yıldızımız oldu. Böyle bir statta oynadığınızda rakip takıma ve hatta hakeme zor anlar yaşatıyorsunuz. Gerçekten kendilerini baskı altında hissediyorlar. Bana göre en önemli etken stattı. Buradaki ambiyansı başka hiçbir statta yakalayamadık."

"HALA GENÇ VE TAZEYİM"

"Futbolda defansif oyunun önemi artıyor ve ben de buna uyum sağlıyorum."

"Beşiktaş'taki ilk dönemimde mi, yoksa şimdi mi daha iyiyim, onu bilemiyorum. Ancak şu bir gerçek ki futbol değişiyor. Oyuncuların da değişen futbola kendilerini adapte etmesi gerekiyor. Bu sezon sadece takıma faydalı olmak için hocanın isteklerini yerine getirmeye çalıştım. Futboldaki taktik anlayışlar gelişiyor. Her geçen gün futbolda defansif oyunun önemi artıyor. Ben de buna uyum sağlıyorum. Şu anda 32 yaşındayım ama kendimi hâlâ taze ve genç hissediyorum."

"TARAFTARI DÜŞÜNÜYORUM, VÜCUDUMA ENERJİ GELİYOR"

"Bazen çok yorgun oluyorum. Ama onların bana olan sevgisini düşününce bir anda yorgunluğum geçiyor. Sanki vücuduma ekstra bir enerji geliyor. Sonra sanki hiç yorgunluğum yokmuş gibi devam ediyorum. Beşiktaş forması giyerken her şeyimi veriyorum. Çünkü bu kulüp ve bu taraftar bunu hak ediyor. Ara-mızdaki bu sağlam bağın sebebini açıklamak çok zor."

"SEZONLARI KIYASLAYAMAM"

"Önceki sezonların son bölümlerinde istenmeyen sonuçlar alınmış olabilir. Ama geçen sezonlarda öyle oldu diye bu sezon da böyle olacak diye bir şey yoktu. Futboldaki anların hiçbir zaman bir ikincisi olmaz. Sezonlar da aynı şekilde çok farklıdır. Ben böyle bir kıyaslama yapmam."

"BELKİ BİR GÜN BEŞİKTAŞ DÖVMESİ YAPTIRABİLİRİM"

"Şampiyonluk tabii ki önemli ama bunun da üzerinde öncelikle Beşiktaş var. Belki bir gün vücuduma Beşiktaş'ı simgeleyecek bir dövme yaptırabilirim."