NBA'de 'triple-double' rekoru!

Amerikan Basketbol Ligi'nde (NBA) 2016-2017 normal sezonu, kırılan "triple-double" rekorlarıyla unutulmazlar arasına girdi.�
NBA'de 'triple-double' rekoru!

NBA'de sezonun en fazla konuşulan ismi, "triple-double" rekorlarını altüst eden Oklahoma City Thunder'ın yıldızı Russell Westbrook oldu.  Houston Rockets'tan James Harden, Cleveland Cavaliers'tan LeBron James ve Golden State Warriors'tan Draymond Green de sezon boyunca sergiledikleri performansla bu alanda kırılan rekorlara katkı sağladı. 

Ayrıca şubat ayında oynanan 66'ncı all-star maçının da kırılan rekorlarla unutulmazlar arasına girdiği ligde, LeBron James ve Dallas Mavericks'ten Dirk Nowitzki, tarihin en skorerleri sıralamasında yükselmeye devam etti. 

WESTBROOK 55 YILLIK REKORU KIRDI 
Russell Westbrook, yaptığı 42 "triple-double" ile Oscar Robertson'ın 55 yıl öncesine ait bir sezonda bu istatistiğe en fazla ulaşan oyuncu olma rekorunu kırdı. 
Westbrook, Robertson'ın ardından sezonu "triple-double" ortalamasıyla kapatmayı garantileyen organizasyon tarihindeki ikinci oyuncu da oldu. 
Yıldız basketbolcu ayrıca, sezonun ilk 3 maçında 100 sayı, 30 ribaunt ve 30 asist barajlarını geçen ilk oyuncu unvanını aldı. 
NBA REKORU KIRILDI 
Minnesota Timberwolves'tan Ricky Rubio'nun, San Antonio Spurs'e 97-90 kaybettikleri maçta sergilediği performansla, bu sezon ligdeki "triple-double" sayısı 79'a çıktı ve 1988-1989'a ait NBA rekoru geride bırakıldı. Normal sezonun sona ermesiyle "triple-double" sayısı 117'ye ulaştı. 
NBA tarihinde ilk kez bir sezonda üç oyuncu (Russell Westbrook 42, James Harden 22, LeBron James 13) 10 ve üzerinde "triple-double" yaptı. 
Golden State Warriors'tan Draymond Green, takımının Memphis Grizzlies'ı 122-107 yendiği maçta 4 sayı atmasına rağmen 12 ribaunt, 10 asist ve 10 top çalmayla "triple-double" yaparak NBA tarihinde bunu başaran ilk oyuncu unvanını elde etti.
 
HARDEN TRİPLE DOUBLE'IN ZİRVESİNDE 
Houston Rockets'ta James Harden, New York Knicks'i 129-122 yendikleri mücadelede 53 sayı, 16 ribaunt ve 17 asistle tarihi bir "triple-double"a imza attı. 
Harden, kariyer sayı rekoru da kırdığı gecede NBA tarihinde 50 sayı, 15 ribaunt ve 15 asistin üstüne çıkarak "triple-double" yapan ilk isim oldu. 

BOOKER, 20 YAŞINDA 70 SAYI ATTI
Phoenix Suns'ın 20 yaşındaki genç yeteneği Devin Booker, Boston Celtics'e 130-120 yenildikleri karşılaşmada attığı 70 sayıyla tarihe geçti. 
Mücadelede 11 isabetli üçlük kaydeden Booker, 70 sayı barajına ulaşan en genç oyuncu olarak adını NBA tarihine yazdırdı.  Booker, Wilt Chamberlain, Kobe Bryant, David Thompson, David Robinson ve Elgin Baylor'ın ardından bu sayıya ulaşan NBA'in 6'ncı oyuncusu unvanını da elde etti. 
Golden State Warriors'ın yıldızı Stephen Curry, New Orleans Pelicans'ı 116-106 yendikleri karşılaşmada 13 üç sayı isabeti bularak rekor kırdı. 
Curry, Kobe Bryant ve Donyell Marshall'a ait (12) bir maçta en fazla üç sayılık basket bulma rekorunu eline geçirdi. 
HABER YORUMLARI