"Koca kafa'yı bedavaya..."

Arda Turan Barcelona formasıyla ilk maçına çıktığında tüm Türk Dünyası'nı gururlandırdı. Onun bugünlerde gelmesinde kuşkusuz Galatasaray alt yapısındaki hocaların emeği tartışılmaz. Ali Yavaş, Recep Yazıcı, Zafer Koç, Ahmet Genç, Halim Fıçıcı, Erkan Ültanır, Abdullah Avcı, Suat Kaya ve bir çok emektar antrenörün bu çorbada tuzu var.
Arda Turan Barcelona formasıyla ilk maçına çıktığında tüm Türk Dünyası'nı gururlandırdı. Onun bugünlerde gelmesinde kuşkusuz Galatasaray alt yapısındaki hocaların emeği tartışılmaz. Ali Yavaş, Recep Yazıcı, Zafer Koç, Ahmet Genç, Halim Fıçıcı, Erkan Ültanır, Abdullah Avcı, Suat Kaya ve bir çok emektar antrenörün bu çorbada tuzu var.

Sporcope.com olarak Arda'yı ilk kez U11 takımında çalıştıran Recep Yazıcı'ya ulaştık. Recep hoca Arda'nın alt yapı günlerini anlattı.

Bedavaya tranfser ettik

Bayrampaşa Altıntepsi'den bedavaya transfer ettik. Arda için daha sonra Altıntepsi'ye bir takım Galatasaray forması hediye ettik. Alt yapıda lakabı "Koca kafa"ydı.

ARDA İLK MAÇINDA NE YAPTI? İZLEYİN...

Bu günlere gelmesi tesadüf değil

Arda Galatasaray alt yapısındayken üst gruba geçmesini istedim. Daha çabuk aşama kaydetsin diye.Daha çabuk yukarı çıksın. Benim o teklifimi de alt yapı sorumluları kabul etti. Zafer hocanın takımına verdik (Zafer Koç) Zafer hoca o zaman bir üst gruba bakıyordu. Çok küçük yaşta bile kendini fark ettirmişti. Kendi yazdığı bir kitap var orada da bu anektoda değinmiş, unutmamış. Arda'nın bu günlere gelmesi bir tesadüf değil. Yeteneğin ve zekanın ürünü.

CJQX7ZZWcAAo9bM

Barcelona formasıyla ilk maçına çıktı. Siz neler hissetiniz?

Maçı seyredemedim. Antalya'da kamptayız. Bu sene Gümüşhanespor'da çalışıyorum. Maçı seyredemedim o sırada antrenmanımız vardı. Ama sürekli antrenör arkadaşlara maçın kaç kaç olduğunu soruyordum. Arda oynadı mı? İlk 11'de mi diye sordum? İlk 11'de olduğunu söylediler. Önce mağlup durumdaydılar sonra galip geldiler. İnanıyoruz ama bir hayal gibi birşey Türk futbolcunun üst düzeyde Barcelona'da oynaması. Rüştü de oynadı. Ama bu farklı olay Messilerle, Neymarlarla aynı takımda olması hem Türk futbolu adına çok büyük bir olay, hemde bizim adımıza çok büyük gurur. Çorbada birazcık tuzumuz varsa bizden mutlusu yok. Kendi adıma, başarının ve gururun zirvesindeyim diyebilirim.

ARDA BARCELONA'DA ONLAR NEREDE? GALERİ...

Arda'nın da payı büyük dimi hocam? Kendini çok geliştirdi...

Çok zeki. Aşırı oyun zekası var. Onun döneminde oynayan ve daha yenetekli olmasına rağmen onların hiçbiri iyi yerlere gelemedi. Mesela Cafercan, şimdi Kırklarelispor'da oynuyor. Mülayim Erdem vardı ki Arda Turan da onu çok beğeniyordu. Antrenmanlarda Mülayim Erdem'i özellikle izlemeye giderdi. Bunlar çok yetenekli oyunculardı. Bilhassa da Cafer Can bunlarda çok yenetekliydiler. İstedikleri yerlere gelemediler. Onlar da Galatasaray A takımınına yükseldi ama yıldız farklılığı burada ortaya çıktı. Daha bir sürü isim vardı o yaş grubunda şuanda Süper Lig'de oynayanlarda var. Ferhat Öztorun var. Uğur Uçar var. Mehmet Güven oynuyor şuan. O zaman adeta futbolcu fışkırtmıştık.

Hocam Galatasaray alt yapısından yeni Ardalar çıkar mı?

Yeni Ardalar çıkar mı? Meşakkatli çalışmaya bağlı. Orada da çok güzel değerli antrenör arkadaşlarımız var. Galatasaray alt yapısına her zaman inanıyom. Yeni Ardalar çıkar. Azerbaycan'dan döndükten sonra yine 8 ay orada görev yaptım. O Galatasaray eşofmanlarını giyince yeni bir Arda daha bulacakmışım gibi geliyor.

Galatasaray_2006

Hocam Arda ile en son ne zaman görüştünüz?

Arda ile sık sık görüşürüz. En uzun görüşmem Azercaycan'da olmuştu. Bakü takımının misafiri olarak gelmişti. Geldiği zaman ilk aradığı kişilerden biri olmuştum sağolsun. Bakü stadında buluştuk. Ben Türkiye'ye döndükten sonra, milli takım kampında buluştuk. Geçen yıl Riva'da ziyaret ettim. Ama Instagram'dan ve sosyal medyadan yazışıyoruz. Bazen göremiyor çok kişi yazdığı için ancak gördüğü zaman mutlaka cevap veriyor.

MESSI FRİKİKTEN İNANILMAZ ATTI. VİDEO

Vefalı bir oyuncu dimi hocam?

Çok vefalı bir oyuncu. Genç oyuncuların onu örnek almasını istiyoruz. Emre Çolaklar, Semih Kayalar emek verdiğimiz oyuncular. Onların da örnek almasını istiyoruz. Küçükken de söylüyorduk. Yükseldikçe müzevazi olmayı öğrenmelisiniz. Bütün büyük oyuncular böyle olmuştur. Dünyadaki en önemli büyüdükçe küçülmeyi bilen isimler. Küçükken bunu öğretirdik, söylerdik biz. Biz de hocalarımızdan bunu duymuştuk.

Son olarak Arda'ya ne söylemek istersiniz?

Bizi gururlandırmaya devam etsin. Arda artık bütün Türk Cumhuriyetlerinin gurur kaynağı. Sadece Türkiye değil bütün Türk dünyası o kadar çok seviyorki onların temsilcisi gibi. İnşallah onu en kısa zamanda görmeyi de arzu ediyorum. Özlüyoruz kendisini, çok seviyoruz tavsiyem şu gelmesin devam etsin. Önümüzdeki yıllarda Türkiye'ye gelmeyi düşünmesin. Hep orada kalsın, hep orada devam etsin. Bütün dünyaya ülkemizi farklı tanıtıyor.
Röportaj: Yakup Çınar


Arda'nın ilk hocası konuştu... paylaşan: SporCope