Martin Linnes kimdir?

Martin Linnes kimdir? 20 Eylül 1991 Sander (Norveç) doğumlu olan Norveçli Martin Linnes, Norveç Ligi (Tippeligaen) takımlarından Molde'de forma giyiyor. Martin Linnes futbola doğduğu Sander'de başladı, sonrasında Kongsvinger'e geçiş yaptı, ardından da Molde'nin yolunu tuttu.
Martin Linnes kimdir?
Martin Linnes kimdir? 20 Eylül 1991 Sander (Norveç) doğumlu olan Norveçli Martin Linnes, Norveç Ligi (Tippeligaen) takımlarından Molde'de forma giyiyor. Martin Linnes futbola doğduğu Sander'de başladı, sonrasında Kongsvinger'e geçiş yaptı, ardından da Molde'nin yolunu tuttu.

Martin Linnes ismi, Türk futbol basınında ilk kez 1,5 yıl önce Beşiktaş ile anılmaya başladığı zaman duyuldu. Beşiktaş'ın Linnes ilgisi geçtiğimiz yaza kadar devam etti, ancak Beşiktaş bu transferi olumlu sonuçlandıramadı.

Geçtiğimiz yaz Martin Linnes'in takımı Molde'nin Avrupa Ligi'nde Fenerbahçe ile eşleşmesi sonucu, Türk futbolseverler bu ismi yakından takip etme şansı buldular. Fenerbahçe maçlarında oynadığı iyi futbol ve Fenerbahçe'ye attığı gol sonrası adını daha fazla duyurdu.

Martin Linnes, birçok Avrupa kulübünün dikkatini çekmiş bir futbolcu. Norveç'te 'Yılın Defans Oyuncusu' seçilmiş, ayrıca Norveç'in Glomdalen Gazetesi tarafından (2005'ten bu yana) verilen 'Yılın İnsanı' ödülüne aday gösterilmiş bir isim.

Martin Linnes nasıl bir oyuncu? Ön plana çıkan özellikleri neler?

Martin Linnes; hızlı, çabuk, ayağındaki topu iyi kullanabilen, pası, ortası, oyun zekası ve kondisyonu iyi, istikrarlı bir futbolcu. Her iki ayağını da kullanılabilen Martin Linnes, sağ ayağını daha etkili kullanılabiliyor. Bugüne kadar sakatlık sorunlarıyla uğraşmamış bir isim olduğunu belirteyim. Markajı iyi, rakiplerini nerede ve nasıl karşılayacağını bilen, savunmada doğru yer tutan bir sağ bek. Bakarak, görerek pas veriyor, orta yapıyor. Yani takım arkadaşı olmadığı halde ezbere şişirme ortalar yapan, paslar atan bir oyuncu değil. Oyun sıkıntıya girdiği zaman ülkemizdeki çoğu bek gibi doldur-boşalt yapmak yerine, topu daha akıllıca kullanabiliyor.

Topla bir anda hızlanabiliyor

Hücumda nerede durması gerektiğini, nereye koşması gerektiğini en az hücum oyuncuları kadar iyi biliyor, ki daha önce kanat oyuncusu olarak oynamışlığı var. Top tekniği, topa hakimiyeti bir savunma oyuncusuna göre iyi. Driplingi etkili, hücumda topla bir anda hızlanabilen, bileklerine hakim bir savunma oyuncusu. Topu ayağına aldığı zaman hızla çizgiye inip etkili ortalar yapabiliyor, rakip ceza sahasına yaklaştığı zaman içe kat ederek ceza sahası dışından kendisine şut imkanı yaratabiliyor.

Süpürücü görevi var

En büyük artılarından biri; hızlı hücumlarda topa basarak vakit kaybetmek yerine, rakip savunmanın yerleşmeden, topu durdurmadan etkili orta yapabilmesi, pas verebilmesi. Hücumdayken takım arkadaşlarıyla ikili oyunlarda etkili olabiliyor. Kademe anlayışı iyi bir bek. Özellikle rakip kontra atak yaparken arkada süpürücü görevini üstleniyor. Linnes'in oyunun her iki yönünde de dengeli bir futbolcu olduğunu söylemek lazım. Ama hücumdaki etkinliği göz önüne alındığı zaman Martin Linnes için iyi bir 'hücum beki' dersek de yanlış olmaz.

Agresif bir futbolcu değil

Hava toplarında etkili bir futbolcu değil. Özellikle ters kanattan yapılan ortalarda bu yüzden sıkıntı yaşayabiliyor. Savunmada eğer kendisinden daha iyi hava hakimiyeti olan bir rakiple eşleşirse, hava toplarında hata yapabiliyor. Bu tarz eşleşmelerde genelde faul yapmadan rakibine temas ederek onun etkinliğini azaltmaya çalışıyor. Rakiplerine çok sert müdahalelerde bulunan agresif bir futbolcu değil. Bu yüzden de savunma oyuncusu olmasına rağmen çok fazla kart görmüyor. Ama ikili mücadeleden kaçan bir oyuncu olmadığını da belirtmek lazım.

Galatasaray'ın sağ bek sorununa çözüm olabilir mi?

Galatasaray'ın uzun zamandır sağ bek sorunu olduğu aşikar. Martin Linnes bu soruna çözüm olabilecek potansiyele sahip bir sağ bek. Hem hücumda, hem de savunmada etkili olabilen, ikili mücadeleden kaçmayan oyun tarzı, 90 dakika boyunca oyundan düşmeyen kondisyonu ve fizik gücüyle Galatasaray'a faydalı olacaktır. Ama Süper Lig'de daha agresif ve sert bir oyun tarzına sahip olması gerektiğini düşünüyorum.

Uyum sorunu yaşayabilir

Martin Linnes belki üst düzey bir yıldız değil, ama sahip olduğunu özelliklerle Galatasaray'da beklentileri karşılayabilecek bir futbolcu. Daha önce Norveç dışında bir takımın formasını giymedi. Bu açıdan uyum sorunu yaşaması muhtemel. Galatasaray'da işlerin iyi gitmediği bir dönemde geldiği de düşünülürse, takıma ve ülkeye alışana kadar bir süre sıkıntı yaşayabilir. Buna rağmen performansıyla Sabri ve Tarık gibi isimlerden sonra fark yaratabileceğini düşünüyorum.

Eğer Linnes uyum sorunu yaşamazsa, Galatasaray'a uzun süre sağ bek aratmayacak bir sağ bek. Eğer kendisini geliştirebilirse, Galatasaray'a iyi para kazandırarak Avrupa'nın üst düzey liglerinden birine de transfer olabilir. Bunu performansı gösterecek.