Mete Gazoz'un babası konuştu. "Hayatımda bu kadar duygu geliş gidişi görmedim"

Türkiye'yi olumpiyatlarda gururla temsil eden 17 yaşındaki okçu Mete Gazoz'un babası oğlunun başarısını anlattı. Mete'nin babası Metin Gazoz: "Hayatımda bu kadar duygu geliş gidişi görmedim" dedi.
Mete Gazoz'un babası konuştu.
Türkiye'yi olumpiyatlarda gururla temsil eden 17 yaşındaki okçu Mete Gazoz'un babası oğlunun başarısını anlattı. Mete'nin babası Metin Gazoz: "Hayatımda bu kadar duygu geliş gidişi görmedim" dedi.

Mete'nin babası eski milli okçu Metin Gazoz ise oğlunun müsabakasını izlerken hissettiklerini kelimelerle anlatmanın mümkün olmadığını belirtti.

Müsabakayı izlerken yerinde durmakta zorlandığını ve oturamadığını ifade eden Metin Gazoz, şöyle devam etti:

"Çocuğumuzun çıkıp olimpizm ruhunu yaşatması, hırslı, azimli, kararlı ve gözünü budaktan sakınmadan atış yapması çok önemliydi. Dünyanın en iyi sporcularının arasında 17 yaşında bir çocuk çıkıp 4-0 geriden gelerek maç kazanabiliyorsa, önemli bir işe imza atmış demektir. Televizyon karşısında oturamadım. Ayaklarım morarmış, nasıl olduğunu hatırlamıyorum bile. Okuduğum duanın haddi hesabı yok. Ağlamadım dersem yalan olur. Tur geçti ağladım, elendi ağladım. Yoğun bir duygu trafiği oldu. 25 yıldır bu işin içindeyim, o kadar şampiyonluklar tattım, böyle bir duygu geliş gidişi görmedim."

Okçuluğun çok zor bir spor olduğuna dikkati çeken baba Gazoz, "Okçulukta her maç birincilik maçı, her atış final atışıdır. Mete, elenmiş olmasına rağmen alkışlarla uğurlandı. Mete herkese 'gençlerle ilgilenin, onlara yatırım yapın ve inanın' mesajı vermiştir." ifadelerini kullandı.

- "Birinci olmuş kadar önemli bir iş yaptı"

Beden eğitimi öğretmeni ve eski milli okçu baba Metin Gazoz, okçuluğun mükemmeliyetçi ve kararlı insanların sporu olduğunu söyledi.

"İyi okçu etle kemikle ok atmaz, kişilik özellikleriyle ok atar." diyen Gazoz, "Okçuluk, azimli, kararlı, hırslı insanların sporudur. Mete'yi çocukluğundan beri buna göre yetiştirmeye çalıştık. El-göz koordinasyonu gelişsin diye piyano kursuna, bakmakla-görmek arasındaki farkı ayırabilsin diye resim kursuna gönderdik." değerlendirmesi yaptı.

Mete'nin dünyanın en büyük spor organizasyonu olan olimpiyatlardan bu şekilde ayrılmasının geleceğe dair büyük umutlar oluşturduğunu dile getiren Gazoz, şunları kaydetti:

"17 yaşında bir çocuğun olimpiyatta mücadele etmesiyle, 50-60 yaşında birinin çıkıp tankı durdurmaya çalışması aynı ruhtur. Bu çocuklar andımızla büyüdü. 'Varlığım Türk varlığına armağan olsun' sözünü yıllarca okumuş, hissetmiş çocuklar. Bu hislerle mücadele etmek ayrı bir motivasyondur. Camiada hep idol bir isme ihtiyaç duyulduğunu söyledim. Naim Süleymanoğlu, Hamza Yerlikaya gibi gençlere önderlik yapacak birini yetiştirmemiz gerektiğine inandım. Bu Mete veya bir başkası olur ama birinin bunu başarması lazım. Bunun için de yılmadan gençlere yatırım yapmaya devam edeceğiz."