Milli atletin müthiş hikayesi

Erzurum'da Palandöken Belediyesi ile Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğünün ortaklaşa yürüttüğü sosyal sorumluluk projesiyle keşfedilen Fenerbahçeli milli atlet Onur Aras, olimpiyat madalyasını hedefliyor.
Milli atletin müthiş hikayesi
Erzurum'da Palandöken Belediyesi ile Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğünün ortaklaşa yürüttüğü sosyal sorumluluk projesiyle keşfedilen Fenerbahçeli milli atlet Onur Aras, olimpiyat madalyasını hedefliyor.

Erzurum'un kenar mahallelerindeki spora yetenekli çocukların keşfedilmesi amacıyla 5 yıl önce gerçekleştirilen sosyal sorumluluk projesi, Maksut Efendi Mahallesi'nde hayvancılıkla geçimini sağlayan Aras ailesinin 7 çocuğundan biri olan Onur'un hayatını değiştirdi.

Proje kapsamında antrenörlerin yaptığı taramalarda keşfedilen ve atletizme yönlendirilen Onur, Fenerbahçe Spor Kulübüne transfer olmasının ardından uluslararası arenada hem kulüp hem de milli takım formasıyla önemli başarılara imza attı.

Onur, spora nasıl başladığını ve hedeflerini AA muhabirine anlattı.

Antrenörler tarafından keşfedilmeden önce hayvancılıkla uğraşan ailesine yardımcı olduğunu ve spora başladığı dönemde ailesinin buna pek de sıcak bakmayarak, antrenmana gitmesine karşı çıktığını dile getiren Aras, şunları söyledi:

"Önceden ailem karşı çıkıyordu, sonrasında sporda yükselmeye başlayıp şampiyonluk elde ettikten sonra ailem olumlu yönde bakmaya başladı. Avrupa kulüpler kros ikinciliği, Balkan kros ikinciliği ve Avrupa kulüpler üçüncülüğü gibi birçok derece elde ederek madalyalar kazandım. Şimdi ise aileme katkı sağlıyorum. En büyük destekçim ailem, antrenörlerime sürekli benim durumumu soruyorlar."

- "Spor hayata bakışımı değiştirdi"

Aras, atletizme başlamadan önce önündeki tek geleceğin hayvancılıkla uğraşmak olduğunu, spora başlamasıyla hayatının her anlamda değiştiğini ifade ederek, şöyle konuştu:

"Spor sayesinde hayatı daha iyi anlıyor ve geleceğe daha iyi bakıyorum. Beden eğitimi öğretmeni veya bir antrenör olarak ben de çocuklara yol göstereceğim. Ali Haydar Kanber hocam yetenekli gördüğü için beni keşfetti. Sonrasında Orhan Güngör ve Yavuz Bayram hocalarıma teslim ettiler. Şimdiki hedefim 23 Yaş Altı Avrupa Şampiyonası ile olimpiyatlarda 10 bin metrede derece elde etmek, Dünya Atletizm Şampiyonası'nda finale yükselmek."

- "Onurları bulup çıkarmalıyız"

Antrenör Orhan Güngör ise projeyle Erzurum'un kenar mahallelerinde yaşayan kabiliyetli çocukları tespit ederek, hayata kazandırmayı hedeflediklerini belirtti.

Güngör, antrenör Kanber'in Onur'u mahallede hayvan peşinde koşarken keşfettiğini ve sonrasında kendilerine yönlendirdiğini anlattı.

Onur'dan daha iyi dereceler elde etmesini beklediklerini dile getiren Güngör, şunları kaydetti:

"Ailesi önceden, 'Koşacak ne olacak' diyerek teklifimize sıcak bakmıyordu. Şimdi ise ailesiyle görüştüğümüzde bizlere teşekkür ediyorlar, 'Belki siz olmasaydınız çocuğumuz daha olumsuz şartlarda olabilirdi' diyorlar. Onur ile kısa sürede çok büyük başarı elde ettik. Hedefimiz, Onur gibi çocukları bularak, ülkeyi olimpiyat ve dünya şampiyonalarında temsil edecek çocukları topluma kazandırmak. Biz Onur gibi çocuklara spor sayesinde üniversite okutup, geleceklerini garanti altına almalarını sağlıyoruz."