Maçkolik'in tamamı Perform'a satıldı

Türkiye'nin en çok tıklanan spor sitelerinden biri olan Maçkolik'in tamamı İngiltere merkezli şirket Perform'a satıldı. 2012 yılında sitenin yüzde 51 hissesini satın alan online spor medya şirketi Perform, 4 yıllık bir sürecin ardından sitenin tamamının sahibi oldu.
Maçkolik'in tamamı Perform'a satıldı
Türkiye'nin en çok tıklanan spor sitelerinden biri olan Maçkolik'in tamamı İngiltere merkezli şirket Perform'a satıldı. 2012 yılında sitenin yüzde 51 hissesini satın alan online spor medya şirketi Perform, 4 yıllık bir sürecin ardından sitenin tamamının sahibi oldu.

Maçkolik'in kurucularından olan Erdem Yurdanur kişisel internet sitesinden yaptığı açıklamada 26 Mayıs itibariyle ortağı Tarkan Onar ile birlikte şirkette geriye kalan hisselerini de sattıklarını açıkladı. Perform Türkiye ve Doğu Avrupa Genel Müdürü Emre Uğurlu da kişisel Twitter hesabından anlaşmanın gerçekleştiğini belirtti.

Daha önce site hakkında yapılan açıklamalar nedeniyle bu satışın gerçekleşmesi bir süredir bekleniyordu.

Perform Türkiye ve Doğu Avrupa Genel Müdürü Emre Uğurlu, satışın ardından yaptığı açıklamada şunları söyledi:

"Dünyanın en büyük dijital spor yayıncısı olarak, Türkiye'nin en çok ziyaret edilen spor sitesi Mackolik.com ve ona bağlı diğer site ve mobil uygulamaların tamamını satın almış durumdayız. Şirketin kurucu ve eski sahipleri Erdem Yurdanur ve Tarkan Onar, 'big data' kavramının adı daha dünyada yayılmamışken, bu yeni trendi çok erken görüp futbolun Wikipedia'sını yarattılar. Mackolik hem hızıyla rakipsiz Canlı Skor teknolojisi, hem de muazzam spor veri arşiviyle sadece Türkiye'de değil dünyada adı geçen site ve mobil uygulamalardan biri. Perform olarak bu satın alımla çok değerli bir yatırıma imza attığımızı düşünüyoruz. Zaten uzun süredir kendisiyle yarışan Mackolik'in aralıksız devam eden büyüme trendini, Perform'un gücüyle daha da hızlandırma hedefindeyiz. Bu satış sürecinde de engin bilgi ve tecrübelerini bizimle paylaşan Erdem ve Tarkan Beyler başta olmak üzere, Mackolik yazılımını ortaya çıkaran Kokteyl Yazılım ekibine ve Mackolik'in tüm data ve editör ekibine sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz. Şunu da belirtmem gerekir ki, tüm bu yatırımların nedeni, yıllardır büyük bir ilgi ve merakla Mackolik'i takip eden, artık müdavim haline gelmiş ziyaretçi ve kullanıcılarımızdır. Onlara hak ettikleri hizmeti, dünyanın en çağdaş teknolojileriyle daha da zenginleştirerek sunmaya devam edeceğiz."

"BİRAZ BURUK AMA SON DERECE MUTLU"

Mackolik.com'un kurucularından Erdem Yurdanur, satıştan sonra yaptığı açıklamada, "17 yıldan bu yana bir çocuk gibi üzerine titreyerek büyüttüğümüz şirketimizi, dünyanın en büyük online spor medya şirketlerinden birisine satmaktan dolayı biraz burukluk hissetsem de son derece mutluyum." ifadelerini kullandı.

Mackolik'in yeni sahibi Perform hakkında:

Merkezi İngiltere'de bulunan Perform, dünyanın en büyük dijital spor içeriği sağlayıcısı konumunda. 1.500'ün üzerinde çalışanı bulunan Perform, Türkiye dahil 32 ülkede bulunan ofisleri ile dünya genelinde hizmet veriyor. Perform, bünyesindeki web siteleri ve mobil uygulamalar aracılığıyla sporseverlere doğrudan erişirken; kurumsal iş ortaklarına da veri, istatistik, video ve editöryal içerik sağlıyor.

Perform; Mackolik.com, Sahadan.com, Goal Türkiye web siteleri ve mobil uygulamalarının yanı sıra dünyaca ünlü spor istatistik ve analiz platformu Opta'nın da Türkiye içeriğini yönetiyor.