Lukas Podolski: "Her takım bizi yenmek istiyor"

SPORCOPE DIŞ HABERLER - Galatasaray'ın Alman yıldızı Lukas Podolski, yaklaşan EURO 2016 öncesinde ülke basınına açıklamalarda bulundu.
Lukas Podolski:
SPORCOPE DIŞ HABERLER - Galatasaray'ın Alman yıldızı Lukas Podolski, yaklaşan EURO 2016 öncesinde ülke basınına açıklamalarda bulundu.

Doğup büyüdüğü şehrin yayın organı Köln Express'e geniş çaplı bir röportaj veren 30 yaşındaki Lukas Podolski, EURO 2016'daki şampiyonluk şanslarından kadroda yer alma ihtimaline, İlkay Gündoğan'ın eksikliğinden Paris'teki terör saldırılarına kadar birçok konuda önemli değerlendirmeler yaptı.

İşte Lukas Podolski'nin verdiği röportajın tamamı:

Podolski ikinci kez baba olmak üzeresin. Doğum ne zaman gerçekleşecek?

3-4 hafta içerisinde gerçekleşmesini bekliyoruz. Her şey harika ilerliyor. Çocuğumuzun doğmasını bekliyoruz ve çok mutluyuz. Her zaman 2, 3 ya da 4 çocuğumun olmasını istediğimi söyledim. Yakında 2. çocuğum dünyaya gelecek. Podolski ailesi büyüyor.

Doğum EURO 2016'ya denk gelecek o zaman...

Evet ama ben doğum olacağı zaman kısa bir süreliğine kamptan ayrılacağım. Bu çok normal. Hayatta futboldan önemli şeyler var. Doğumda bulunmak istiyorum. Bu anlaşılabilir bir şey. Herkes, hatta hocam da beni anlayacaktır.

p1

Fransa kadrosunda yer alabileceğine inanıyor musun?

Löw benim hangi özelliklere sahip olup olmadığımı biliyor. Yıllardır birlikte çalışıyoruz. Bu takımla 6 turnuvada oynadım ve daima rekabetin içerisinde oldum. Bu çok büyük bir deneyim benim için. Tabi ki takıma sahada yardım edebilecek durumdayım. Bu sezon 40'tan fazla maç oynadım ve 22 gole katkıda bulundum. Bundan dolayı çok mutluyum.

Eğer EURO 2016 kadrosunda yer almazsan büyük bir hayal kırıklığı yaşar mısın?

Açıkçası ilk etapta bir hayal kırıklığı mutlaka olur. Ancak olaya sportif açıdan bakmam gerekecek. Sonuçta nihai kararı hocamız veriyor.

p7

Eğer Fransa'ya gitmezsen milli takımı bırakacak mısın?

Hayır! Bu benim için bir sebep olamaz. Futbol oynarken fazlasıyla eğleniyorum. 12 yıldır milli takımdayım ve kendimi her zaman rahat hissettim.

İlkay Gündoğan sakatlığı nedeniyle kesin olarak Fransa'da olamayacak. Sakatlık takımı ne kadar etkiler sence?

Eğer genç bir oyuncu olmanıza karşın büyük bir turnuvada oynamak için yeterli tecrübeye sahipseniz, sakatlık sonrası turnuvada yer almadığınızı düşününce çok büyük acı yaşarsınız. Eğer İlkay bizimle Fransa'da olsaydı, bizim için çok önemli bir oyuncu olurdu.

p6

Genel olarak EURO 2016'da Almanya'nın durumunu nasıl görüyorsun?

Zor olacak, çok zor! Polonya, Ukrayna ve Kuzey İrlanda ile aynı grupta olmak iyi futbol oynamayı ve sıkı çalışmayı gerektiriyor. Son dünya şampiyonu olduğumuz için her takım bizi yenmek istiyor. Bizim asıl hedefimiz Avrupa şampiyonluğu olacak. Oyuncu kadrosu ve taktik anlayış olarak her şey bizde fazlasıyla var. Oynadığımız turnuvalarda her zaman başarılı olmaya çalıştık ve bunu birçok kez başardık.

Turnuvadaki favorilerin kimler?

Fransa ve İngiltere bize karşı oynadıkları maçlarda iyi izlenimler bıraktılar. Bunları bilerek turnuvada olmamız gerekiyor.

p2

Paris'te yaşanan terör saldırısına yakından tanık oldun. Fransa'ya bu kötü duyguyla mı gideceksin?

Herhangi bir planım ve korkum yok. Yaşananlar iyi değildi fakat benzerlerini Türkiye'de de gördük. İstanbul'da ve Ankara'da girişimler oldu. Fenerbahçe maçından birkaç saat önce uyarı geldi ancak ben Fransa'ya gitmek istiyorum. Federasyon gerekli güvenlik önlemlerini alacaktır. Her şeyden önce şu var ki, terörün nerede yaşanacağı tahmin edilemez.