"Bir golcü istedim, alamadık"Mustafa Denizli'nin açıklamalarından Sporcope'un derledikleri;
"Transfer çalışması zorluk derecesi yüksek transfer çalışmaları. Belli yaş düzeyinin üzerine çıkmak istemiyorum. Takımın yaş ortalaması yüksek. Gelecek arkadaşların görev yapabilecek nitelikte ve nitelikte olması lazım. Donk'u bu grubun dışında tutuyorum. 25 yaşın altında özellikle 20-22 yaş ortalamasında isimlerle ilgileniyoruz. Bu yüzden transfer çalışmaları zor geçiyor. Şu ana kadar Donk'un dışında Martin Linnes ile anlaşma sağlandı. Şu ana kadar 25 yaş grubunun altında 3 isimle görüşme sağladık ancak anlaşamadık. Yaklaşık yarım saat önce bu isimlerden birinin kulübüyle anlaşma sağlayamadık."

Denizli 2 transfer yapılacağını açıkladı
"Galatasaray'a uzun süre yardımcı olabilecek nitelikte futbolcularla ilgileniyoruz. Önümüzde 15 günlük bir süre var. Umut ediyorum ki yarından sonra bir transfer, önümüzdeki hafta da bir başkası gerçekleşecektir. Bu isimlerden bir tanesi 18 yaş grubunda biri de 25 yaş altında. Belki yavaş değerlendiriyoruz ama sağlıklı değerlendirmek niyetindeyiz. Önümüzdeki haftasonuna kadar düşündüklerimizi gerçekleştireceğiz. Şu anda yakın çalışmada olan arkadaşlarımız var. Aşağı yukarı her saat başı bu raporlar geliyor. Önümüzdeki kupa maçından sonra muhtemelen bu kadroda yer almaları zorlaşacak olan arkadaşlardan muhtemelen 3-4 arkadaşımız aramızdan ayrılacak. 3-4 arkadaş da aramıza katılacaktır."

"Aklımda 1-2 isim var"
"Ben göreve başladığım zaman takımımla ilgili yakın temas içerisinde olmayı amaçladım bunu da devam ettiriyorum. Teknik adamlık futbolculuk dönemlerinin sonunda başlayan ayrı bir macera, aşktır, istektir, hedeftir. Beni yakından takip edeneniniz varsa benim yanımda çalışan arkadaşların birçoğu teknik adamlık kariyerine yeni başlamıştır. Milli Takım'da da Galatasaray'da da tüm ekiplerimde böyle oldu. Bunların bir kısmı şu anda ligde görev yapıyor 1-2 tanesi de yapmıyor. Yine böyle çalışmayı düşünüyordum ancak şu ana kadar bu şekilde olmadı. En azından benimle böyle yolculuğa başlamak isteyen, teknik direktörlük görevine başlamak isteyen bir arkadaşımız olmadı. Olur mu olur. Şu an aklımda 1-2 isim var. Önümüzdeki günlerde böyle bir durum ortaya çıkarsa, gerçekleşirse benim düşündüğüm profilde bir arkadaşımız olursa böyle bir düşünceyi gerçekleştireceğim. Onun yanında takımın çizgi içi işlerinin dışında saha dışı işleri de gerçekleştirmek istiyoruz. Halen bu camiada görev yapan bir arkadaşımızın ismini gelecek hafta sizinle paylaşacağım."

"Hem fiziki hem mental değişim istiyoruz"
"Zorluk derecesi yüksek bir camiadayız. Hedefler yüksek oldukça, zorluk da artıyor. Bizi zorlayabilecek bütün koşulları ortadan kaldırmak istiyoruz. Bu kadar kısa sürede, yaklaşık 35 gün civarında 9 maç oynadık. Bu çalışmalarım dışında benim ilgi alanımı oluşturan saha dışı olaylarla da uğraşıyorum. Tesislerimizde büyük değişiklikler oluyor. Restoranlardan çalışma odalarına kadar büyük fiziki değişiklikler yapıyoruz. Bir bütün olarak değerlendirdiğimiz zaman bütün bunlarla ilgili çalışmalarımız devam ediyor. Hem fiziki hem mental değişim istiyoruz. Sağlıksız bulduğum her şeyi değiştiriyorum, değiştirmeye de devam edeceğim. Yan faktörleri de çabuk bir şekilde hayata geçiriyoruz. Bunun 2. yarıda takıma yansıması mutlaka olacaktır. Takıma yansıyan algı da bu yönde. Ama tabii ki zorlu bir süreçte olduğumuzu biliyoruz. Galatasaray takımı olarak buna hazırlıklıyız. Yeni yürüdüğümüz yollarda yeni ufuklar açılacaktır. Bunu istiyoruz. Eksiklerimiz tabii ki mutlaka olacaktır. Bunları asgariye indirdiğimiz sürece bunu daha iyi gerçekleştirebileceğiz."

Umut Bulut için ne dedi?
"Umut Bulut sadece tek başına değerlendirebileceğimiz unsur değil. Umut'un aşadığını belki yaşamıyoruz ama o denli bir üzüntüye gark ediyor. Futbolda özellikle takımının ön bölgesinde görev yapan futbolcuların dünyanın her yerinde karşılaştığı bir şeyi yaşıyor. Belki televizyon karşısında gülüyorsunuz. Umut'un yaşadığı pozisyonları herkes yaşayabilir. Umut'un psikolojisi sadece kendini değil bütün takım arkadaşlarını etkileyen bir faktor olarak karşımıza çıkıyor. Diğer ülke liglerinde sonucu ne olursa olsun, hangi pozisyonla karşılaşırsa karşılaşsın oyuncuların oyundan çıkarken karşılaştığı tablo hepimizi imrendiriyor."

"Böyle bir tepkinin ortaya çıkması bizim tarafımızdan tasvip edilmemektedir. Bütün  takımların koyduğu tepkiler aynı özellikleri taşıyor. Bundan vazgeçebilir miyiz? Tabii ki geçebiliriz. Galatasaray taraftarı biraz daha sağduyulu davranırsa bu durumun değişebileceğini düşünüyorum. Daha evvel gereksiz polemikler belki bu konuda bir sorun yaratmış olabilir. Yani sadece pozisyonların ortaya çıkardığı bir durum değil. Büyük bir ihtimalle bunu net olarak gösteriyorum. Anlık tepkiyi gösteren insanların bu tepkilerden pişmanlık duyduğunu düşünüyorum. Umut'u bağırlarına basacaklardır."

Podolski'nin sakatlığı ne durumda?
"Benim geldiğim zaman söylediğim Galatasaray bu yarışın içinde olacaktır ifadesi aynen devam ediyor. Bu yarışın içinde olmadan bu yarış olmaz. Bizim adımıza kolay bir yarış değil. Tablo zor bir tablo. Önemli olan bu tablonun içerisinde bu yarışı devam ettirmek. Yanılmıyorsam size Nisan ayından bahsetmiştim. Nisan ayında çok net ortaya çıkar. Benim yıllardır içinde olduğum bir ligdeyiz. İddiamız aynen devam ediyor.  Sakat olan isimlerin hepsi sezon başından bu yana gelen sorunların devamını yaşıyor. Lukas Podolski yaklaşık 3 aydır bileğindeki ciddi sorunla mücadele ediyor. Bazı maçlara iğneyle çıktı. Bazı sakatlıkları kontrol altında tutmak için verdiğiniz mücadelede yumuşak dokuları zorluyorsunuz ve Lukas'ın yaşadığı sakatlık bu. Lukas 3 hafta sonra çalışmalara başlayacaktır. Sneijder'in dizinde, yan bağlarında bir ödem meydana geldi. Şu anda tam sağlıklı değil ama genel durum itibariyle iyi. Durumu umut verici."

Hamit Altıntop ne zaman çalışmalara başlıyor?
"Ryan Donk da son maçta ciddi bir darbe aldı. Onun için de ayrı bir program uygulayacağım. İkisi de fizik kapasitesi açısından %100 hazırlar. Onların bu tecrübesi bunu getiriyor. Semih Kaya kart cezalısı. 5 tane arkadaşımız kart sınırında oynuyor. Bu konuda çok duyarlı olmamız lazım. Sabri'nin sakatlığı vardı iki gündür takımla çalışmaya başladı. Sinan Gümüş'ün ayağına aldığı bir darbe var. Bileğinde problem yaşıyor. Onu da değişik program seyrinde çalıştırmaya tutacağız. Hamit ilk kez dün takımla top çalışmasına katıldı. Hamit'i önümüzdeki günlerde bu çalışmaların içine katacağız. Hamit müthiş bir iyi niyetle mücadele ediyor. Ümit ediyorum ki o da 10 günü bulmaz takımla tam çalışmalara başlar diye düşünüyorum."

Denizli, şampiyonluk yarışı için ne düşünüyor?
"Bu yarışın içerisinde önümüzde sadece 1 rakip olsaydı daha belirleyici bir süreçten bahsedebilirdik. İki rakibimizin önde olması bize kesin bir şey söyleme konusunda mani oluyor. Son 5 lig maçımız itibariyle düşüncemizden 3-4 puan fazla kaybettik. Sağlıklı reaksiyon veremedik. Son dönemde bu reaksiyonlarda artış olduğunu görüyoruz. Bunun kamp alanında da saha dışında da hissedilir olduğunu söyleyebiliriz. Kazanmak mecburiyetindeyiz. Ondan sonraki süreç bize farklı tablolar sunacaktır. Bu tabloyu lehimize çevirmek doğru oyun ve doğru mücadeleden geçiyor. Diğer tablo bize net bir şekilde neler olacağını gösterecek. Yarışın içinde olduğumuzu göstermek için bizim işimizi doğru yapmamız gerekiyor."

"40 gün içinde 11 maçımız var"
"Ben bu kadar yıllık teknik adamlık hayatımda ilk kez 1 yılın üzerinde kontrat imzaladım. Her kulüpte 3 yıllık teklif edildi, ben 1 yıllık tercih ettim. Galatasaray'a gelirken Galatasaray'ın yol haritasını kendi içimde değerlendiriyordum. Biraz evvel bahsettim, takımın yaş ortalaması 30. Hem bu müthiş tecrübeli ve yetenekli kadrodan istifade etmek, hem de devam ettirebilecek arkadaşları kadroya katmak istiyoruz. Galatasaray gibi camialarda şampiyonluğun dışındaki sonuçlar başarısızlık olarak geçer. Burada bizim ortaya koymamız gereken şey şu; bu takım camiayı mutlu edecek seviyeye taşıyor mu? Çünkü ikinci yarı itibariyle bu 3 takım birbirleriyle yapacakları maç sonucu kazanılacak bir ton puan var. Bu hangi takımın leyhine gerçekleşir bilemiyoruz. Her ikisinin de mağlubiyeti veya beraberliği leyhimize. Bunları değerlendireceğiz. Onların hemen arkasında, enselerinde olmak bizim için son derece önemli.  Yaklaşık 40 gün içinde 11 maçımız var. Yorucu bir süreç bizi bekliyor. Mart başına kadar yoğun bir süreçteyiz. Kendimizi hem fizik hem de mental olarak, hem de sayısal olarak bu sürecin içinde tutmak mecburiyetindeyiz."

"Bahsettiğim isimlerden 2 tanesi 1., diğeri ise 2. tercihti. Puan farkından olayı transfer stratejimiz değişmedi. Lider de olsak farklı olmazdı. Öyle ya da böyle yaş ortalamasını aşağı çekmek zorundaydık. Bu şu anki durumumuz transferle ilgili düşüncelerimizi değiştirmedi. Galatasaray'ın geçen yılki kadrosuna baktığımız zaman artıya mı eksiye mi düştü değerlendirmesini herkes farklı yapabilir. Şampiyonluk yaşayan takımların ertesi yılı sıkıntılı geçebilir."

Denizli, Chelsea'yi örnek gösterdi
"Örneğin Chelsea şu anda düşme potasının üzerinde. İzlemek zorunda olduğumuz bir yol haritamız var. 24-25 yaş altı, hem genç hem de takıma katkı sağlayacak profiller üzerinde çalışıyoruz. Bu yüzden transferde zorlanıyoruz. Alternatifi az olan bölgeler için önem gösteriyoruz. Pivot santraforda istiyoruz ancak öncelikle aciliyeti olan bölgeler için oyuncu arıyoruz. Yerli aday çok fazla olmadı. Bizim futbolcularımızın çok önemli bölümü rakiplerimizin kadrosunda görev yapıyor. Söylediğim yaş grubu itibariyle bu çizgi kolay erişilebilir değil. Hem genç hem görev yapabilecek oyuncu sayısı yurtiçinde çok az. Bu sayı azaldıkça, rakamlar 2-3'e katlanıyor. Bütçemizi sınırlı kullanmak zorundayım. 3 kıtada arayışlara çok yoğun devam ediyoruz. Birebir teması çok fazla gerçekleştiremediğimiz ülkelerden dolayı transferde çok zorlandık."

"Fransa'dan birini çok istedim ama olmadı"
"Fransa'dan bir isimle anlaşamadık. 18 yaş grubundan bahsettiğim çok istediğim bir isim vardı. Ciddi rakamlara da çıktık. Danimarka'da oynayan bir futbolcuydu olmadı. Bir 18 yaş grubundan isim daha var. O çok genç olmasına rağmen ciddi anlamda heyecan katacaktır. Bir kelimelik cevap moralinizi bozuyor. Maalesef bu tarz cevaplar da bize çok fazla verildi"

Hamzaoğluna cevap verdi
Hamza Hamzaoğlu'nun "şampiyonluktan uzaklar" sözünün sorulması üzerine, Mustafa Denizli "Hamza hocamıza bir soru sorulmuştur. Cevabını vermiştir. Hiç kimseye düşüncesi için eleştiride bulunmam mümkün değil. Üzerinde çok fazla değerlendirme yapmaya gerek yok."