Pınar Karşıyaka'da referandum krizi!

Karşıyaka basketbol takımına ‘Pınar’ markasıyla sponsor olan Yaşar Holding’in yönetim kurulu başkanı Selim Yaşar, referandumun ardından paylaştığı ‘Evet’ mesajı nedeniyle Karşıyakalı taraftarlarla karşı karşıya geldi. Yaşar Holding patronunun ‘sponsorluktan çekilme tehdidi’ olarak algılanan ifadeleri sonrası Pınar ürünlerini boykot kampanyası başlatıldı, #PınarÜrünleriBoykot etiketi Twitter Türkiye gündeminde zirveye yükseldi.
Pınar Karşıyaka'da referandum krizi!

Yaşar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Selim Yaşar, yüzde 83 gibi yüksek bir hayır oranına sahip Karşıyaka ilçesinin basketbol takımı olan Pınar Karşıyaka'dan şirketin sponsorluğu çekmekle tehdit etti.

Firmaya yönelik boykota dönüşen tepkiler üzerine holdingden yapılan ‘zorunlu' açıklamada, ‘Yaşar Topluluğu'nun her kurum, kuruluş ve bireye eşit mesafede durduğu savunuldu.

‘Doğru karar veren Türk halkına şükranlar'

DHA'dan Ergin Karataş'ın haberine göre, Facebook'tan ‘EVET doğru karar veren Türk halkına şükranlar' paylaşımında bulunan Yaşar, Karşıyaka ilçesinin referandumda yüzde 83.2'yle ‘Hayır' dediğini hatırlatan yeşil-kırmızılı taraftarlarla girdiği tartışmanın ardından bu mesajını sildi.‘Ankara'yla ters düşmemek için sponsorluğu gözden geçirmek gerek'

Bir arkadaşının mesajını silmesini eleştirmesi üzerine, “Karşıyaka zarar görmesin diye silmiştim, 45 milyon borcu olduğu gibi biline” diye yazan Yaşar, bir başka takipçisinin, “Siz Karşıyaka'yı düşünmeyin, Yaşar Holding'i düşünün” mesajına ise, “En yüksek Hayır Karşıyaka'dan YH (Yaşar Holding) düşünüyorum ve Ankara ile ters düşmemek için sponsorluğu yeniden gözden geçirmek gerekli” yanıtını verdi.

"Kulübe siyaset girdi"

Yaşar Holding'in en tepesindeki isim olan Selim Yaşar, yazdıklarına tepkilerin devam etmesi üzerine, '1945'ten bu yana ama kulübe ilk defa gırtlağına kadar siyaset girdi! Biz hep DP, AP, DYP, AK Parti, yani demokrat sağda idik ama kulüpte siyaset olmaz idi, şimdi düşünme zamanı okula, spora bulaştı' diyerek tepkisini sürdürdü.

Galatasaray ve Trabzonspor'u zan altında bırakan açıklama

Bazı arkadaşlarının ve takipçilerinin de yazdıklarına destek verdiği Selim Yaşar, kulübü kastederek, "1999 yılında borçlarını kapattım ve temiz devrettik ama 15 yılda 45 milyon TL borç yapıldı ve kulübe siyaset bulaştı. Galatasaray, Trabzon gibi kulüpler borçlarını sildiriyor Ankara'ya kolaysa bu kafayla sildir sildirebilirsen. Neymiş tek adam yahu kim tek değilmişim" paylaşımını yaptı.

Yazışmaları sildi

Yaşar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Selim Yaşar, sosyal medyadaki yazılarına bazı arkadaşları ve takipçilerinin, herkesin özgür iradesiyle oy tercihi yapabileceği ama kurumları temsil eden kişilerin kitlelere karşı sorumlulukları olduğu şeklinde tepki göstermesi üzerine yazışmaları sildi.

Büyükoral'dan çağrı

Karşıyaka Divan Kurulu Başkanı Cihan Büyükoral, kulübün en büyük destekçisi Yaşar Holding'in Yönetim Kurulu Başkanı olan Selim Yaşar'ın referandum sonrası taraftarla girdiği diyalog üzerine ortak noktanın Karşıyaka olduğunu hatırlattı.

Büyükoral, "Kulüpçülük başka siyaset başka. Bunları birbirine karıştırmamak lazım. Kimsenin siyasi görüşü bizi ilgilendirmez. Ortak noktamız kulüp" açıklamasını yaptı.

Boykot kampanyası başlattılar

Bu arada taraftarlar sosyal medyada takımın sponsoru olan Pınar ürünlerinin boykot edilmesi için kampanya başlattı.

YAŞAR HOLDİNG'DEN AÇIKLAMA

Karşıyaka basketbol takımına ‘Pınar' markasıyla sponsor olan Yaşar Holding, yönetim kurulu başkanı Selim Yaşar'ın Pınar ürünlerine boykot kampanyası başlatılmasına yol açan görüşlerinin holdingi ve Yaşar ailesini bağlamayacağını savundu.

‘Selim Yaşar'ın şahsi görüşleri, aileyi temsilen verilmedi'

Firmaya yönelik boykota dönüşen tepkiler üzerine holdingden yapılan ‘zorunlu' açıklamada, ‘Yaşar Topluluğu'nun her kurum, kuruluş ve bireye eşit mesafede durduğu savunuldu.

Açıklama, şöyle devam etti: “Demokrasinin önemi ve gereğine inanan Yaşar Topluluğu olarak, Sayın Selim Yaşar'ın görüşlerinin şahsi görüşleri olduğunu, söz konusu görüşlerin Yaşar Topluluğu ve Yaşar Ailesi'ni temsilen verilmediğini, Topluluğumuzun tüm siyasi görüşlere ve partilere eşit mesafede durduğunu hatırlatmak isteriz.”


HABER YORUMLARI