Mehmet Demirkol: Beşiktaş'ta cennette olmanın sıkıntısı...

Fenerbahçe'deki müthiş değişimi yorumlayan Mehmet Demirkol, Şenol Güneş'in fikstür isyanına da farklı bir yorum getirdi.
Mehmet Demirkol: Beşiktaş'ta cennette olmanın sıkıntısı...
Fenerbahçe'deki müthiş değişimi yorumlayan Mehmet Demirkol, Şenol Güneş'in fikstür isyanına da farklı bir yorum getirdi.

Ünlü spor yorumcusu Mehmet Demirkol NTVSpor'da haftayı değerlendirdi... Fenerbahçe'nin Alper ile yaşadığı değişime dikkat çeken Demirkol, birbirinden çarpıcı açıklamalar yaptı.

İŞTE MEHMET DEMİRKOL'UN AÇIKLAMALARI:

ADVOCAAT'I TEBRİK ETMEK LAZIM

Şu an muhteşem Fenerbahçe olmasa da muhteşem bir gelişim var. Bu kadarını hiç beklemiyordum. Bir çok oyuncuda gelişim var. Advocaat ve ekibini tebrik etmek lazım.

ALPER'DE MÜTHİŞ BİR DEĞİŞİM OLDU

Alper'deki değişiklik sadece mental değil. Eskişehir'den bir forvet arkası olarak geldi. Hiç bir şey yapamadı. Sonra kendine yaşam alanı olan sol kanadı seçti. Advocaat gelince hocaya benim yerim orta saha orada oynamak istiyorum demiş. Ve oraya geçince Alper'de büyük bir gelişim oldu. Çok büyük gelişme var oyununda. Alper, top ayağına geldiğinde haldır huldur koşan oyuncuydu. Şimdi bundan kurtuldu. Topu alıyor, dönüp bakıyor. Topu de marke alacak bir pozisyona gidiyor önce. Almadan önce kime atacağına karar vermeye başladı.

HİKMET KARAMAN HERHALDE YANLIŞ ANLADI

Hakemin hataları var mı var. Çaykur Rizespor lehine ufak tefek. Mesela Aatıf'ın hareketi oyun durduktan sonra ama kırmızı kart verilebilir ordaki sertliğe. Bu oyunun skorunu etkileyecek bir şey değil ama. Hikmet hoca, Sow'un ilk golü ofsayt diyor. Bu ofsayt kuralı değişeli 45 yıl oldu. Yanlış anladı herhalde. Net gol bu.

MEHMET TOPAL XAVİ GİBİ...

Hikmet hocanın maç analizini yaparken oyuncularının orta sahada Fenerbahçelileri nasıl bu kadar rahat bıraktığına bakması lazım, bakılması gereken yer orası. Mehmet Topal, Xavi gibi Iniesta gibi paslar attı. Rizespor'un buna nasıl izin verdiğini anlamak mümkün değil.

SOW'A YENİ BİR ŞEY BULSUNLAR

İngiliz dil bilimcilerini göreve çağırıyorum. Sow'a yeni bir şey bulsunlar. Lens'in oynadığı pozisyonda oynadı Sow hat-trick yaptı. Nasıl oldu bu? Orhan Ovacıklı'nın karşısında çok rahat kaldı Sow. Rahatsız edemedi onu Orhan çok fazla eksik kaldı. Sow kendi kalesi yönüne doğru savunma yaparken ki sarı kart gördü bir de 3 gol attı.

CENNETTE OLMANIN SIKINTILARI

Şenol Güneş'in sürekli fikstür konusunda dert yakınması, oyunculara mazaret vermekten başka bir işe yaramıyor. Mesela bu akşam Osmanlı-Konya maçı var. Fenerbahçe'yi de bugün oynatabilirdi federasyon Beşiktaş'ı da yarın oynatırdı. Ama federasyonu o kadar eleştirmeme rağmen burda suçları yok çok fazla. Federasyon Türkiye'de yapılmayanı yaptı ligin ilk yarısına kadar maç programını açıkladı. Bu önemli iş. Sadece kendisini düşünemez Şenol hoca. Neden fikstürü sıkışık Beşiktaş'ın? Şampiyonlar Ligi'ndesin ondan. Cennettesin yani... Cennette olmanın da böyle ufak tefek sıkıntıları olacak. Yapacak bir şey yok, hesap tutmuyor. Şenol hoca olduğu için söylüyorum bunu; Hocanın kafasında başka bir şey de olabilir. Laf olsun diye sürekli bu söylenmez.

ALPER 'NASIL YAPICAM O İŞİ' DEMİŞTİR...

Alper'e Zorya mücadelesinden sonra gazeteciler sordu. 'Nedir sendeki değişim' diye. Advocaat ile Alper arasında bir hikaye var. Alper hocasına ben orta saha oyuncusuyum demiştir. O zaman 'orta saha oyuncusu gibi davran' demiştir Advocaat muhtemelen. Alper de 'nasıl yapıcam o işi' demiştir. Alper'deki gelişim başlayınca herkesi etkiliyor. Oyunun merkezi orası çünkü.

ŞENOL GÜNEŞ'İ ÇIKAR SİSTEM ÇÖKER

Beşiktaş rezalet futbol oynadı Benfica karşısında. Övdük falan ama... Neden öyle oynadı. Çünkü oyunun merkezini kaybettiler. Geçen seneki ortasahanın yerini dolduramadılar. Orası çok önemli bu yüzden. Beşiktaş'lı yöneticiler soruyor 'neden böyle oluyor' diye. Takım yapmadınız da ondan oldu. Bana bir sol bek lazım bir de stoper lazım dedi Şenol hoca. Siz her pozisyona adam aldınız oraya almadınız. Şenol Güneş'i burdan çıkar Beşiktaş çöker. Çünkü oyunun merkezini kaybettin. Takımı yapamadın. Şenol hoca bir plan yapıyor ama o plan geçen seneki gibi %100 ilerlemiyor. Tekrar ediyorum Şenol Güneş'i çekersen burdan Beşiktaş çöker.

GENÇLERİ OYNAT DAHA İYİ

Beşiktaş-Başakşehir maçını ertesi gün banttan seyrettim. Ama sonucunu bilmişken bile heyecan duydum o maçı açarken. Trabzon'un maçını açarken zor açıyorum televizyonu. İçim istemiyor. Vermiyor çünkü beklentiyi karşılamıyor. Tamam transferlere vuruyoruz falan ama başka bir şey var... Trabzon'un genç takımını çıkar sahaya bundan daha iyi olur. Her şeyi iş iyi giriyorsa unutursun. Bütün kırgınlıklar unutulur, yedeklikte unutulur takım kazanıyor dersin ikna olursun. Ama kimseyi ikna edemiyorsun yönetimi, oyuncuları, taraftarı, medyayı. Ersun Yanal bu sefer olmadı yani her seferinde olacak diye bir şey yok.