Johan Cruyff'un 14 numarayı seçme nedeni

Johan Cruyff ve 14 numara; birbirinin eş anlamlısı gibi... Nasıl ki Pele'nin veya Maradona'nın 10 numaradan başka bir formayla hayal edilmesi zorsa, Cruyff'un da 14 numarası futbolseverlerde aynı hissi yaratıyordu.
Johan Cruyff'un 14 numarayı seçme nedeni
Johan Cruyff ve 14 numara; birbirinin eş anlamlısı gibi... Nasıl ki Pele'nin veya Maradona'nın 10 numaradan başka bir formayla hayal edilmesi zorsa, Cruyff'un da 14 numarası futbolseverlerde aynı hissi yaratıyordu.

Cruyff yola çıktığında aklında 14 numara yoktu. Kariyerinin ilk altı sezonunda 14 giymeyen Cruyff, dört Hollanda Ligi ve iki Hollanda Kupası zaferi yaşadı. Bu yıllar arasında (1964-1970) 9 numaralı formayı terleten Hollandalı yıldız, yetkililerin takımlara sahaya çıkarken yalnızca 1 ile 11 arasındaki numaraları kullanma hakkı vermesi nedeniyle böyle bir karar almıştı. Cruyff'un 14'ü ilk kez giymesi de tamamıyla bir tesadüfün sonucuydu.

30 Ekim 1970'de oynanan PSV Eindhoven maçı öncesinde takım arkadaşı Gerrie Muhren 7 numaralı formasını bulamadı. O dönem "9" giyen Cruyff ise Muhren'e kendi formasını verdi ve sepette duran fazla formalardan birini çekti. Bu da futbol dünyasında bir dönemin başlangıcı olmuştu, çünkü Cruyff'un çektiği formanın numarası 14'tü...

Cruyff 14 AjaxMuhren'in Voetbal International'a anlattığı hikayeye göre, Ajax'ın PSV'yi 1-0 yendiği bu maçın ardından Cruyff, Hollanda Futbol Federasyonu'na rağmen sonraki maçlarda 14 numarayı giymek için ısrar etti. Gerrie Muhren'e göre, Cruyff ona "Gerrie, PSV maçı iyi gitti. Haydi yine bu numaralarla oynayalım" dedi.

Cruyff, o günden sonra kariyerindeki Barcelona günleri haricinde (Barcelona'da genellikle 9 numarayı ile görüldü) imkan bulduğu her anda 14 numaralı formayı sırtına geçirdi.

Süper yıldızın bu batıl inancı 1974 Dünya Kupası'ndaki ‘total futbol' oynayan Hollanda Milli Takımı'nda da görüldü. Rinus Michels'in takımındaki forma numaraları, mevkilere göre saçma sayılabilecek şekilde olsa bile kadrodaki oyuncuların isimlerinin alfabetik sıralanışına göre dağıtılmıştı. Şöyle ki; forvet oyuncusu Ruud Geels 1 numaralı formayı giyerken, kaleci Jan Jongloed ise 8 numaralı formayla sahaya çıkmıştı.

Johan Cruyff içinse işler farklıydı. Normalde 1 numaralı formayı giymesi gereken Cruyff'un 14 numarayı giymesi kabul edildi.

Johan Cruyff Two Stripes

1974 Dünya Kupası'nda Cruyff'la ilgili tek ilginç detay bu değildi. Süper solağın turnuvada takımının giyeceği formayla da bir sıkıntısı vardı. Hollanda'nın Adidas'la anlaşması bulunmasına rağmen, kendisinin Puma ile sponsorluk anlaşması bulunması Cruyff için sorun yarattı. Hollanda Futbol Federasyonu bu sorunu, Cruyff'a Adidas'ın simgesi olan üç çizgili formalar yerine iki çizgili formayla sahaya çıkma izni vererek çözdü.

24 Mart 2016'da hayata gözlerini yuman Hollandalı efsaneyle özdeşleşen 14 numaralı forma, ilk kulübü Ajax tarafından 2007 yılında emekliye ayrıldı.