10 maddede Sharapova'nın kariyeri!

SPORCOPE - Tenis dünyasının en ünlü isimlerinden Maria Sharapova'nın, Avustralya Açık'ta doping testinden geçemediğini açıklaması gündeme bomba gibi düştü.
10 maddede Sharapova'nın kariyeri!
SPORCOPE - Tenis dünyasının en ünlü isimlerinden Maria Sharapova'nın, Avustralya Açık'ta doping testinden geçemediğini açıklaması gündeme bomba gibi düştü.

Rus tenisçinin yaptığı doping itirafı spor dünyasında deprem etkisi yaratırken 28 yaşındaki sporcunun kariyerine nokta koyabileceği ciddi şekilde konuşulmaya başlandı.

Güzelliği kadar başarılı tenis kariyeriyle de dikkat çeken Sharapova'nın profesyonel kariyerinin en önemli 10 anını derledik.

İşte Maria Sharapova'nın kariyerinde öne çıkanlar:

1) 17 yaşında Serena'yı yenmek!

Maria Sharapova'nın spor dünyasına ilk merhaba deyişi, belki de kariyerinin en önemli zaferini henüz 17 yaşında kazanmasıyla oldu. 2004 yılında katıldığı Wimbledon'da finale kadar yükselen Sharapova, henüz 17 yaşında olmasına karşın tarihin en prestijli tenis turnuvasını kazanma onuruna erişti. Tabi bunu başaran ilk Rus ve en düşük seribaşı olma unvanları da Rus tenisçinin başarısına dahildi.

1

2) O artık 1 numara

Kadınlar dünya sıralamasında 22 Ağustos 2005'te ilk kez birinciliğe çıktığınde sadece 18 yaşındaydı Sharapova ve bunu başaran ilk Rus raketti. Her ne kadar ilk birinciliği bir hafta sürse de bu onun için çok önemli bir basamaktı. Adeta sonrasında gelecek birinciliklerin sinyalini veriyordu.3) Amerika'yı keşfeden Rus!

Dünya 1 numarası olduktan sonra çıkışını sürdüren Sharapova, 2006 yılındaki Amerika Açık'ta zafere ilk 2 seribaşını yenerek ulaştı ve Grand Slam şampiyonluklarını 2'ye çıkardı. 19 yaşındaki bir tenisçi için 2 Grand Slam şampiyonluğu muazzam bir olaydı.4) Merhaba İstanbul

Sharapova'nın Türk tenisseverler ile ilk buluşması, 2007 yılındaki İstanbul Cup turnuvasıyla oldu. Rus raket turnuvaya yarı finalde veda etti ancak meslektaşlarıyla arasında bariz bir popülerlik farkı oluşmaya çoktan başlamıştı.

4

5) Set vermeme yemini

Kariyer yükselişini 2008 yılında da devam ettirdi Sharapova. Yılın ilk Grand Slam'i olan Avustralya Açık'ta bir buldozer'e dönüşen Maria, set bile vermeden şampiyonluğa ulaştı. Yıl sonuna doğru omuz sakatlığı nedeniyle tenise bir süre ara vereceğini açıklasa bile bu durum hayranlarını hiç endişelendirmedi.

5

6) Başı bağlandı

Güzel bir kadının hayatını yalnız devam ettirmesi hiç de beklenen bir durum değildir. Sharapova da bu geleneği sürdürüp, 2010 yılının Ekim ayında bir dönem ülkemizde de forma giyen basketbolcu Sasa Vujacic ile nişanlandı. Hayranlarının yaşadığı hayal kırıklığı varın siz düşünün. Neyse ki Sharapova, 2 yıl nişanlık kaldıktan sonra Vujacic ile ayrıldı da sevenleri rahat bir nefes aldı.7) Roland Garros hükümdarlığı

Sharapova'ya en uğurlu gelen Grand Slam Roland Garros oldu. 2012 yılında finalde Sara Errani'yi, 2014 yılında da Simona Halep'i yenerek şampiyon olan Sharapova, Roland Garros'u kariyerinde birden fazla kazandığı tek Grand Slam olarak ilan etti.

7

8) O meşhur çığlıklar

Sharapova'nın tenis kariyeri ve güzelliği dışında göz önünde olmasını sağlayan en önemli konu, maçlar esnasında attığı çığlıklardı. Hatta 2005 yılında katıldığı bir turnuvada çığlıklarının 100 desibeli aşması nedeniyle turnuva komitesi tarafından uyarı bile aldı. Maçlara olan konsantresini onun gibi yüksek dozda dışa yansıtan başka bir sporcu gelir mi kestirmek güç.9) 'Sugarpova'

Yıllık kazancı yaklaşık 35 milyon doları bulan ve dünyanın en ünlü sporcularından biri olunca, haliyle sadece sporla ilgilenilmiyor. Sharapova da 'Sugarpova' adı altında bir şeker markası ortaya çıkardı. 2013 yılından itibaren dünya çapında satışına başlanan Sugarpova şekerlerinin gelirinin büyük bir bölümü, Maria Sharapova Vakfı'na bağışlanıyor.

9

10) 10 final 5 şampiyonluk

Kariyeri boyunca 10 kez Grand Slam finali oynayan Maria Sharapova, bu finallerin 5'ini kazanıp 5'ini kaybetti. Hak geçmesine de bu kadar karşı bir sporcu.

10