Milli sporcu Neslihan Kavas, gözünü olimpiyat altınına dikti

Bedensel engelliler masa tenisinde 2016 Rio Paralimpik Oyunları'nda Türkiye'yi temsil edecek milli sporcu Neslihan Kavas, daha önce oyunlarda elde ettiği bronz ve gümüş madalyanın ardından altına uzanmak istiyor.
Milli sporcu Neslihan Kavas, gözünü olimpiyat altınına dikti
Bedensel engelliler masa tenisinde 2016 Rio Paralimpik Oyunları'nda Türkiye'yi temsil edecek milli sporcu Neslihan Kavas, daha önce oyunlarda elde ettiği bronz ve gümüş madalyanın ardından altına uzanmak istiyor.

Futbol oynayarak küçük yaşlarda başladığı spor hayatına 1997 yılında masa tenisi branşıyla devam etme kararı alan Neslihan, madalyalar elde ettikçe hırslandığını ve masa tenisini çok sevdiğini söyledi.

Ailesinin ve antrenörlerinin desteğiyle yoğun çalışarak 2016 Rio Paralimpik Oyunları'na hazırlandığını anlatan Neslihan, "2004 Atina, 2008 Pekin ve 2012 Londra Paralimpik Oyunları'nda ülkemi temsil ettim. Pekin'de bronz, Londra'da ise gümüş madalya elde ettim. Rio'dan altın madalyayla dönmek istiyorum." dedi.

Doğuştan çift taraflı kalça çıkığı engeli bulunan milli sporcu, Eskişehir'de Devlet Su İşleri (DSİ) lojmanlarında oturdukları sırada DSİ Bent Spor Kulübünde masa tenisine başladığını anımsattı. Tesise yakın bir yerde oturmasının engelli bir sporcu olarak ulaşım ve güvenlik açısından sorun yaşamamasını sağladığını belirten Neslihan, "Başta ailem, sonra o zamanki antrenörüm Zeki Öner beni masa tenisiyle tanıştırdı. İmkanlarım bu sporu yapmak için çok uygundu. Bir daha da bırakamadım." diye konuştu.

-"Hedeflerime ulaşmak için çok çalışıyorum"

Ulusal ve uluslararası müsabakalarda şampiyonlukları ve çeşitli dereceleri bulunan 29 yaşındaki paralimpik sporcu, üniversite eğitimini de spor yaşamıyla yürütmeyi başararak Ege Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümünü bitirdiğini söyledi.

Eğitim ve spor yaşamında koyduğu hedeflere ulaşmak için her zaman çok çalıştığını dile getiren Neslihan, şöyle devam etti:

"Okula devam ederken bazı sorunlar yaşadım. Spor bölümü olmadığı için hocalar anlayışlı davranmıyorlardı. Kamp dönemlerinde otellerde, havalimanlarında ders çalıştım. Çünkü okulumdaki başarımı da her zaman önemsedim. İstendiği zaman ikisi birlikte yürütülebilir. Tabii sizi destekleyecek insanlara da ihtiyaç oluyor."

- Spor diyetisyeni olmak istiyor

Ege Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümünden mezun Neslihan, "Aktif spor hayatım sonlandığında üniversitede eğitimini aldığım gıda mühendisliğiyle de alakalı ve sporun içinde olacağım sporcu diyetisyenliği alanında çalışmak istiyorum." şeklinde konuştu.

Neslihan, devamlı kilo kontrollerinin yapıldığı sıkletli sporlarda her sporcu için iyi bir beslenme programının performans açısından önemli olduğunu savunarak, aktif spor yaşamında hedeflerini gerçekleştirdikten sonra spor diyetisyeni olarak sporculara beslenme konusunda yardımcı olmak istediğini kaydetti.
HABER YORUMLARI