Marcelo ve Rhodolfo basın toplantısı düzenledi

Beşiktaş'ın başarılı savunma oyuncuları Luiz Rhodolfo ve Marcelo Guedes Avusturya kampında basın mensuplarının sorularını yanıtladılar.
Marcelo ve Rhodolfo basın toplantısı düzenledi
Beşiktaş'ın başarılı savunma oyuncuları Luiz Rhodolfo ve Marcelo Guedes Avusturya kampında basın mensuplarının sorularını yanıtladılar.

Bu sezon Şampiyonlar Ligi'nde başarılı olmak istediklerini söyleyen Marcelo ve Rhodolfo, Türkiye'de yaşanan son olayların üzücü olmasına karşın kendilerini etkilemediklerini belirttiler.

Rhodolfo ve Marcelo'nun açıklamalarının tamamı şu şekilde:


LUIZ RHODOLFO


Çok sıkı bir şekilde çalışıyorum. Mümkün olduğunca yoğun antremanlar yapmaya çalışıyorum. Takıma tekrar uyum sağlamaya çalışıyorum. Takdir edersiniz ki teknik anlamda tekrar bir uyum dönemi gerekiyor. Bu süreci de atlatıp tekrar takıma katkı sağlamak istiyorum.

"AİLEMİZİ DÜŞÜNMEK ZORUNDAYIZ AMA..."


Her oyuncu belli zorluklarla karşılaşıyor ama ben kendi adıma bunu büyük bir sorun olarak görmüyorum. Bizler profesyoneliz. Tabi ki ailemizi düşünmek zorundayız. Yabancı bir ülkede oynadığınızda saha dışında bazı zorluklarla karşılaşabiliyorsunuz ancak saha içinde işinizi yapmak zorundasınız. Sonuçta profesyonel futbolcularız.

"KUTLAMALARI TELEVİZYONDAN TAKİP ETMEK ÜZÜCÜYDÜ"


Geçen sezon tabi o süreçte kalbim takımlaydı. O mutluluğu takımla paylaşamamak üzücüydü ama tedavi sürecim devam ediyordu. 6 aylık bir sakatlığı 5 aya indirdim. Neredeyse hiç izin yapmadan çalıştım. Kutlamaları televizyondan takip ettim ve arkadaşlarımın sevincini paylaştım. Böylesine bir başarıda katkım olduğu için de ayrıca mutluluk yaşadım. Şu an gayet sağlıklı durumdayım.

"SEZON ÇOK UZUN"


Tüm oyuncular burada oynayabilecek kapasitede. Teknik direktörümüz seçimi yapacak. Sezon çok uzun. Her oyuncu oynama fırsatı yakalayacak. Önemli olan, fırsat geldiğinde elinizden gelenin en iyisini yapmanız.

"ŞAMPİYONLAR LİGİ'NDE MAÇ MAÇ DÜŞÜNMELİYİZ"


Şampiyonlar Ligi'nde en iyilere karşı oynayacağız. Rakip seçme lüksümüz yok. Burada maç maç hareket etmemiz gerekiyor. Grup aşamasını geçmeden önünüzü göremezsiniz. Önce gruplardaki maçlarımız tek tek ele alıp iyi sonuçlarla sahadan ayrılmamız gerekiyor.

"BÜTÜN HALİNDE OYNAMALIYIZ"


Bu transfer döneminde de bazı değişiklikler olacak. Ben buraya transfer olduğumda benim için farklı bir futbol anlayışı vardı. Uyum sağlamak kolay değildi. Bütün halinde oynadığımızda, birlikte hareket ettiğimizde istediklerimizi başarabileceğimizi düşünüyorum.

"VAN PERSIE BENİ ZORLADI"


Fenerbahçe maçını kazanmıştık geçen sezon ancak Van Persie maça bayağı etki etmişti. Ona karşı oynamak da kolay değil.

MARCELO GUEDES


Her oyuncu kendi kararını verir. Herkesin kendi düşüncesi var. Bu kararlara saygı göstermek gerekiyor. Bu olaylar her yerde olabiliyor. Sadece İstanbul'da değil, Almanya'da da bir takım olaylar oldu. Oyuncular görevlerini ve sorumluluklarını biliyorlar. Oyuncuların verdiği kararda bunların çok büyük etki yarattığını sanmıyorum. Tamamen odaklanmış durumdayız. Hazırlık döneminin hakkını veriyoruz. Bu dönem bitince çok ciddi bir temponun içine gireceğiz. Bu durum bizde herhangi bir baskı yaratmıyor.

"CAMİANIN BEKLENTİSİ VAR"


Geçtiğimiz 6 ay burada çok güzel geçti. Takım arkadaşlarımla önemli bir başarı yakaladık ancak sadece şampiyonluktan bahsetmiyorum. Şampiyonlar Ligi'nde de iyi işler yapmalıyız. Camianın da böyle bir beklentisi var. İyi şeyler başarabileceğimizi düşünüyorlar. Gidebileceğimiz en uzun yolu kullanmak istiyoruz.

"KİMİN OYNAYACAĞI HOCANIN KARARI"


Sahada kimlerin oynayacağı, teknik direktörümüzün vereceği bir karar. Kim oynarsa oynasın takım düzenine katkı sağlaması ve oynaması asıl önemli olan konu.

"SİSTEMLER ARASI GEÇİŞTE SORUN YAŞAMIYORUM"


PSV'de epey hücuma dönük oynuyorduk. Hannover'de daha savunma yönelik oynadık. Artık sistemler arası geçişlerdeki uyumlarda sorun yaşamıyorum. Burada da bu uyumu yaşadığımı düşünüyorum.

"ŞAMPİYONLAR LİGİ'NDE DİNAMİKLER FARKLI"


Kolay değil, tüm maçlar her takım için zor. Şampiyonlar Ligi'nde her maçın dinamikleri farklı. Oynayacağımız sistem çok önemli. Buna uyum sağlamamız gerekiyor. Uyum sağladıktan sonra belli bir seviyeye geleceğimizi düşünüyorum.

"GEÇEN YIL SIK DEĞİŞİM OLDU"


Önde çok gol atan oyuncular olunca işimiz kolay oluyor. Geçen sezon sık değişiklikler oldu ve senkronu yakalamak kolay değil. Buna rağmen üstesinden gelmeyi başardık. Hem antremanda ve hem maçlarda değişimi yakalayabilmek önemli oluyor.

"PODOLSKI'YE KARŞI OYNAMAK KOLAY DEĞİL"


Podolski'ye karşı oynadığımda bana türlü zorluklar çıkarmıştı. Ona karşı oynamak kolay değil. Podolski, Van Persie gibi oyuncular akıllı oyuncular. Bir hata yaptığınızda anında ceza kesebilecek oyuncular. Onlara karşı oynarken dikkatli olmanız gerekiyor.