"UEFA kararı lehimize olacaktır"

Galatasaray Başkanı Dursun Özbek, kulüp şubat ayı olağan divan kurulunda konuştu.
Galatasaray Başkanı Dursun Özbek, kulüp şubat ayı olağan divan kurulunda konuştu.

İşte Özbek'in açıklamalarının tamamı;

"UEFA ile ilgili sorunlarımızla ilgili daha detaylı açıklamalarda bulunmak istiyorum. Bildiğiniz gibi UEFA 2009 yılında financial fair play adı altında bir takım denetimler yapmıştır. Bunun nedeni futbolda büyüyen futbol ekonomisinin içine bazı şeylerin girmemesini istemiştir. Bunun içinde kara paranın içeride olmasını istememiş. Bahis meraklılarının dikkatini çekmiş, futbolun manipülatif olayının işin içerisine girmemesini istemiştir."

"İsterlerse Taksim'de assınlar, isterlerse müebbet versiler, ben Galatasaraylılık duruşundan ödün vermem"

"Federasyon beni disiplin kurula sevk etti. Savunmamı istediler. Yaptığım açıklamaları takip etmişsinizdir. En azından deşifresini okumuşsunuzdur. Kimseyi rencide etmeyen bir açıklama olduğunu düşünüyorum. İnsanlar alıngan olabilir. Sportmenliğe aykırı bir ifade tarzının olduğu konusunda savunmam istenmiştir. Ben temsil ettiği Galatasaray başkanlık duruşunu her yerde sergilemek zorundayım. Herhangi bir savunma yapmayacağımı ifade ettim. İsterlerse Taksim'de assınlar, isterlerse müebbet versiler, ben Galatasaraylılık duruşundan ödün vermem."

"2013-2014 sezonunun sonuna gelindiğinde UEFA artık durun demiş"

"2009'da Galatasaray'ı yönetenler o günkü tarzlarına uygun olarak bir zararlar silsilesi haline dönüşünce, 2012'de UEFA gelip tespitlerini yapıp gitmiş. 2013'te tekrar inceleyip gitmiş. 2013-2014 sezonununsonuna gelindiğinde UEFA artık durun demiş. UEFA biraz hesapsız gidiyorsun demiş ve anlaşalım demiş. Mayıs'ta Galatasaray UEFA ile anlaşmış. Bu anlaşmada yapılan harcamaların UEFA'nın kriterlerinin dışına çıktığı söylenmiş, bundan sonraki dönemlerde uygulanmak üzere bazı mutabakatlar sağlanmış. Sonraki yönetimler bu uyarıları pek dikkate almamış. Bu uyarılar dikkate alınmayında 2015'in Eylül-Ekim ayıydı, yine geldiler. Artık yeter dediler. Bizim kriterlerimize uygun değilsiniz, özellikle mali konularda. Biz sizinle bir görüşme yapmak istiyoruz diye 4 Aralık günü verdiler. Gelin bunu açıklayın diye. Ben ve ekibim, CEnevre'deki UEFA merkezine gittik. Evet doğru söylüyorsunuz dedik. O günkü şartlarda eski yönetimlerin hazırladığı raporlar ile UEFA'nın rakamları tutmamaktadır dedik. Biz altyapıları zarar olarak gösteriyoruz, onlar altyapı zarar olarak gösterilemez diyor. 2014'te yapılan bir satış var, mağazacılık kısmının kulübe satılması konusunda. Mağazacılığı sizin düşündüğünüz gibi değerlendirmiyorum diyor UEFA. Uyuşmazlık bunlardan kaynaklanıyor."

"2012-2013 sezonunda 38 milyon euro futbol aş zarar edilmiş"

"Zararların boyutu büyük. 2012-2013 sezonunda 38 milyon euro futbol aş zarar etmiş. Onların rakamlarına göre 164 milyon euroluk zarar var."

"Galatasaray bu kadar zarar etmiş ama Galatasaray bütün borçlarını ödemiş dedim. Sporcuların parasına kadar gününde ödemiş. Spor faaliyetlerini aksatacak bir şey yapmamış olduğumuzu söyledim. Cezalandırmaya geldiği zaman bu yönetimin yeni olduğunu ve geliş sebebimizin de Galatasaray'ı bu zarar eden sistemden çıkartmak olduğunu söyledim. 70 milyon euro'luk zarar rakımı inmiştir. Bu yönetimin cesaretlendirilmesi için kendilerine ifade ettim. Kendilerinden izlenme süremizi arttırmalarını istedim. Bize mektupla cevap verdiler, tavsiye içeriğinde bir mektup. Galatasaray'a 1+1 UEFA turnuvalarından men cezası verelim dediler. 1 yılı kesin olmak üzere, diğer +1 yılda 10 milyon euro seviyesine düşerseniz, bir sonraki yıl da aynı şekilde devam ederseniz +1'i almayacaksınız dediler. Bunun ağır olduğunu söyledik."

"Kar veya zararları yaparsanız ceza almazsınız"

"Futbolu yöneten bir anonim şirketidir, siz alır satarsınız ama devlete, otoriteye karşı zarar ya da kar edebilirsiniz. Kar veya zararları yaparsanız ceza almazsınız. Kamuoyunu yanlış yönlendirecek şeyler yaparsanız ceza alırsınız. Kuruşuna kadar şeffaf ve iyi tutulmuş biz sistemimiz olduğunu söylediler. Demek ki manipülatif şeyler var. İyi şeyler de yapmışız ki bize teşekkür ettiler."

"Eğer dikkatsiz davrandıysak, bu maddi zararın sportif manada zararlandırılması yanlış. Buradan UEFA'ya çağrı yapıyorum. Bu yönetimin cesaretlendirilmesi gerektiğini düşünüyorum. Cezanın Galatasaray'a olduğu kadar UEFA'ya da bir faydası olmayacaktır. 23 Şubat'ta bir duruşmamız var. Mahkeme olarak değil, görüşme şeklinde. Dupoint ile çalışıyoruz. Tüm Galatasaraylıları harekete geçmeye çağırıyorum. UEFA nezdinde Galatasaray'a faydalı olacak herşey yapılmak zorundadır. 23 Şubat'ta Galatasaray'ı haklı bulacaklarını ve yönetimimizi anlayacağını düşünüyorum."

"Gidişimiz iyi gidiş değil"

"Gidişimiz iyi gidiş değil. Bugüne kadar Galatasaray'ı yöneten yönetim kurullarının bazı şeyleri iyi yapmadığını düşünüyorum. Galatasaray, bize emanet edilen değerlerinin üzerine birşeyler koymak zorundayız. Falan yeri filan yeri satalım diyerek borç kapatmaya karşıyım. Bizim veye benim yönetimimin düşüneceği bir şey değildir bu."

"Siz 10 dediniz, biz daha da indiriyoruz diyeceğiz. Birlik ve beraberlikten oluşmuş bazı parametreler var. Bir aksiyon planı hazırladık. Bunun içinde UEFA'nın da kabul edebileceği bir gelir sistemi içerisinde 4,5 aylık süre içinde bunu yapmak mümkün olacak."

"Bir başlangıç noktası için verdiğimiz bir mesajdır bileklik"

"Bilekliği tüm Galatasaraylıların alması için bir sembol yarattık. Herkesten bu bilekliği takmasını istiyorum. Bundan anca böyle kurtulabiliriz." "

31 Mayıs 2016'da Galatasaray Sportif AŞ'nin borcu 10 milyon euro olacak. Eskisi gibi har vurup harman savurma dönemi bitmiştir."

"Bir başlangıç noktası için verdiğimiz bir mesajdır bileklik. Bu bir forma lansmanı değildir. Buraya sadece sporcuları çağırdık. Sahada ter döken kişiler onlar. 1000'e yakın sporcumuz mevcut. Hepsini orada toplamaya çalışıp kendilerinin de bu havaya girmesini istedik."

"Galatasaray adasının tahliye edilmesini ve kulübe iade edilmesini istedik"

"Galatasaray adasının tahliye edilmesini ve kulübe iade edilmesini istedik. Bununla ilgili hukuka başvurduk. Dava açıldı, bu davaya bağlı olarak karşı taraftan cevap istendi. Karşı taraf bu cevabı 10 Şubat'a kadar vereceğini söyledi. Bugün çok sıkı takipteyiz, ilave süre istenmiş. 10 gün sonra bu cevaptan sonra duruşma günü verilecek."

"UEFA kararı Galatasaray'ın lehine olacaktır"

"Kimsenin şüphesi olmasın. Galatasaray'ın sahibi olan Genel Kurul ile birlikte hareket ediyoruz. UEFA kararı Galatasaray'ın lehine olacaktır. Temennimiz budur."

"Galatasaray'ın Türkiye'nin değişen ekonomileri çerçevelerinde yeni kaynaklara ihtiyacımız var. Otelin kabası aşağı yukarı bitti. Galatasaray'a son derece ucuza mal olmuştur. Piyasa değerlerinin yüzde 20 altına mal edilmiştir. 2 milyon 200 bin dolar civarındadır. 200 odalı 5 yıldızlı otelin çalışmalar sayesinde toplam 10 milyona bitirilecek. Kiralamak isteyenler var, onlarla görüşüyoruz."

"Stadın yanındaki bölgeye salon projesi var"

"Stadın yanındaki bölgeye salon projesi var. 12-13 bin kişi civarında olacak olan salonun projelerini yaptırdım. Otelde olduğu gibi otofinansman yoluyla kendi kendisini finanse edecek şekilde yapacağız. Salonların ve statların isim haklarının kiralanması, satılması söz konusudur. Yaptığım görüşmeler buranın finansmanı için yeterli olabilecek olduğunu gördüm. Tahminim yeni salonun yıllık kiralamasının yıllık 5 milyon dolar civarında olacağı. Yıllık 50 milyon dolar civarında olacağı görülüyor. Galatasaray kulübünün kabul edeceği bir isimle isim hakkını vereceğiz."

"Maslak'taki Ali Sami Yen Spor Kompleksi'ne her şeyimizi toplamak istiyorum"

"Yerimiz Maslak'taki Ali Sami Yen Spor Kompleksi'ne her şeyimizi toplamak istiyorum. Her şeyden kar etmiş olacağız. Bölgenin değeri itibarı ile stadın çevresinde ticari alanlar olması gerektiğini de belirteyim. Böyle giderse kulüpler bu yüklerin altından kalkamayacak. Yapacağımız salon, sadece maçlarımız için değil yine gelir işin düşünülmüş bir projedir."

"Düşen seyirci kapasitesine bağlı olarak Basketbol seyretmeye gelen seyircinin futbol da izlemeye gelerek taraftar sayısında bir artış olacağını düşünüyorum"

"Galatasaray bayrağını Riva'ya dikeceğim"

"Riva'daki arazimizde projemizde bir öngörüm var. Florya'daki tesislerimizin bir kısmını oraya taşımak istiyorum. Galatasaray bayrağını Riva'ya dikeceğim. Bir sürü belediye bize arazı veriyor. 500-600 dönüm. Markamıza herkes güveniyor. Bizim olan araziye neden bayrağımızı çekmeyelim? Galatasaray bayrağının dalgalandığı her yer mecvut değerini katlayabilir. Amacım Galatasaray'a mümkün olan en büyük faydayı sağlamak. Tek bilek tek yürek kampanyamıza desteğinizi istiyorum. Bugünkü yönetimin arkasında durmanızı istiyorum. Maksimum desteği lütfen verin. Biz bu desteği hakeden çalışmalar yapacağız. Galatasaray başkanı olarak çok daha parlak günlere gitmek için birşeyler yapıyoruz, çok sıkı çalışıyoruz."