Kosova futbolunun özgürlük günü! Kosova, UEFA\'nın 55. üyesi oldu.

Türkiye, ABD, İngiltere ve Fransa'nın da aralarında bulunduğu 108 ülke tarafından tanınmasına rağmen Birleşmiş Milletler'in 5 daimi üyesinden Rusya ve Çin'in vetosuna takılan Kosova için bugün Budapeşte'de kritik bir oylama yapıldı. Kosova, UEFA'nın 55. üyesi oldu. UEFA üyeliği, otomatik olarak FIFA üyeliğini de getirdi.
Kosova futbolunun özgürlük günü! Kosova, UEFA\'nın 55. üyesi oldu.
Türkiye, ABD, İngiltere ve Fransa'nın da aralarında bulunduğu 108 ülke tarafından tanınmasına rağmen Birleşmiş Milletler'in 5 daimi üyesinden Rusya ve Çin'in vetosuna takılan Kosova için bugün Budapeşte'de kritik bir oylama yapıldı. Kosova, UEFA'nın 55. üyesi oldu. UEFA üyeliği, otomatik olarak FIFA üyeliğini de getirdi.

Avrupa'nın en genç ülkelerinden Kosova, 17 Şubat 2008'de bağımsızlığını ilan etmesinden sonra aralarında Türkiye, ABD, İngiltere ve Fransa'nın da bulunduğu 108 ülke tarafından tanındı. Birleşmiş Milletler (BM) üyeliği, 5 daimi üyeden Rusya ve Çin'in vetosuna takılan Kosova, Dünya Bankası, Uluslararası Para Fonu, Uluslararası Basketbol Federasyonu (FIBA) ve Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) tarafından da tanınıyor. Bugün Macaristan'ın başkenti Budapeşte'de yapıldı. UEFA kongresinde ise Kosova'nın tam üyeliği oylamaya sunuldu.

Günümüzün en popüler spor dalı olan futbol, Kosova'da adeta hayatın bir parçası. 2,1 milyon nüfuslu ülkede 18 bin lisanslı oyuncu bulunuyor. 12 takımlı Kosova Süper Ligi'nin son şampiyonu Feronikeli takımı olurken; bağımsız Kosova liginin kurulduğu 1990'dan bu yana Piriştina, 10 şampiyonlukla en çok zirveye çıkan ekip konumunda. Piriştina'nın kuruluş tarihi 1922. Kosova, çiçeği burnunda genç bir ülke olmasına karşılık Kosova Futbol Federasyonu'nun (KFF) geçmişi 1946'ya kadar uzanıyor. O dönemler Yugoslavya sınırları içinde özerk bir bölge olan Kosova, kendi ligini ve federasyonunu yıllar öncesinden kurmuştu. KFF başkanlığı Türk futbolseverlerin 1990-92 yılları arasında Fenerbahçe'den tanıdığı Fadıl Vokri yapıyor. Kosova'nın yetiştirdiği en önemli yıldızlardan biri olan Vokri, 2008'de KFF başkanlığına seçildikten sonra tüm mesaisini ülkesinin uluslararası futbol arenasında tanınmasına harcadı.

Kosova'nın FIFA ve UEFA üyeliğinin önündeki en büyük engel, BM üyesi olmamasıydı. Ancak birkaç yıl önce FIFA bu kuralı esnetti. Futbol geçmişi olan, bağımsızlığını ilan etmiş ancak BM üyeliği gerçekleşmemiş ülkelere üyelik kapısı aralandı. Geçtiğimiz yıl Malta'da yapılan UEFA İcra Komitesi toplantısında Kosova'nın üyeliği 3 Mayıs 2016'da Budapeşte'de yapılan UEFA Kongresi'nde oylandı. Kosova, UEFA'nın 55. üyesi oldu. UEFA üyeliği, otomatik olarak FIFA üyeliğini de getirdi. Kosova, milli takım düzeyinde Dünya Kupası ve Avrupa Şampiyonası elemelerinde yer alacak, Kosova takımları Avrupa kupalarında mücadele edebilecek.

Futbol Kosova'yı dünyaya tanıtacak

Kosova, 193 BM üyesinden 108'i tarafından tanınmasına karşılık uluslararası arenada pek bilinmiyor. UEFA ve ardından gelecek FIFA üyeliği, Kosova'nın tüm dünyaca bilinmesini sağlayacak. Uluslararası spor birliklerine üyelik Kosova'nın yeni stratejisi aslında. 2008'de bağımsızlığını ilan ettikten sonra peş peşe birçok ülke tarafından tanınan Kosova'yı 2015'te sadece Antigua tanıdı. Kosova, uluslararası spor federasyonlarına üye olarak adının daha geniş kitlelere ulaşmasını hedefliyor. Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) üyeliğinden dolayı Kosova ilk kez Rio de Janeiro'da yapılacak 2016 Olimpiyatları'nda temsil edilecek. IOC üyeliği için zamanın Dışişleri Bakan Yardımcısı Petrit Selimi, bağımsızlık ilanından sonra en önemli günümüz yorumunu yapmıştı. Yine Uluslararası Basketbol Federasyonu (FIBA) ve Uluslararası Güreş Federasyonu (UWW) Kosova'yı tanıdı.

İlk golünü Türkiye'ye attı

Kosova resmi olarak ilk golünü 21 Mayıs 2014'te sahasında oynadığı dostluk maçında Türkiye'ye karşı attı. Türkiye'nin 6-1 kazandığı maçın 35. dakikasında Albert Bunjaku ülkesinin milli takım düzeyinde ilk golünü atarak tarihe geçti. Bu maç aynı zamanda Kosova'nın aldığı en farklı yenilgi olarak da şimdilik tarihteki yerini aldı. Bağımsızlık sonrası Kosova Milli Takımı'nı Edmund Rugova çalıştırmaya başladı. Uluslararası maç yapması yasak olan Kosova Milli Takımını'nın teknik patronluk koltuğunda 2009'dan bu yana ise Albert Bunjaki oturuyor.

Bayraksız ve marşsız milli maç!

Kosova'ya milli maç yapmada en büyük engel, tek taraflı bağımsızlık ilan ettiği Sırbistan'dan geldi. FIFA, Mayıs 2012'de Kosova'nın dostluk maçları yapacağı yönünde karar vermiş ancak Sırpların aşırı tepkisi sonucu bu kararını ertelemek zorunda kalmıştı. FIFA, 2014'te Kosova'nın birtakım şartları yerine getirmesi durumunda milli maç yapmasına izin verdi. Bu şartlar şöyleydi: Maçlara bayraksız ve milli marş okunmadan çıkılacak. Herhangi bir ulusal sembol kullanılmayacak. Diğer ülkelerle özel maçlar yaparken eski Yugoslavya ülkeleri bu kapsamın dışında kalacak. Formalarda Kosova yazmayacak. Kosova, bayraksız ve milli marşsız ilk maçını 5 Mart 2014'te Haiti'ye karşı oynarken karşılaşma 0-0 berabere bitti.

Kosovalı yıldızlar başka ülkeler adına ter döküyor

Kosova kökenli olup bugün değişik ülkelerin milli formasını giyen çok sayıda yıldız oyuncu bulunuyor. Kosova'nın nüfusunun yüzde 93'ü Arnavutlardan oluştuğu için Arnavutluk forması giyen çok sayıda Kosovalı oyuncu var. Bunların başında kısa bir süre Galatasaray formasını da giyen Lorik Cana ve Besart Berişa geliyor. İsviçre milli formasını giyen Stoke City'li Xherdan Şakiri, Borussia Mönchengladbach'lı Granit Xhaka, Watford'lu Valon Behrami, Belçika Milli Takımı'nı tercih eden Borusssia Dortmund'da kiralık oynayan Manchester United'lı Adnan Janujaz, Kosova asıllı futbolcular olarak ön plana çıkıyor. Mersin İdmanyurdu formasını giyen Loret Sadiku, İsveç U21 Milli Takımı formasını giymesine karşılık 2014'te A milli takım tercihini Kosova'dan yana kullandı. Kosova'nın UEFA üyeliğiyle birlikte yıldız isimlerin artık kendi ülkesini tercih etmesi hedefleniyor.

Tesisler atıl, çim saha yok

Sırplar, 1989'dan bu yana Kosovalılara maç oynamayı yasakladığı için birçok tesis atıl durumda. Kosova'nın UEFA üyeliği aynı zamanda maddi gelir anlamına geliyor. UEFA ve FIFA üye ülkelere her yıl milyonlarca dolar akıtıyor. Kosova'da çim saha bulmak imkansız. Futbolun popüler olduğu ülkede parasızlıktan dolayı altyapıya harcama yapılamıyor. Ülkenin gelecek vaat eden isimleri birer birer yurtdışına gidiyor. Kişi başına milli gelirin 3 bin Euro olduğu ülkede işşsizlik yüzde 35 düzeyinde. Nüfusun yüzde 30'unun fakirlik sınırının altında yaşadığı Kosova'da futbol federasyonu da parasızlıktan nasibini almış. Federasyonun resmi mail adresi Hotmail uzantılı olurken, logo grafikere verilecek para olmamasından dolayı federasyon genel sekreteri tarafından dizayn edilmiş.

Kaynak: Yarınabakış