"Kurallar değişebilir"

Mutlugil, yaptığı açıklamada, bir süredir oyun kurallarına kafa yorduklarını ve oyunun daha izlenebilir olması için bazı değişiklikler yapılabileceğini söyledi.
Mutlugil, yaptığı açıklamada, bir süredir oyun kurallarına kafa yorduklarını ve oyunun daha izlenebilir olması için bazı değişiklikler yapılabileceğini söyledi.

"Avrupa başarıları gelenek haline geldi"

Kulüp bazında çok başarılı bir sezon geçirdiklerini dile getiren Mutlugil, Avrupa kupalarında elde edilen derecelerin gelenek haline geldiğini söyledi. Eczacıbaşı VitrA'nın Dünya Kulüpler Şampiyonası'nı kazanmasının yanı sıra Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin Challenge Kupası'nda elde ettiği şampiyonluğun çok önemli bir gelişme olduğunu kaydeden Mutlugil, "Yakaladığımız ivmeyi 2016'da da devam ettirmeliyiz. A Milli Bayan Takımı'nı büyük bir sınav bekliyor. Gelecek hafta Ankara'da yapılacak elemelerden 1. çıkamazsak, 2. veya 3. olarak mayıs ayındaki elemelere katılmaya çalışacağız. Arkasından Grand Prix ve Avrupa Ligi maçları geliyor." ifadelerini kullandı.

"En büyük hedefimiz olimpiyatlara katılmak"

Uluslararası Voleybol Federasyonu'nun (FIVB), olimpiyatlara Avrupa'dan gidecek takım kotasını daralttığını kaydeden Mutlugil, bu durumun olimpiyatları olumsuz etkileyeceğini söyledi.

"Avrupa'dan olimpiyatlara gidecek takım sayısının azaltılması, otomatik olarak olimpiyatlardaki oyun kalitesini de düşürecektir" diyen Özkan Mutlugil, "Kota düşürüldüğü için elemeler oldukça zorlu geçecek. Öte yandan dünyanın en iyi takımlarının Avrupa'da yer aldığını dikkate aldığımızda, elemelerden çıkmayı başarıp olimpiyatlara giden takım, orada derece almakta zorlanmayacak." ifadelerini kullandı.

"Olimpiyatlara Avrupa'dan daha fazla takım gitmeli"

Aynı zamanda FIVB Yönetim Kurulu Üyesi ve Avrupa Voleybol Konfederasyonu (CEV) Asbaşkanı olan Mutlugil, "CEV olarak konuyu FIVB'ye anlattık. Olimpiyatlardaki oyun kalitesinin en üst seviyede olması gerektiğini söyledik. Bu kadar güçlü bir kıtadan bu kadar az takım giderse oyun kalitesi düşecektir. Bunun 2016 Rio Olimpiyatları'ndan sonra değişeceğini umuyoruz" dedi.

"Oyun kurallarında değişikliğe gitmek istiyoruz"

Bir süredir oyun kurallarına kafa yorduklarını, oyunun daha izlenebilir olması, televizyon yayınlarında daha çok yer alması gibi konulara fayda sağlaması açısından bazı değişikliklere gitmek istediklerini belirten Mutlugil, şunları söyledi:

"FIVB'ye bir dizi öneri sunduk. Önce bunları değerlendirip, test etmeleri gerekiyor. Ondan sonra alınacak karara göre diğer konfederasyonlara sunulabilir. Kafamızda bir çok proje var. FIVB Başkanı Ary Graça, yeni fikirlere çok açık. Yakın zamanda oyun kurallarında bazı değişiklikler olabilir."